Urządzanie mieszkania to wyzwanie, ale i ogromna przyjemność. Łazienka to miejsce, gdzie estetyka musi łączyć się z funkcjonalnością. Piękna łazienka to marzenie, które można zrealizować, jednak trzeba brać pod uwagę kilka ważnych rzeczy przy projektowaniu.
Spis treści
Zaplanuj bezpieczne odległości w łazience
Łazienka przede wszystkim musi być praktyczna i funkcjonalna. Nie da się osiągnąć tego efektu, jeśli odległości będą źle zaplanowane. Na co należy zwrócić uwagę? Bardzo ważne jest, aby zachować pewne standardy, jeśli chodzi o wymiary sprzętów w łazience. Jest to ważniejsze od tego, co nam się podoba. Na przykład umywalka musi być w odległości co najmniej 20 cm od ściany, aby można było swobodnie z niej korzystać. Z kolei bezpieczna odległość między sedesem, a wanną to również 20 cm, tak samo między umywalką, a wanną. Jeśli planujemy umywalkę i kabinę prysznicową, to 30 cm to minimalna odległość między nimi. Liczą się nie tylko odległości między sprzętami, ale to, ile miejsca mamy do dyspozycji przed nimi. Dla komfortu, przed umywalką musimy mieć do dyspozycji 70 cm głębokości, a już 100 cm szerokości. Przy wannie oczekiwana głębokość to między 70, a 100 cm, natomiast szerokość to 100-120 cm. Jak widać, potrzebny jest zatem dobry projektant, który nasze wyobrażenia dostosuje do wymaganych standardów.
Wybór odpowiednich drzwi łazienkowych
Drzwi łazienkowe powinny być nie tylko praktyczne i zapewniać wystarczające bezpieczeństwo w przestrzeni łazienkowej. Zaleca się, aby były także ładne, estetyczne oraz pasujące do charakteru mieszkania czy domu.
Obecnie dostępny jest tak duży wybór drzwi łazienkowych, że każdy nie będzie miał problemów z ich wyborem, niezależnie od budżetu, drzwi są dostępne na każdą kieszeń oraz zgodnie z indywidualnym gustem w zakresie ich designu. Pamiętaj również, że drzwi łazienkowe można kupić gotowe albo wybrać te wykonywane na indywidualne zamówienie. Więcej na temat drzwi łazienkowych można przeczytać na stronie: https://erkado.pl/blog/drzwi-do-lazienki-jak-wybrac-odpowiednie-wszystko-o-drzwiach-lazienkowych/.
Wanna czy prysznic? Czyli odwieczny dylemat użytkowników łazienek
Nie ma tutaj dobrej odpowiedzi, co powinno się wybrać. Wszystko zależy od tego, czy wolimy relaksującą kąpiel, czy też szybki prysznic. Liczy się również powierzchnia łazienki i układ pomieszczenia. Przy dobrym projekcie, nawet w łazienkach o powierzchni do 6m2, można zaplanować i wannę i prysznic. Jednak trzeba brać pod uwagę, że zostanie wtedy mniej miejsca na pojemną szafkę czy na przykład trzeba będzie zrezygnować z pralki w łazience. Przy niewielkim metrażu w łazience, na ogół jest to jakiś kompromis. Przy metrażach od 8m2, raczej bez problemu można zmieścić i wannę i prysznic. Dla niektórych wybór wanny z parawanem prysznicowym, może być w tym wypadku złotym środkiem.
Zachowaj porządek w szafkach i na zewnątrz
W każdej łazience, niezwykle ważna kwestia to miejsce do przechowywania. Szafki łazienkowe musza pomieścić wszystkie niezbędne kosmetyki, akcesoria higieniczne, suszarkę do włosów czy nawet płyny do czyszczenia łazienki. Jedna głęboka szafka pod umywalką naprawdę będzie niezbędna, bo pomieści trochę większe rzeczy. Z kolei szafki wiszące, nieco bardziej płytkie, będą idealne na kosmetyki, które nie zajmują dużo miejsca, a chcemy mieć do nich szybki dostęp. Ilość i rodzaj szafek trzeba dobrze przemyśleć, tak aby nie było ich za mało, a jednocześnie nie mogą przytłaczać wnętrza. Jeśli mówimy o przechowywaniu w szafkach, to trzeba również pamiętać o organizerach, koszach czy pojemnikach stojących na zewnątrz. Modne naturalne dodatki jak bambusowe koszyki czy drewniane pudełka, dodadzą przytulnego charakteru łazience.
Dobrze doświetlona łazienka i dodatki z charakterem
W całej aranżacji łazienki, oświetlenie pełni kluczową rolę. Dzięki temu, widzimy jakie czynności wykonujemy, a oryginalne efekty świetlne mogą dodać łazience niezwykłego charakteru. Podświetlane lustra, lampy ledowe sufitowe, dyskretne oświetlenie wannowe i regulacja natężenia to ważne punkty na mapie świetlnej łazienki. Zbyt ciemna łazienka nie będzie funkcjonalna i nie podkreśli pięknych płytek lub armatury. Nie tylko oświetlenie pełni rolę aranżacyjną, ale również dodatki takie jak dywaniki łazienkowe, kubki na szczoteczki, mydelniczka, żaluzje. Łazienkę w klasycznych kolorach można ożywić mocnymi dodatkami, z kolei łazienkę z żywą kolorystyką, można tonować spokojnymi dodatkami. Każdy szczegół jest tutaj ważny i jeśli chcemy stworzyć nowoczesną łazienkę, dobrze jest zapoznać się z zasadami łączenia kolorów lub zostawić te dylematy projektantowi wnętrz.