Kwiaty do łazienki bez okna – jakie wybrać?

Kwiaty w mieszkaniu nie tylko ozdabiają wnętrza, ale także poprawiają jakość powietrza. Coraz częściej miejscem relaksu stają się łazienki, dlatego warto rozważyć umieszczenie roślin doniczkowych w tym pomieszczeniu. Kwiaty do łazienki mogą uczynić je bardziej naturalnym, eleganckim i przytulnym. Jakie gatunki najlepiej radzą sobie w pomieszczeniach bez okien, w sztucznym świetle i przy znacznej wilgotności? Dzięki niektórym gatunkom możesz mieć złudzenie kąpieli w wiecznie zielonym gaju.

Kwiaty do łazienki bez okna to od niedawna ciekawy kierunek w aranżacji wnętrz. Znaczna wilgotność i sztuczne światło wykorzystywane są jako atuty pomieszczenia, które oprócz tradycyjnej roli sanitarnej zyskuje funkcję relaksacyjną. Okazuje się, że wilgotna łazienka jest świetnym miejscem do uprawy roślin, w tym szczególnie odmian tropikalnych. W tych warunkach, gdzie można całkowicie zrezygnować ze spryskiwania liści wodą, poradzą sobie niewymagające kwiaty doniczkowe, które nie lubią nadmiaru promieni słonecznych.

Jaki kwiat do łazienki bez okna

Są gatunki, które wyjątkowo dobrze znoszą cień. Jednak nawet niewymagająca roślina potrzebuje trochę światła. Jeśli chcesz mieć kwiaty w łazience bez okien, musisz zapewnić im dodatkowe oświetlenie. Specjaliści radzą, aby kwiaty do ciemnej łazienki bez okna oświetlać sztucznym światłem przez około osiem godzin dziennie.

W tych warunkach sprawdzają się np. paprocie, mchy lub palmy. W łazience na pewno nie powinno się stawiać wymagających zwartnic, kochających słońce kaktusów oraz sukulentów. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności i regularne podlewanie roślin. Nawet jeśli w łazience panuje duża wilgotność, nic nie zastąpi wody. Kwiaty nie mogą dotykać żadnych substancji chemicznych. Są one trujące dla roślin i wpływają na nie niekorzystnie. Po każdym użyciu lakierów do włosów lub dezodorantów trzeba natychmiast przewietrzyć pomieszczenie. Warto umieścić w łazience duże lustro, które będzie ją skutecznie rozświetlać.

Równie ważną sprawą jest sztuczne oświetlenie, które będzie imitować światło z zewnątrz.  W profesjonalnych sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne lampy sodowe lub lampy LED, które składają się z niebieskich i czerwonych diod. Dzięki temu stymulują rośliny do skutecznej fotosyntezy i sprzyjają ich zdrowemu rozwojowi, co przekłada się na pojawienie się pięknych, bujnych kwiatów w łazience. Można również kupić żarówki energooszczędne. Źródło światła powinno znajdować się w odległości 30-50 cm nad rośliną.

Specjaliści doradzają systematyczną zamianę roślin. W tym celu trzeba kupić dwie sztuki kwiatów, które mogą być umieszczone w łazience bez okna. Jedną z nich stawiamy w oświetlonym pokoju, a drugą w łazience. Po około tygodniu kwiaty zamieniamy miejscami. Trzeba unikać przypadkowego chlapania roślin wodą podczas kąpieli. Powinny one znajdować się na tyle daleko od wanny, aby gorąca woda nie miała kontaktu z nimi.

Kwiaty doniczkowe do łazienki bez okna

Jakie kwiaty do łazienki bez okna? Z roślin doniczkowych, które dobrze znoszą brak naturalnego światła, możemy polecić m.in. kalateę, która w warunkach naturalnych rośnie w lasach tropikalnych i przyzwyczajona jest do środowiska ubogiego w światło. Wymaga stałego podlewania, wysokiej wilgotności oraz zraszania liści. Światła nie lubią paprocie, które preferują cień i półcień. Wymagają stałej wilgotności, ale słabo znoszą wysokie temperatury.

Do ciemnej łazienki floryści rekomendują piękny i wytrzymały kwiat o nazwie skrzydłokwiat, który preferuje wilgotne i półcieniste miejsca. Szybko reaguje na niedobory i równie szybko się regeneruje. Nie do przecenienia jest zamiokulkas, bardzo wytrzymała roślina do łazienki doświetlanej wyłącznie sztucznym światłem. Nie lubi obfitego podlewania i dlatego powinna mieć ograniczony dostęp do wody. Należy do grupy sukulentów, które najlepiej rozwijają się w wysokich temperaturach. Nie lubią przeciągów i gromadzą w swoich mięsistych liściach duże ilości wody.

Doskonałym rozwiązaniem jest wybór bluszczu. Jest to roślina, która nie lubi nasłonecznionych i jasnych miejsc. Świetnie odnajduje się w ciemnych i wilgotnych łazienkach. Trzeba jednak pamiętać, aby podłoże bluszczu było nieustannie wilgotne. Roślina ta jest niezwykle łatwa w pielęgnacji i nie ma problemu z jej utrzymaniem w łazience.

Sztuczne kwiaty do łazienki bez okna

Można ozdobić łazienkę bukietami z suszonych roślin. Szczególnie sprawdza się w tej roli lawenda, która roztacza piękny aromat w całym pomieszczeniu. Połączona ze świecami lub solą o tym samym zapachu pozwoli na relaks podczas długiej i gorącej kąpieli. Z identycznego powodu do łazienki polecić też można suszoną szałwię lub rozmaryn.

Jeśli chcesz dodać swojej łazience naturalnego piękna bez konieczności ciągłej pielęgnacji roślin żywych, zdecyduj się na sztuczne kwiaty. To rozwiązanie ma wiele zalet. Sztuczne kwiaty są odporne na wilgoć i łatwe w pielęgnacji. Nie musisz martwić się, że zaczną więdnąć lub gnić pod wpływem pary wodnej czy wody. Wystarczy, że od czasu do czasu zetrzesz z nich kurz.

Wybierając sztuczne kwiaty do łazienki, zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Decydując się na asortyment z lateksu, silikonu lub tkanin syntetycznych, masz pewność, że przez długi czas zachowają swoją formę i kolory oraz naturalny i realistyczny wygląd.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button