Markiza czy pergola – co wybrać?

Stanowią jedne z najbardziej popularnych osłon przeciwsłonecznych, które najczęściej są wybierane do zacieniania tarasów domów jednorodzinnych i balkonów w bloku. Markizy tarasowe, bo o nich mowa, dają możliwość korzystania z funkcjonalności tarasów i balkonów z jednoczesnym zabezpieczeniem ich powierzchni przed działaniem słońca. Z drugiej strony, możliwość montażu pergoli na tarasie jest niezwykle kusząca. Które rozwiązanie będzie zatem najlepsze? 

Markiza tarasowa chroniąca przed nadmiernym nasłonecznieniem

Markiza tarasowa to rodzaj osłony montowany bezpośrednio do budynku. Dopuszcza się jej montaż zarówno do ściany, krokwi jak i sufitu. Niestety markiza może nas skutecznie zabezpieczyć jedynie przed lekką mżawką, w przypadku wichur i większych ulew może dojść do jej przemoknięcia i uszkodzenia poszycia. Dlatego tak istotne jest jej zwinięcie przed spodziewaną zmianą warunków atmosferycznych. Markizę podczas rozwijania można zatrzymać w dowolnym momencie. Po jej zwinięciu jest estetycznie ukryta w kasecie. Ceny markiz tarasowych są o wiele niższe niż w przypadku pergoli.
 

Pergola tarasowa 

Dzięki pergoli każdy z nas może na własnym tarasie stworzyć niepowtarzalną przestrzeń. Pergola jest konstrukcją osłaniającą część wypoczynkową tarasu zarówno od słońca jak i od deszczu. W zimą za jej sprawą można w tym miejscu stworzyć wspaniały zimowy ogród. Kiedy nadchodzą ciepłe miesiące, otwieramy drzwi tarasowe, po to by spędzać większość czasu na łonie natury. Pergola tarasowa jako funkcjonalne zadaszenie tarasu skutecznie będzie go osłaniać przed deszczem i wiatrem. 

 Markizy tarasowe a pergole o stabilnej konstrukcji

Czym zatem się różni markiza tarasowa od pergoli? Oba te warianty osłony przed słońcem cieszą się ogromną popularnością, jednak podczas ich użytkowania można wykazać zauważalne różnice. Markiza chroni wyłącznie przed słońcem, pergola także przed innymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto pergola jest solidną i stabilną i nieprzemakalną konstrukcją w przeciwieństwie do markizy. Wyróżniamy 3 rodzaje pergoli: 

  • przyścienne  
  • wolnostojące 
  • z ruchomym zadaszeniem 

Pergolę możemy zamknąć całkowicie wykorzystując jej oszklenie, z kolei, jeśli zależy nam na regulowaniu kąta wpadania promieni słonecznych wybierzmy model z ruchomym zadaszeniem. W związku z powyższym widać jak na dłoni, że markiza będzie tańszym i mniej trwałym rozwiązaniem niż pergola. Aby zdecydować się na konkretną opcję osłony warto zweryfikować nasze potrzeby a także możliwości finansowe, by wybrać model najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom. 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button