Jaki dobrać odpływ liniowy do kabiny?

Odpływy liniowe wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie. Rozwiązania te można spotkać w łazienkach wyposażonych w prysznic typu walk-in lub bez brodzika. Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego modelu do rozmiarów strefy kąpielowej. W sklepach znajdziemy najróżniejsze długości odpływów. Do tych najpopularniejszych należy odpływ liniowy 80 cm oraz 70 cm.

Oprócz walorów estetycznych dużą korzyścią zastosowania odpływu liniowego jest komfort użytkowania. Za duże udogodnienie dla osób starszych można uznać brak jakichkolwiek progów i krawędzi, które trzeba pokonać w drodze pod prysznic. Niewątpliwie odpływy liniowe są też łatwe w utrzymaniu czystości. Wszystko to sprawia, że odwodnienia te zyskują coraz więcej zwolenników.

Czym jest i jak działa odpływ liniowy?

Odpływ łazienkowy zwany także odwodnieniem liniowym służy do odprowadzania wody z prysznica. Dzięki niewielkiemu spadkowi podłogi, woda szybko trafia w odpowiednie miejsce. Odpływy te można spotkać w dwóch różnych odmianach. Jedną z nich są wspomniane już odwodnienia liniowe podłogowe. Drugi zaś rodzaj montuje się w ścianie, tuż przy łączeniu z podłogą. Zarówno jedną jak i drugą grupę modeli można dobierać pod kątem długości. Do wyboru mamy odpływ liniowy 80 cm, 90 cm, 100 cm i o wiele więcej.

Jak dopasować odpływ do prysznica?

Pierwszą kwestią, na którą najczęściej zwracamy uwagę, jest kolor. Tutaj możemy wybrać klasyczną stal nierdzewną, czerń, a nawet złoto. Odcień odpływu dobieramy zazwyczaj do pozostałej armatury łazienkowej, dzięki czemu tworzy on spójną całość z pozostałym wyposażeniem.

Nie bez znaczenia jest także głębokość odpływu. Koniecznie musi być ona dopasowana do grubości podłogi. Jednymi z najbardziej pożądanych modeli są te z niskim syfonem np. 52 mm. Jeśli nie posiadamy wiedzy na temat możliwości montażowych w naszej łazience, warto skonsultować tę kwestię ze specjalistą, który będzie zajmował się jego instalacją w prysznicu.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest przepustowość. Informuje nas ona o szybkości odprowadzania wody do kanalizacji. Producenci podają taką wartość w litrach na minutę lub na sekundę.

Odpływ liniowy to element wyposażenia mający niemalże stały kontakt z wodą. Z tego względu trzeba zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których został on wykonany. Pożądanym materiałem jest tutaj najwyższej jakości stal nierdzewna, ale także odpowiednie wykończenie w postaci mocnych spawów gwarantujących szczelność naszego odwodnienia.

Jaki dobrać odpływ liniowy do kabiny? 2

Odpływ liniowy 80 cm w łazience

Kwestią priorytetową jest wybór odpowiedniej długości odpływu. Musi być on węższy od całkowitej szerokości kabiny prysznicowej. Zaleca się, by wybierać odwodnienia o 10 cm krótsze niż prysznic. W naszych łazienkach jednymi z najczęściej spotykanych są kabiny o wymiarach 90×90 cm. Kabina o szerokości 90 powinna być uzupełniona o odpływ liniowy 80cm.

Na koniec pozostaje nam jeszcze wybór maskownicy zwanej również rusztem. Masko wykonywane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, często pokryte są specjalną powłoką i mogą być wykończone na kilka różnych sposobów. Począwszy od zwykłych, gładkich powierzchni, aż po designerskie ze wzorami. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór maskownicy pozwalającej na wypełnienie płytką. Tworzy ona jednolitą całość z resztą podłogi, co pozwala osiągnąć nowoczesną i pożądaną w minimalistycznych aranżacjach powierzchnię. Na rynku dostępne są również rozwiązania 2w1 umożliwiające wykończenie dowolną płytką lub maskownicą, dzięki którym o ostatecznym wyglądzie odwodnienia możemy zdecydować na samym końcu.

Wybierając odpływ liniowy, część osób zastanawia się, czy utrzymanie tego typu łazienkowej instalacji w czystości nie będzie dużym wyzwaniem. Otóż mycie odwodnienia liniowego to dość prosta sprawa. Odpływy umożliwiające czyszczenie od góry pozwalają w kilka chwil usunąć drobne zanieczyszczenia i włosy. Wystarczy użyć specjalnego haczyka dołączonego do zestawu, by zdjąć górną pokrywę. Kluczową kwestią jest tutaj regularność. Tak jak w przypadku każdego innego sprzętu, długie zaniedbania w czystości spowodują gorsze działanie instalacji, a doprowadzenie jej do porządku pochłonie o wiele więcej czasu.

Montaż odpływu liniowego w prysznicu

Podczas budowy nowego domu zaplanowanie instalacji odpływu liniowego to żadna trudność. Już na samym początku można dopasować odpowiednią grubość podłogi, która pozwoli zamontować odpływ liniowy 80 cm i każdy inny, w dowolnej długości i wysokości. Wyzwaniem bywa natomiast instalacja takiego odwodnienia w mieszkaniu, szczególnie remontowanym, np. z wielkiej płyty. Nie oznacza to jednak, że nie jest to możliwe. W takim przypadku znalezienie niskiego odpływu, który zagwarantuje właściwy kąt spadkowy rury umożliwiający sprawne odprowadzanie wody z prysznica to konieczność. W cenie są także modele uławiające instalację dzięki dodatkowym akcesoriom takim jak szerokie nóżki montażowe, śruby kontrujące, czy specjalny kołnierz ułatwiający obudowanie odpływu płytką.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button