Wymiana filtra powietrza w kosiarce – kiedy i jak to zrobić?

Jeśli zależy nam na tym, by sprzęty ogrodnicze służyły nam jak najdłużej, powinniśmy dbać o ich regularny przegląd i prawidłową konserwację. Jednym z istotnych elementów, o którym wiele osób zapomina, jest filtr powietrza do kosiarki. Kiedy powinniśmy rozważyć jego wymianę i jak zatkany filtr może wpływać na wydajność urządzenia?

Czym grozi zatkany filtr powietrza w kosiarce? 

Filtr powietrza do kosiarki odpowiada za dostarczenie odpowiedniej ilości czystego powietrza, bez którego silnik nie jest w stanie prawidłowo pracować. Jeśli zostanie zatkany lub uszkodzony, może dojść do ograniczenia dopływu powietrza do silnika, a także przedostania się różnego rodzaju pyłów i zanieczyszczeń, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do poważnej awarii sprzętu, powodując między innymi przegrzanie silnika czy uszkodzenie gaźnika. 

Ponadto, zużyty lub zatkany filtr znacznie obniża moc kosiarki, co skutkuje spadkiem jej wydajności, zwiększoną emisją spalin oraz głośniejszą pracą silnika. Dbając o regularne przeglądy filtrów powietrza w kosiarkach mamy gwarancję dłuższego, bezawaryjnego użytkowania. 

Jak często należy wymieniać filtr powietrza w kosiarce? 

Niektórzy producenci zalecają, by wymieniać filtry powietrza w kosiarkach nawet co trzy tygodnie. Oczywiście dotyczy to głównie sprzętów, które są bardzo intensywnie użytkowane. Częstotliwość wymiany lub czyszczenia powinna być przede wszystkim uzależniona od stanu, w jakim jest filtr, warunków w jakich pracuje kosiarka oraz tego, jak często korzystamy ze sprzętu. Zwykle podaje się, że filtr powinien zostać wymieniony przynajmniej raz w sezonie, najlepiej co około 25 godzin intensywnej pracy. 

Jak zauważyć, że filtr powietrza do kosiarki potrzebuje wymiany? Pierwszym sygnałem alarmującym jest zbyt głośna praca kosiarki – to powinien być dla nas znak, by sprawdzić stan filtra powietrza. Warto skontrolować go również w przypadku, gdy zauważymy spadek wydajności sprzętu oraz zwiększony pobór paliwa 

Filtr należy bezwzględnie wymienić również w sytuacji, gdy zostanie on zalany olejem silnikowym. Dzieje się tak w wyniku zbyt mocnego przechylenia kosiarki na bok. Jeśli po zalaniu filtr powietrza nie zostanie wymieniony, może dojść do przedostania się zanieczyszczeń w głąb silnika i utraty wydajności urządzenia. 

Jak wybrać filtr powietrza do kosiarki? 

Wybierając filtr powietrza do kosiarki powinniśmy kierować się przede wszystkim marką oraz modelem sprzętu, a także jakością kupowanego produktu. Im lepszy filtr, tym rzadziej będziemy musieli go wymieniać. Dobry filtr powietrza będzie charakteryzował się odpornością na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne. Jeśli mamy wątpliwości, warto skonsultować zakup ze specjalistą, który doradzi, jaki rodzaj filtru sprawdzi się najlepiej w przypadku naszej kosiarki. 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button