Jak kłaść płytki ceramiczne? Najlepsze porady

Chociaż kładzenie płytek ceramicznych nie wymaga fachowej wiedzy ani specjalistycznych narzędzi, to dla kogoś, kto nie ma doświadczenia może się okazać dużym wyzwaniem.

Zanim więc przystąpisz do wymiany płytek w kuchni lub łazience, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które ułatwią ci cały proces.

Co jest niezbędne do układania płytek?

Wiele osób poświęca czas na to, aby wybrać idealne płytki ceramiczne, a jednocześnie pomija pozostałe materiały. Nie warto popełniać takiego błędu, bo dobra zaprawa klejowa jest równie istotna, jak same płytki. W zakupie odpowiedniej ilości materiałów pomogą ci informacje, jakie producenci zamieszczają na opakowaniach. Oprócz kleju i płytek pamiętaj również o fudze (niezbędna do wypełnienia szczelin pomiędzy płytkami) i krzyżykach glazurniczych (ułatwią ci zachowanie odpowiednich odległości). Jeżeli chodzi o narzędzia, ich zakup nie stanowi dużego kosztu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w szpachelkę i pacę zębatą (niezbędna do naniesienia pożądanej ilości kleju na płytkę), mieszadła do kleju i wiaderka. Powinieneś również liczyć się z tym, że niektóre płytki trzeba będzie przyciąć. Do takich prac warto wykorzystać maszynkę elektryczną lub mechaniczną.

Jak prawidłowo przygotować powierzchnię?

Jeżeli zależy ci na tym, aby raz położone płytki przetrwały wiele lat, zadbaj o to, aby prawidłowo przygotować powierzchnię. Absolutne minimum to odkurzenie ścian lub podłogi, usunięcie tłustych plam oraz wyeliminowanie nierówności. Zanim zaczniesz przyklejać płytki ścienne, nałóż warstwę gruntu. Tego typu preparat jest tani, a jedno większe opakowanie powinno wystarczyć ci na całą łazienkę. Niezależnie od tego, czy szykujesz mieszkanie dla siebie, czy pod wynajem, warto rozważyć położenie płytek w łazience aż do samego sufitu.

Jak wyrównać płytki?

Zaletą wynikającą z wykończenia ścian i podłóg materiałami typu płytki ceramika jest to, że są trwałe, łatwo je utrzymać w czystości i świetnie sprawdzają się w miejscach o dużej wilgotności. Przy większej powierzchni trudno jednak podczas kładzenia płytek zachować odpowiedni poziom. Jeżeli nie chcesz marnować czasu i nerwów na ciągłe poprawianie kafelek, zaopatrz się w specjalny system do poziomowania płytek. Są to specjalne klipsy, dzięki którym łatwo wypoziomujesz kafelki już na etapie ich kładzenia. Pamiętaj, aby po kilku godzinach ściągnąć klipsy, bo w przeciwnym razie trudno ci będzie je wyciągnąć.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button