Przed każdym wielbicielem literatury stoi właśnie to wyzwanie: jak dobrze wyeksponować swoje książki, jednocześnie zachowując do nich łatwy dostęp? Jeśli Twoja kolekcja jest stosunkowo niewielka i zalicza się do kilkudziesięciu egzemplarzy, znalezienie miejsca nie będzie problemem. Kiedy jednak mamy do czynienia z większą liczbą egzemplarzy, wyzwanie staje się zdecydowanie trudniejsze. Jak dobrze posegregować i przechowywać książki? O tym w dzisiejszym artykule!
Spis treści
Postaw na klasykę, czyli regał
Jak mówi znane przysłowie: “piękno tkwi w prostocie”. Czasem nie ma więc co kombinować i warto zdecydować się na tradycyjne rozwiązania. Takimi mogą być oczywiście regały. To meble, które zostały zaprojektowane właśnie z myślą o wyeksponowaniu bogatej kolekcji. Co warto wspomnieć, na rynku znajdziesz dzisiaj szereg modeli regałów, różniących się zarówno wysokością, jak i szerokością. Tym, co jednak szczególnie warto brać pod uwagę, jest… głębokość!
Dlaczego właśnie głębokość? Większość książek posiada ten sam rozmiar. Pojedyncze egzemplarze mogą oczywiście się między sobą różnić, jednak do przechowywania książek o standardowych wymiarach wystarczy regał o głębokości 30 cm.
Regały posiadają jednak jedną, znaczącą wadę. Książki na nich wyeksponowane bardzo łatwo się kurzą. Jednocześnie dość ciężko ten kurz z nich usunąć. Czasami przerwy pomiędzy książkami są na tyle małe, że rura od odkurzacza po prostu się w nich nie mieści. Wtedy trzeba wyjmować pojedyncze egzemplarze, co jest stosunkowo czasochłonne.
Sposób na kurz? Wybierz witrynę
Jeśli w Twoim domu mieszkają alergicy, regał zdecydowanie nie będzie dobrym rozwiązaniem. Aby uchronić książki przed kurzem, jednocześnie dbając o higienę całego pomieszczenia, możesz postawić na witryny. Te przeszklone meble doskonale sprawdzają się zarówno w salonie, korytarzu, jak i sypialni. Doskonale chronią każdą kolekcję przed roztoczami i kurzem.
Witryny również posiadają jednak swoje wady. Przeważnie są… po prostu małe. Oferują zazwyczaj zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjny regał. W takim przypadku warto skorzystać z różnych opcji. W końcu nie cała kolekcja musi znajdować się w jednym miejscu w domu, prawda?
Ciekawą opcją są tutaj komody z niewielką witryną, czy wyeksponowanie wyłącznie części posiadanych książek. Możesz również zdecydować się również na przechowywanie kilku bardziej wyróżniających się egzemplarzy na półkach. Witryny doskonale sprawdzają się do pokazania kluczowych egzemplarzy Twojej kolekcji. Jeśli posiadasz w swoich cennych zbiorach książki, które zasługują na szczególną ekspozycję, możesz je podkreślić, wybierając dobrze dobrany do wnętrza domu mebel. Szeroką ofertę witryn znajdziesz tutaj: https://domowanie.pl/822-witryny-szklane.
Książka zawsze pod ręką? Postaw na półki
Jeśli chcesz wyeksponować najważniejsze egzemplarze swojej kolekcji, możesz to również zrobić z pomocą półek. Brzmi banalnie? Wcale nie musi! Dzisiaj na rynku wnętrzarskim z łatwością znajdziesz półki, które posiadają niestandardowe i dobrze zaprojektowane kształty.
Przykładami mogą być, chociażby:
- Półki stylizowane na DIY, np. w postaci skrzynek, czy palet. Tego typu meble możesz również wykonać samodzielnie. W końcu jedynym, co nas ogranicza, jest nasza własna wyobraźnia!
- Ciekawą opcją są również półki w kształcie ślimaka, które zwężają się krętą drogą ku środkowi.
- Możesz również postawić na niewidzialne półki na książki, które przymocowujesz do ściany, a cienką warstwę półki chowasz w okładkę najniżej ułożonej książki.
Sprawdź ciekawą opcję, jaką są półki zrobione z pomocą starej, drewnianej drabiny!
Półkę możesz również wykonać sam – wystarczy pomysł, kilka narzędzi do cięcia drewna i… gotowe! Tego typu propozycje mogą przybierać naprawdę abstrakcyjne formy.
Jak widzisz, opcji do prezentacji książek jest naprawdę wiele. A to oczywiście nie koniec, ponieważ najważniejsze elementy możesz swobodnie poustawiać na dowolnym blacie. Dzięki temu zyskasz ciekawą ozdobę wnętrzarską i zaoszczędzisz miejsce w witrynie!
Mamy nadzieję, że nasz artykuł przypadł Ci do gustu i znajdziesz najlepszy sposób na ekspozycję swojej prywatnej kolekcji literatury. Powodzenia i do zobaczenia następnym razem!