Wybierając projekt domu często zwracamy uwagę na rozkład pokoi, już planujemy aranżację, jednocześnie czasami zapominamy o tym, by zwrócić uwagę na aspekty praktyczne, a więc na toaletę. Nie zawsze jedna toaleta i łazienka w domu jednorodzinnym wystarczą. Takie rozwiązanie zupełnie nie sprawdza się, gdy ma się dzieci. A gdy ma się nastoletnie dzieci, to ten problem jest jeszcze większy. W takim przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem jest zagospodarowanie pomieszczenia na toaletę. Dzięki temu możecie zyskać większą wygodę. Czy koszt takiej inwestycji jest wysoki i jak do tego podejść?
Spis treści
Pomieszczenie na toaletę – o czym trzeba pamiętać?
Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest wykonanie dodatkowego WC. Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta i brzmi: tak. Wystarczy tylko zagospodarować pomieszczenie. Tak naprawdę może być to każde pomieszczenie, ale pod warunkiem, że nie znajduje się ono bardzo daleko od pionu kanalizacyjnego. Jeżeli lokalizacja jest blisko pionu i posiada się podstawową wiedzę hydrauliczną, to wykonanie przyłącza nie powinno sprawić żadnych problemów. Może się okazać, że poza rozprowadzeniem instalacji trzeba będzie zastosować również hydrofory do wody. Dodatkowo musicie też wiedzieć, że samo wykonanie instalacji wodnej nie powinno być problemem, gdyż zazwyczaj średnica prowadzonych rur jest niewielka. Nieco więcej pracy czeka Was w przypadku instalacji kanalizacyjnej, gdyż trzeba ją układać ze spadkiem wynoszącym minimum 2%, co rzecz jasna przekłada się na fakt, iż rury kanalizacyjne należy obniżyć na każdym metrze o 2 cm od przyboru do pionu. Dodatkowo pamiętajcie, że aby ścieki mogły spływać grawitacyjnie nie należy robić zbyt długiego podejścia. Sedesu nie można ustawić dalej niż metr od pionu, a wanny bądź kabiny prysznicowej 3 metry od pionu.
Nowa łazienka to nie problem – wybierz specjalne przepompownie
Bywają sytuacje, że nie ma możliwości wykonania łazienki czy toalety w pomieszczeniach znajdujących się blisko pionu. Na szczęście jest dobre rozwiązanie. Wystarczy tylko zdecydować się na specjalne przepompownie bądź też urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące. Oczywiście przy wyborze należy wziąć pod uwagę liczbę przyborów łazienkowych, które chce się podłączyć pod rozdrabniacz, a także samą ilość produkowanych ścieków, którą oblicza się, biorąc pod uwagę ilość domowników. Wiele osób zastanawia się, czy decydując się na takie urządzenia w domu, nie będzie się miało problemów z przykrym zapachem. Otóż odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: oczywiście nie, a wynika to z faktu, że całe podłączenie jest wyposażone w szczelne zamknięcie z gumową uszczelką, a część z nich wyposażonych jest także w filtr węglowy.
Gdzie zamontować przepompownię?
Przepompownie odprowadzają ścieki z przyborów sanitarnych oraz miski ustępowej. Montaż pomp uzależniony jest od ich wielkości. Nieduże pompy można umieścić pod brodzikiem czy też w małej szafce, np. pod umywalką. Natomiast większe przepompownie montuje się na podłodze, np. w piwnicy bądź wykonuje się specjalne zagłębienie. Tutaj musicie wiedzieć, że mają one postać hermetycznych zbiorników, a ich pojemność zależna jest od danego modelu, co pozwala na zgromadzenie ścieków spływających grawitacyjnie nawet z całego domu.
Jak doprowadzić wodę do dodatkowej łazienki?
Doprowadzenie wody do dodatkowej łazienki nie musi być trudne. Rury można ukryć w podłodze. Wykonując dodatkową warstwę wylewki bądź też w ścianach, np. w bruzdach pod tynkiem. Największym problemem może być jednak zamontowanie rury, która będzie doprowadzać ciepłą wodę. Jeżeli będzie ona zbyt długa, to może się okazać, iż będzie trzeba trochę poczekać nim woda dopłynie. Jeżeli więc macie kocioł dwufunkcyjny z podgrzewaczem przepływowym, to rzeczywiście może się okazać, że po odkręceniu kranu będziecie czekać na wodę, natomiast jeżeli posiadacie kocioł z zasobnikiem, to wystarczy, że zastosujecie instalację cyrkulacyjną z pompą, która wprawia w ruch ciepłą wodę.
Pamiętajcie jeszcze o wentylacji. Oczywiście tutaj najczęstszym rozwiązaniem jest ta grawitacyjna. Działa ona w wyniku naturalnego ciągu powietrza. Kratka wywiewna musi znajdować się przy kanale wywiewnym. Jeżeli to niemożliwe, to zastosujcie dodatkowy wentylator ścienny.