Sprężyny bonell czy faliste – na które sprężyny postawić?

Odpowiednie siedzisko to nie tylko element aranżacji, lecz przede wszystkim kwestia naszego komfortu. A ten zależy od wielu czynników, wśród których ogromne znaczenie mają sprężyny zastosowane przy wykonaniu danego mebla. Sprawdź, które z najczęściej stosowanych rozwiązań – sprężyny faliste czy bonell zapewnią większą wygodę użytkownikowi.

Sprężyny faliste i bonell: co to właściwie jest i do czego służy?

Sprężyny faliste

sprężyna falista

Sprężyny faliste określa się również mianem sprężyn zig-zag. Są to druty powyginane w fale, których średnica zależy od wykorzystania. I tak: w tapicerstwie stosuje się te o średnicy od 2,5 do 5 milimetrów, do wykonania cieńszych oparć o średnicy od 2,5 do 3 milimetrów, do siedzisk natomiast 4- i 5-milimetrowe druty. Wyróżnia się dwa typy sprężyn falistych: typ A wykonany z drutu płaskiego oraz B z drutu o przekroju okrągłym. Sprężyny montowane są blisko siebie i równolegle, tworząc stabilną sieć, która podtrzymuje inne warstwy oparcia czy siedziska.

Sprężyny zig-zig stosuje się przede wszystkim dla podtrzymania warstw siedziska, szczególnie w meblach tapicerowanych: sofy, kanapy, fotele czy podnóżki. Co ciekawe, ten rodzaj sprężyn stosuje się nie tylko w meblarstwie, ale także przy wytwarzaniu foteli samochodowych lub leżaków ogrodowych.

Sprężyny bonell

sprężyny bonellowe

Z kolei sprężyny bonell to spiralne elementy, które dość często są wykorzystywane w meblarstwie: przy wykonaniu kanap, foteli czy łóżek. Wykonane są ze stalowego drutu o średnicy w granicach 2,2 do 2,5 milimetra. Elementy te kształtem przypominają klepsydrę. Materac banellowy mieści na 1 metrze kwadratowym aż 112 takich spiral. Spirale ustawione są obok siebie i połączone drutem w sposób szeregowy. Takie rozwiązanie pozwala na

Sprężyny bonellowe ustawiane są obok siebie i łączone szeregowo drutem, dzięki czemu mogą tworzyć formatki sprężynowe o różnych wymiarach. Obecnie rynek oferuje dwa typy sprężyn bonell: ze stalową ramką oraz wersję bez niej. Obecność stalowej ramki zapewnia większe usztywnienie całej konstrukcji. Sprężyny bonell zapobiegają odkształcaniu się materaca czy siedziska, dzięki mechanizmom równomiernego rozkładania ciężaru. Ten rodzaj sprężyn wykorzystywany jest nie w warstwie podtrzymującej, lecz sprężynującej mebli.

Zalety i wady sprężyn bonellowych i falistych

Sprężyny faliste powodują, że meble wypoczynkowe zapewniają niezwykłą wygodę. Pod warunkiem oczywiście, że odpowiednio je dobierzemy, jeśli chodzi o grubość drutów oraz ilości zgięć na jednym metrze bieżącym. Z powodzeniem powodują, że zarówno w trakcie siedzenia, jak również podczas snu poszczególne warstwy, w tym także sprężyny bonellowe, są w odpowiedni sposób podtrzymywane i nie ulegają zapadaniu. Sprężyny faliste są również nadzwyczaj trwałe. Nie pękają, nie odkształcają się nawet pod wpływem silnego i gwałtownego nacisku.

Poza tym sprężyny faliste są tanie. Co prawda ich cena jest nieco wyższa, niż w przypadku mebli, w których zastosowano psy tapicerskie, niższa jednakże od rozwiązania w postaci sprężyn bonellowych. Trzeba jednak pamiętać, że wskazuje się często, iż meble ze sprężynami bonellowymi są wygodniejsze, niż te, w których wykorzystano sprężyny faliste.

sprężyny faliste

Niewątpliwą zaletą mebli ze sprężynami bonellowymi jest stosunkowo uśredniona cena. Za niewielką ceną – niższą niż w przypadku sprężyn kieszeniowych, wyższą natomiast, jak przy wykorzystaniu samej pianki – można nabyć wygodny i naprawdę dobrej jakości produkt. Sprężyny bonellowe, podobnie zresztą do sprężyn falistych, nie odkształcają się i zapewniają niezwykły komfort spania, dzięki zastosowaniu technologii niezwykle odpornej na nacisk. Ale czy można jednoznacznie stwierdzić, czy są lepsze od sprężyn falistych? Na pewno siedziska z takimi sprężynami uznawane są za trwalsze. Przez dłuższy okres czasu zachowują swój wygląd. Sprężyny bonellowe są jednak od siebie uzależnione, ze względu na połączenie ze sobą poszczególnych spiral. W praktyce oznacza to, że naciskając w jedno miejsce, do pracy zmuszone są wszystkie spirale dookoła, przez co obciążenie dotyka większą ilość sprężyn jednocześnie. Z drugiej jednakże strony powoduje to, że nie są eksploatowane i szybko zużywane pojedyncze spirale. Dzięki jednolitej budowie, polecane są dla dzieci starszych, z uwagi na dość szybko zmieniający się wzrost.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być połączenie obu rodzajów sprężyn, co zapewnia wygodę w najlepszym wydaniu: sprężyn falistych w warstwie podtrzymującej, natomiast sprężyn bonellowych w warstwie sprężynowej.

Czym kierować się przy wyborze sprężyn?

Nie da się jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie: sprężyny faliste czy bonellowe jest lepsze. Wszystko zależy od wykorzystania. Sprężyny faliste to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o warstwę podtrzymującą materaca czy siedziska. Wygoda tych sprężyn zależy, jaka pianka została wykorzystana przy produkcji mebla, ale również od sprężyn bonellowych. Do spania lepsze będą materace ze sprężynami bonellowymi, które w warstwie podtrzymującej będą miały sprężyny faliste. Podwójne sprężyny to stabilna konstrukcja, a do tego trwałość i wygoda. Oczywiście każdy materac wymaga – dla większego komfortu użytkowania – odpowiedniej pielęgnacji, która może się sprowadzać chociażby do regularnego odwracania danego materaca czy siedziska.

Sprężyny bonell czy faliste - na które sprężyny postawić? 1

Pamiętaj, sprężyny to nie wszystko

Jeżeli zdecydowałeś już, który rodzaj sprężyn jest dla ciebie bardziej odpowiedni pamiętaj, że nie jest to jedyna rzecz, jaką powinieneś się kierować przy wyborze siedziska. Na komfort twojego wypoczynku ma wpływ szereg innych czynników. Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane. Skóra co prawda jest niezwykle elegancka, nie musi wcale być wygodna. Tkanina powinna być ponadto wytrzymała i odporna na zabrudzenia. Warto wybrać model, który jest prosty w utrzymaniu czystości. Jeżeli mebel ma służyć również jako miejsce do spania, po rozłożeniu powinien przypominać materac, bez jakichkolwiek nierówności. Pomyśl również o pojemniku na pościel – zyskasz sporo miejsca do przechowywania.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button