Narożnik rozkładany to wygoda i funkcjonalność, a jednocześnie estetyczny element dekoracyjny. Dobrze dobrany zapewni nam maksymalny komfort odpoczynku w ciągu dnia oraz komfortowy sen w nocy. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Spis treści
Narożnik rozkładany to wygoda i funkcjonalność
Nie od dziś wiadomo, że na jakość snu wpływa przede wszystkim dobre łóżko. W dużych mieszkaniach, gdzie jest sypialnia, decydujemy się zazwyczaj na duże i niezwykle komfortowe łóżko sypialniane. Przyjemny sen gwarantuje nam również prawidłowo dobrany materac oraz pościel. Niestety nie każde mieszkanie czy dom dysponuje tak dużą przestrzenią, aby móc wygospodarować oddzielną sypialnię z dużym łóżkiem. Wielu z nas mieszka w mieszkaniach o niewielkim metrażu lub z innymi członkami rodziny. W takiej sytuacji jeden pokój zajmują dzieci, a w drugim aranżuje się salon, który jednocześnie jest pokojem rodziców. Co zrobić w takiej sytuacji? Salon należy potraktować jako wielofunkcyjna przestrzeń, którą trzeba odpowiednio zaaranżować, aby spełniała wszystkie swoje funkcje. W ciągu dnia ma być pokojem, w którym odpoczywamy, oglądamy telewizję, przyjmujemy gości, spożywamy posiłki. Natomiast w nocy ma zamienić się w sypialnię dla domowników lub ewentualnie okazjonalne miejsce spania dla naszych gości. Niestety z racji niewielkiej przestrzeni jesteśmy zmuszeni zrezygnować z komfortowego łóżka sypialnianego. Na całe szczęście z pomocą przychodzi narożnik rozkładany, który jest niezwykle funkcjonalnym meblem o niebywałych walorach estetycznych.
Narożnik rozkładany – jaki kupić?
Rozważając zakup narożnika do spania, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim:
- wielkość mebla – ważne są wymiary zarówno przed jak i po rozłożeniu mebla. Przed zakupem dokładnie sprawdźmy, ile miejsca może zajmować narożnik rozkładany. Pamiętajmy, że rozłożony zajmie go o wiele więcej. Pod żadnym pozorem nie mierzymy tego „na oko”! Musimy dokładnie określić maksymalne wymiary po rozłożeniu, ponieważ złożony mebel może mieć odpowiednie wymiary. Natomiast po zamianie go w miejsce do spania, może okazać się, że zablokuje przejście, dostęp do okna czy szafy,
- częstotliwość rozkładania mebla – wbrew pozorom ma to bardzo duże znaczenie. Jeśli narożnik przede wszystkim pełni siedziska, to skupiamy się na modelach, zapewniających komfort podczas siedzenia. Natomiast w sytuacji, gdy mebel ma być jednocześnie miejscem do spania, należy wybrać modele, które są właśnie do tego stworzone. Dzięki temu zagwarantujemy sobie komfortowy sen,
- pojemnik na pościel – jeżeli narożnik rozkładany ma pełnić funkcję spania, obowiązkowo wybierzmy modele, które są wyposażone w pojemnik na pościel. Możemy tam przechowywać również inne, przydatne rzeczy, które nie mają swojego miejsca, bo np. nie mieszczą się w szafie.
Narożnik z funkcją spania
Przy wyborze narożnika rozkładanego, powinniśmy przyjrzeć się funkcji spania. Szczególnie wtedy, gdy mebel ma pełnić funkcję sypialnianego łóżka. W pierwszej kolejności sprawdzamy wielkość powierzchni do spania po rozłożeniu, która jest kluczowym aspektem. Zaleca się, aby dla osoby dorosłej minimalna długość powierzchni spania była o 20 centymetrów większa niż wzrost osoby, która będzie na niej spała. Natomiast szerokość musi wynosić co najmniej 60 cm. Im więcej, tym lepiej. Niestety nie zależy to tylko od nas, ale i wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy. Bardzo istotny jest także sposób rozkładania mebla. Okazuje się, że narożnik rozkładany wyposażony jest w jeden z wielu dostępnych mechanizmów, umożliwiających rozłożenie go do spania. Mechanizmy te różnią się od siebie zarówno techniką rozkładania, jak i wygodą. W niektórych modelach wystarczy, że zdejmiemy poduszki i już możemy się położyć. W innych konieczne będzie rozłożenie ukrytego stelaża lub wysunięcie tzw. „wózka”. Niezależnie od tego, który typ ostatecznie wybierzemy, powinniśmy kilka razy rozłożyć i złożyć model, który nam się spodobał. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy rozkładanie nie sprawia nam większego problemu.