Jak wybrać najlepszy grill elektryczny?

Sezon grillowy idzie do nas wielkimi krokami, w związku z czym warto rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem. Jak dobrze dobrać grill elektryczny do ogrodu lub domu?

Jakie są rodzaje grilla elektrycznego?

Grill elektryczny jest niczym innym, jak nieco bardziej poręczną wersją grilla tradycyjnego. Dzięki temu, że nie musimy korzystać przy jego użyciu z węgla, urządzenie nada się zarówno na działkę czy do ogrodu, jak i na balkon. Mniejsze wersje grilli są również często spotykane w domach, jako alternatywa dla opiekacza do kanapek czy tostera. W zależności od wielkości możemy więc podzielić je na małe – stołowe oraz duże – stojące. Dodatkowo grille elektryczne możemy także podzielić pod względem konstrukcji na następujące kategorie:

  • grill tradycyjny z płytą, gdzie część do przygotowywania potraw stanowi teflonowa płyta. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ tłuszcz z mięsa czy innych dań nie skapuje na grzałkę grilla, a do specjalnej rynny, co ułatwia jego późniejsze czyszczenie;
  • grill tradycyjny z rusztem, czyli elektryczny klon najbardziej podstawowego grilla węglowego. Jego minusem jest to, że tłuszcz z potraw kapie na grzałkę, którą potem może być trudno doczyścić;
  • grill elektryczny zamykany, przypominający swoim wyglądem duży opiekacz. Pod pokrywą znajduje się płyta grillowa, a dzięki zamknięciu jesteśmy w stanie ograniczyć roznoszenie się zapachu przygotowywanych dań;
  • grill raclette, będący połączeniem grilla ze stanowiskiem do smażenia na patelni. Całe urządzenie ma kształt koła i dzieli się na dwa poziomy: na wyższym mamy do dyspozycji płytę grillową, a na niższym małe patelnie, na których możemy przygotowywać delikatniejsze produkty, jak na przykład jajka sadzone;
  • grill z kamienną płytą, będący swoistą wariacją na temat gorących kamieni czy bloków solnych. Jest to dobre narzędzie, jeżeli zależy nam na grillowaniu jedzenia przy użyciu niewielkiej lub wręcz zerowej ilości tłuszczu.

Jaką moc grilla elektrycznego wybrać?

Moc grilla ma istotny wpływ na to, jak szybko będziemy w stanie przygotować na nim jedzenie. Im wyższa moc tym zazwyczaj droższy grill, warto więc dokładnie zastanowić się nad tym, jakiego urządzenia potrzebujemy i czego od niego oczekujemy. Najprostsze i najtańsze grille elektryczne dysponują mocą rzędu 400W, podczas gdy te z wyższej półki mogą mieć już zapotrzebowanie rzędu 2500W. Należy również pamiętać, że im większa powierzchnia płyty lub rusztu, na którym położymy mięso, kiełbaski i warzywa, tym większej mocy musimy szukać, by przygotować jedzenie w podobnym czasie.

Funkcje dodatkowe grilli elektrycznych – na które zwrócić uwagę?

Jeżeli zależy nam na grillu, który umożliwia możliwie jak najszybsze i najbezpieczniejsze przygotowywanie posiłków, warto zastanowić się również nad jego dodatkowymi funkcjami. Z racji samej konstrukcji niektóre modele będzie nam łatwiej wyczyścić, niż inne, dlatego to jest pierwsza rzecz, nad którą przyjdzie nam pomyśleć. Innymi ciekawymi funkcjami, za którymi warto się rozejrzeć, są:

  • wskaźnik grubości mięsa, szczególnie przydatny przy smażeniu steków;
  • wskaźnik wypieczenia jedzenia, dzięki któremu ani nie spalimy naszego obiadu, ani nie zostawimy go półsurowym;
  • wymienne płytki, co jest szczególnie dobrą opcją, gdy nie mamy miejsca na trzymanie grilla, opiekacza i gofrownicy w ramach osobnych urządzeń;
  • system odprowadzania tłuszczu, który w połączeniu z lekko nachyloną płytą ułatwi utrzymanie grilla w czystości;
  • zabezpieczenie przed otworzeniem pokrywy i przegrzaniem, szczególnie polecane, jeżeli mamy małe dzieci.

Dodatkowo niektóre urządzenia na rynku mają także automatyczne programy grillowania, które mogą przydać się szczególnie osobom, które chcą nauczyć się czegoś więcej, niż tylko opiekania szaszłyków i kiełbasek, a także pozwolą nam eksperymentować bez ryzyka, że coś się nie uda. Przykłady grilli elektrycznych do ogrodu i do domu, które posiadają podobne udogodnienia znajdziesz w sklepie Castorama, na stronie https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/grillowanie/grille-elektryczne.html.

Co oznacza, że grill jest łatwy w czyszczeniu?

Musimy pamiętać o tym, że aby grill elektryczny był w pełni sprawny – i aby nie groziło mu uszkodzenie grzałki – za każdym razem, gdy chcemy go użyć, powinien być czysty. Niektóre konstrukcje grilla powodują, że tłuszcz bardziej osadza się na newralgicznych jego elementach. Przykładem takiego modelu jest przede wszystkim grill z tradycyjnym rusztem, gdzie cały tłuszcz i soki z jedzenia kapią wprost na grzałkę.

Jeżeli zależy nam na tym, by nasz grill był łatwy w czyszczeniu, powinniśmy raczej skłonić się ku modelom posiadającym rynienki odprowadzające tłuszcz, wyposażone w lekko nachyloną płytę grillową lub po prostu umożliwiające przygotowywanie potraw na niewielkiej ilości tłuszczu.

W co dodatkowo może być wyposażony grill?

Zanim kupimy konkretny ogrodowy grill elektryczny, warto zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę potrzebujemy. O ile moc i powierzchnia będą zależeć od naszych preferencji, o tyle możemy też zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty budowy grilla, jak na przykład antypoślizgowe nóżki czy wzmocnioną konstrukcję, które ułatwią utrzymanie go w jednej pozycji. Jeżeli mamy mało miejsca, warto również zwrócić uwagę na gabaryty urządzenia, a także jego wagę.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button