Tapetowanie – czego potrzebujesz by zrobić to właściwie

Tapetowanie ścian należy poprzedzić wizytą w sklepie i odpowiednim zakupem niezbędnych do tej czynności akcesoriów. Na każdym etapie tapetowania ścian będziesz potrzebował innych narzędzi, które usprawnią i przyspieszą Twoją pracę.

Wybór tapety

Akcesoria to jedno. Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniej fototapety. Powinna być ona dostosowana do Twoich potrzeb oraz konkretnego pomieszczenia. Na rynku dostępne są różne modele. O podłożu papierowym, flizelinowym, jak również samoprzylepne. Nie wiesz, na jaką fototapetę się zdecydować? Wstąp tutaj https://muralo.pl/fototapety. Jeśli cenisz sobie wysoką jakość nadruków i niebanalne wzory, to gwarantujemy, że nie trafisz w lepsze miejsce. Idealny wybór dostosowany pod potrzeby klienta. No dobra… Tapeta już jest, ale co z narzędziami?

Są to przede wszystkim uniwersalne narzędzia do tapetowania, które znajdziesz w każdym sklepie budowlanym lub internetowym z takim zapleczem. Przydadzą Ci się one później podczas wykonywania innych prac remontowych.

Wybór kleju

Aby przykleić tapetę prawidłowo i przede wszystkim trwale, należy wybrać właściwy typ kleju do tapet. Przy lekkich tapetach papierowych sprawdzi się uniwersalny klej do tapet, mimo że jest polecany do każdego rodzaju tapet. Jeżeli chodzi o tapety cięższe, takie jak tapety flizelinowe, to najlepiej wybrać klej do tapet flizelinowych, czyli produkty przeznaczone konkretnie do tego rodzaju tapet. W sklepach znaleźć można kleje klasyczne, kleje do tapet w formie płynnej lub w proszku. Klej klasyczny musi zostać rozrobiony z wodą. Im cięższa tapeta, tym klej powinien być gęstszy. Wszystko zawsze wyjaśnione jest w instrukcjach, które należy uważnie czytać. Niewłaściwe nałożenie i przygotowanie kleju sprawią, że fototapeta nie utrzyma się w przygotowanym miejscu i się odklei.

Narzędzia i akcesoria

Nawet wybierając najpiękniejszą tapetę, jeśli tylko przykleisz lub przytniesz ją krzywo, będzie wyglądała po prostu niechlujnie. Przedstawiamy niezbędnik tapeciarza na różnych etapach klejenia tapety.

Przygotowywanie ścian

Ten etap pozwoli cieszyć Ci się trwałością tapety na ścianie. Ścianę najpierw trzeba zmatowić, jeśli wcześniej pokrywała ją np. farba olejna. Można to zrobić papierem ściernym. Następnie, jeśli na ścianach znajdują się nierówności lub pęknięcia, należy ją wygładzić za pomocą masy szpachlowej oraz szpachli. Ściana powinna być sucha. Jeśli nie jest, to przetrzeć ją suchym pędzlem, tak by pozbyć się kurzu. Podczas wykonywania tych czynności warto mieć rękawice robocze oraz maski, które ochronią przed pyłem. Pomocne będzie również plastikowe wiaderko i ewentualnie gąbka do mycia ścian, która w późniejszych etapach pomoże usuwać ślady świeżego kleju.

Przygotowywanie tapety

Podstawową kwestią będzie tutaj stół lub podłoga, na których rozwiniesz, zmierzysz, przytniesz i posmarujesz rolkę tapety. Tego raczej nie potrzebujesz specjalnie kupować. Wygodne miejsce pracy to przy przygotowywaniu tapety to podstawa, co dalej? Ostry nóż do tapet, który przyda się do przycinania rozwiniętych brytów tapety, nożyczki, miarka, pion sznurkowy, który wyznaczy linię pionową do przyklejenia pierwszego arkusza tapety, to kolejne niezbędne narzędzia na tym etapie pracDo nanoszenia kleju przyda się pędzel z włókna syntetycznego. Ma on dużą powierzchnię roboczą, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę.

Tapetowanie

Wybraną tapetę przykładamy do ściany. Pion sznurkowy pomaga w pierwszej części, a później praca wre. Warto mieć obok gąbkę, by ściągać ewentualny nadmiar kleju. Ważne mieć również gumowy wałek, którym będziesz dociskać przyklejoną do ściany tapetę. Do tapet flizelinowych odpowiednia będzie szpachla dociskowa. Natomiast do tapet papierowych przydatne będą miękkie szczotki. Ważne jest, by narzędzia dopasowywać do rodzaju tapety.

Narzędzia przydatne do usuwania starych tapet

Jeśli wcześniej na Twojej ścianie była już tapeta, której w tej chwili chcesz się pozbyć, by nakleić coś nowego, to wystarczy użyć spryskiwacza do kwiatów w połączeniu ze specjalnymi środkami do zmiękczania tapet. W sklepach znajdziesz również wałki z kolcami, które znacznie ułatwią Ci pracę. Ich zadaniem jest dziurkowanie starej tapety, by para wodna i środki chemiczne, które chcesz pod nią wpuścić, miały tam łatwiejszy dostęp i szybciej rozpuściły klej. Na pewno przyda się również folia malarska – jeśli nie chcesz, by Twoje mieszkanie zamieniło się w górę śmieci i kurzu – oraz skrobaki do tapet.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button