Jak wybrać ten najkorzystniejszy kredyt hipoteczny?

Zakup mieszkania to jedna z większych decyzji w życiu wielu z nas. Aby móc go zrealizować często wybieramy kredyt, do którego musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową, a także zwrócić uwagę na wiele innych rzeczy. Jak sobie z tym poradzić?

Kredyt hipoteczny – kiedy po niego sięgnąć?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu na mieszkanie to bardzo poważny moment w naszym życiu. Z jednej strony dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się własnymi czterema kątami, z drugiej jest to zobowiązanie na lata, którego wzięcie na barki musimy starannie przemyśleć i rozważyć wszelkie możliwości. Co do zasady, jeżeli jesteśmy w stanie, warto dążyć do jak największego własnego udziału finansowego w zakupie mieszkania – im więcej wpłacimy z własnej kieszeni, tym mniej będziemy musieli później spłacić. Zanim więc dojdzie do zawarcia umowy kredytu, postarajmy się zgromadzić więcej środków, niż tylko wymagany minimalny wkład własny. Nie tylko ułatwi nam to późniejszą spłatę, ale również skróci czas trwania kredytu.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania i inne parametry kredytu – na co zwrócić uwagę?

Podobnie jak każda inna pożyczka, kredyt mieszkaniowy posiada szereg parametrów, które określają jego opłacalność i atrakcyjność dla nas jako klienta. W szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • roczna stopa oprocentowania RRSO: parametr ten określa całkowity koszt kredytu, jaki będziemy musieli ponieść gdy zdecydujemy się go zaciągnąć. W przypadku hipoteki jest to bardzo ważne, ponieważ operujemy przy niej dużymi kwotami, których spłata jest bardzo rozciągnięta w czasie;
  • ubezpieczenie: niektóre banki będą wymagać od nas wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytowego. Jest to dodatkowy koszt, jednak także i zabezpieczenie dla obu stron umowy. Nawet, jeżeli ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, zdecydowanie warto o nie zapytać i uwzględnić w naszych kalkulacjach;
  • planowana wysokość miesięcznej raty: będzie ona miała wpływ na nasz domowy budżet, ale również na jej podstawie będziemy w stanie określić, czy ewentualna podwyżka stóp procentowych nie sprawi, że rata znajdzie się poza naszą finansową strefa komfortu;
  • rodzaj stopy procentowej: co do zasady stała stopa procentowa jest korzystniejsza dla kredytobiorcy, ponieważ dzięki niej wysokość naszych rat nie jest aż tak bardzo zmienna. W związku z tym możemy spać spokojnie i też lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi;
  • waluta i czas spłaty: aby kredyt nie był dla nas zbyt ryzykowny, powinniśmy zawsze wybierać walutę, w której zarabiamy. Czas spłaty jest również cenną informacją, którą dodatkowo powinniśmy rozszerzyć o to, jakie procedury ma bank w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

Najważniejsze cechy dobrego kredytu hipotecznego

Udzielenie kredytu to nie wszystko. Gdy już go otrzymamy, stanie się on istotną częścią naszego życia na długi czas. W związku z tym warto upewnić się, że wybrana przez nas oferta jest możliwie jak najlepiej dopasowana do naszych potrzeb i możliwości. Najtańszy kredyt hipoteczny powinien nie obciążać znacząco naszego miesięcznego budżetu – najlepiej, jeżeli raty nie wynoszą nas więcej, niż 25% naszych całkowitych miesięcznych zarobków. Dzięki takiemu podejściu nie musimy rezygnować z dotychczasowego stylu życia, a jednocześnie kredyt nie jest dla nas dużym obciążeniem. W umowie kredytowej muszą być również zawarte wszystkie niezbędne informacje, włącznie z ubezpieczeniem i innymi dodatkowymi opcjami, jeżeli takie wybraliśmy. Szczegółowy, rozbudowany ranking kredytów hipotecznych zawiera porównywarka kredytów hipotecznych http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button