
Agregaty malarskie służą nam do szybkiego, perfekcyjnego oraz niezwykle wydajnego nanoszenia powłok lakierniczych i wielu innych powłok malarskich zarówno na pojedyncze elementy jak i duże powierzchnie. Sprawdzą się w momencie, gdy szykuje nam się malowanie domu, sufitu w mieszkaniu czy metalowych konstrukcji, np. ogrodzenia. To niezbędne wyposażenie każdej firmy remontowej i nie tylko! Są używane do malowania tworzyw sztucznych, asfaltu czy różnych części infrastruktury. Jakie parametry powinien mieć dobry agregat malarski? Jaki wybrać do użytku prywatnego, a który będzie odpowiedni dla firm? Sprawdź koniecznie!
Spis treści
Agregaty do malowania natryskowego
Agregat malarski powinien cechować się przede wszystkim dużą wydajnością, wytrzymałością oraz dobrą jakością wykonania, ponieważ tylko taki sprzęt posłuży nam na długie lata. Pamiętaj również o odpowiednim serwisowaniu agregatów, które jest niezwykle ważne dla ich żywotności.
Wybierając agregat malarski, zastanów się, jaki rodzaj materiału będzie przy jego pomocy nanoszony, a także zwróć uwagę, jakie osiąga maksymalne ciśnienie. Co więcej, upewnij się, czy wybrałeś odpowiedni pistolet i rozmiar dyszy, a dodatkowo sprawdź, czy otwór dyszy jest dostosowany do materiału, którego chcesz użyć. Dysze mogą mieć zarówno szerszy jak i węższy pas natrysku.
Agregat malarski działa poprzez sprężenie farby i rozpylenie jej pod dużym ciśnieniem, bez wykorzystywania cząsteczek powietrza. Strumień może być kontrolowany nie tylko przez ustawienia maszyny, ale również rozmiar użytej dyszy. Ze względu na napęd pompy możemy wyróżnić tłokowe i membranowe agregaty malarskie, a biorąc pod uwagę zasilanie — elektryczne lub spalinowe. Dzięki odpowiedniej konstrukcji tłoka, agregaty tłokowe mogą podawać gęstszą farbę. Takie agregaty są wszechstronne, niezwykle wydajne oraz nadają się do szpachlowania. Agregat membranowy z kolei kosztuje trochę mniej i nie posiada skomplikowanej elektroniki, jego serwisowanie jest tańsze i doskonale sprawdzi się do drobnych prac.
Jaki agregat do domowego malowania ścian i nanoszenia powłok lakierniczych, a jakie do profesjonalnego użytku?
Agregat malarski sprawdzi się do natryskowego malowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczenia. Uzyskasz znacznie bardziej zadowalający efekt, niż podczas malowania pędzlem czy wałkiem. Unikniesz nierówności, śladów, przyklejania się farby do wałka i innych niedogodności. Dodatkowo agregat możesz wykorzystać do bielenia ścian oraz sufitów, co sprawi, że praca będzie dużo szybsza i przyjemniejsza.
Jeżeli potrzebujesz agregatu do użytku prywatnego, który będzie dobrej jakości i w przystępnej cenie, sprawdź np. Titan IMPACT 400, który świetnie nadaje się do użytku domowego jak i dla małych firm. Ten model poradzi sobie z nakładaniem wszystkich lakierów, bejcy, farb i innych.
Jeżeli potrzebujemy większej wydajności, postawmy na agregaty malarskie Impact 540, które świetnie sprawdzą się do użytku w obiektach mieszkalnych oraz komunalnych, do konserwacji, a także do mniejszych zastosowań komercyjnych. Ten model przeznaczony jest do pracy długotrwałej, dlatego jest strzałem w dziesiątkę wówczas, gdy ciągle wymagana jest duża wydajność.
Agregat hydrodynamiczny Speeflo 6900 DI Plus z kolei będzie odpowiednim wyborem dla profesjonalistów, którzy potrzebują urządzeń o dużej wydajności, które umożliwiają pracę na trzech, a nawet czterech stanowiskach! Agregaty tego typu posiadają dużą moc, są niezwykle trwałe i uniwersalne. Dzięki takim agregatom z powodzeniem możemy wykonywać malowanie natryskowe z zastosowaniem bardzo gęstych materiałów, które mają wysoką zawartość cząstek stałych.
Agregat hydrauliczny Titan Hydra M 2000 to idealne rozwiązanie do nakładania mas bitumicznych, zabezpieczenia fundamentów i innych. Nadają się do branży budowlanej, a w porównaniu do tradycyjnego sprzętu, wykazują się niezwykłą wytrzymałością podczas wszystkich prac budowlanych.
Agregaty malarskie — parametry cieczy
Wybierając agregaty, zastanówmy się również jaki rodzaj farby lub innego materiału powinny obsługiwać.
Agregaty z niedużą mocą znajdą zastosowanie m.in. w nakładaniu farb olejnych. W tym przypadku dysze nie muszą być szerokie. Wszystkie urządzenia o mocy od 100 do 200 barów, o wydajności do 1,25 l/min, będą się doskonale sprawdzać.
Jeżeli chcemy użyć farb lateksowych, emulsyjnych czy akrylowych, musimy użyć agregatów nieco innej kategorii. Agregaty obsługujące te farby powinny charakteryzować się ciśnieniem od 200 do 230 barów oraz wydajnością do 1,8 l/min. Rozmiar dyszy w tym przypadku, powinien wynosić od 0,021” do 0,028”.
Z kolei poprawne i szybkie nakładanie gęstych i lepkich farb elewacyjnych pod wysokim ciśnieniem wymaga użycia sprzętu wykazującego się jeszcze większym ciśnieniem roboczym i wydajnością na poziomie 3 l/ min. Najgęstsze rodzaje farb (np. antykorozyjne) wymagają urządzenia o wydajności nawet 5,5 l/min i znacznie większych dysz.
Przed zakupem agregatu sprawdź parametry, który obrazują dopuszczalną lepkość cieczy (DIN-sec). Dzięki temu dowiesz się, jak bardzo gęste płyny pistolet natryskowy jest w stanie rozprowadzić. DIN-sec znajdziesz także na farbach, olejach i innych materiałach. Do sprawdzenia lepkości posłużyć Ci może również lepkościomierz.
Jak dobrać dyszę ?
Nie zapomnijmy dobrać do agregatu odpowiedniej dyszy. To od przekroju dyszy zależy, czy możesz pracować z wybranym materiałem. Niektóre dysze mają niewielki otwór, inne są znacznie większych rozmiarów. Jakie wybrać do farby olejnej, a jakie do farb przeciwpożarowych?
Dysze w rozmiarach 0,009″ do 0,013 bez problemu obsługują np. farby chlorokauczukowe, poliwinylowe i poliuretanowe, z kolei te w rozmiarze 0,015″ doskonale nadają się do farb olejnych. 0,017″ to dobry wybór w momencie, gdy będziemy posługiwać się farbą akrylową lub gruntową, a farby lateksowe wymagają zastosowania dyszy o rozmiarze 0,021″. Większe dysze przeznaczone są dla farb epoksydowych, a te w rozmiarze 0,043″ obsługują szpachle, farby przeciwpożarowe i antykorozyjne. Zwróć uwagę również na kąt natrysku, ponieważ to on określa nam pas natrysku farby.
Podsumowanie
Przed zakupem agregatu zawsze sprawdź:
- czy wybrany agregat ma odpowiedni pistolet malarski oraz odpowiedni rozmiar dyszy,
- jaka jest wydajność urządzenia,
- jakie jest ciśnienie robocze sprzętu,
- czy pojemność zbiornika jest wystarczająca,
- czy nadaje się do obsługiwania lepkości i ciężaru cieczy, jakiej chcesz użyć,
- ile kosztują części zamienne do wybranego przez Ciebie sprzętu,
- czy wybrany agregat jest intuicyjny w obsłudze.