Tworzą we wnętrzu klimatyczny nastrój i rozświetlają przestrzeń bogactwem kolorowych odcieni – lampy witrażowe Tiffany mimo upływu lat cieszą się dużą popularnością. Mnogość dostępnych form sprawia, że doskonale współgrają z aranżacjami nowoczesnymi, jak i klasycznymi, a za ich wyborem przemawia oryginalna technika tworzenia. Jak powstają szklane lampy i z czym najlepiej się komponują?
Spis treści
Historia lamp witrażowych Tiffany
Pierwsze wzmianki o lampach witrażowych Tiffany pojawiły się w 1893 roku podczas Światowych Targów w Chicago. W tym czasie premierę miała lampa Tiffany wykonana ze szkła favrile autorstwa projektantki Clary Driscoll i artysty Louisa Comforta Tiffany’ego. Ręczne wykonanie i oryginalny wygląd przyczyniły się do rozsławienia wyrobu i już niecałe 10 lat później nad produkcją rzemieślniczego oświetlenia pracował zespół 300 pracowników pod szyldem Tiffany Studio. Kosztowne wyroby przełamywały znane dotychczas schematy projektowe i stały się wyróżnikiem secesyjnego nurtu w sztuce Art Nouveau. Lampy Tiffany cechowało bogactwo dekoracyjnych form, kolorów i asymetrycznych wzorów.
Produkcja lamp witrażowych cieszyła się dużą popularnością aż do 1913 roku, gdy na pewien czas zamożni kupcy stracili zainteresowanie wyrobem, a Tiffany Studio zaprzestało produkcję. Wielki powrót nastąpił wraz z rozwojem stylu art-deco, a pod koniec lat 50. XX wieku lampy Tiffany ponownie stały się obiektem pożądania i synonimem luksusu.
Metody tworzenia kolorowych lamp Tiffany
Lampy witrażowe Tiffany swój ponadczasowy charakter zawdzięczają unikalnej technice wykonania. Fragmenty oszlifowanego, barwnego szkła ołowiowego łączy się w niecodzienne wzory przy użyciu techniki folii miedzianej. To specjalna metoda polegająca na lutowaniu fragmentów cienkiej taśmy miedzi, która pozwala uzyskać niepowtarzalne kształty przy zachowaniu wysokiej precyzji wykonania.
Dzięki produkcji Louisa Comforta Tiffany’ego obecnie szkło wykorzystywane przy wytwarzaniu lamp witrażowych określa się mianem szkła Tiffany’ego.
Oryginalne lampy witrażowe Tiffany dziś występują głównie w formie kolekcjonerskich eksponatów, ale unikatowa technika wykonania stale jest wykorzystywana przy produkcji domowego oświetlenia.
Zobacz najpopularniejsze lampy wiszące Tiffany w stylu art deco: https://polskielampy.pl/lampy-witrazowe-tiffany-c-9543_134_9126.html
Lampy witrażowe Tiffany – ponadczasowa moda na styl art deco
Oryginalnie lampy szklane Tiffany występowały w formie dekoracji na stół zwieńczonej stożkowym kloszem na solidnie wykonanej podstawie. Obecnie styl art-deco wprost z Tiffany Studio wykorzystuje się w produkcji lamp wiszących, stojących (podłogowych) oraz stolikowych. Szeroki wybór wyjątkowych fasonów o niepowtarzalnej kolorystyce umożliwia dopasowanie rodzaju oświetlenia do stylu wnętrza.
Lampy wiszace Tiffany podkreślają wystrój salonu w stylu retro lub vintage. Współgrają z antycznymi meblami, ale także uzupełniają nowoczesne wnętrza, ocieplając surowe aranżacje. Gustownie prezentują się jako element wyposażenia biur i gabinetów. Ustawione na nocnej szafce w sypialni wprowadzą przytulny klimat i uprzyjemnią wieczorny relaks.
Dostępne w sprzedaży lampy Tiffany można obejrzeć w sklepie z oświetleniem Polskie Lampy, który posiada bogaty wybór oświetlenia do każdego stylu wnętrz.