Wilgoć w domu — jak się jej pozbyć?

„Pocące się szyby”, dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, a nawet problemy zdrowotne to konsekwencja dużej wilgotności w domu. Można ją jednak skutecznie usunąć.

Najważniejszym zadaniem w walce z wilgocią jest ustalenie jej źródła. Skuteczne usunięcie przyczyn ułatwia dalsze działania. W kolejnym kroku specjalistyczna firma osusza budynek. Kiedy to nastąpi, sprawdzane są zniszczenia i dopasowuje się technologię naprawczą. Nieco inaczej podchodzi się do wilgoci pochodzącej np. z zalania czystą wodą, a inaczej, gdy była ona zanieczyszczona. Warto więc zdać się na specjalistów, którzy rozprawią się z problemem.

(Nie)skuteczne metody walki z wilgocią

Wilgoć w domu to duży problem. Może prowadzić do wykwitów pleśni, a ta z kolei źle wpływa na zdrowie domowników. Istnieją nieskuteczne sposoby usuwania wilgoci. Wietrzenie, stosowanie pochłaniaczy wody, nagrzewnic, a także techniki inwazyjne mogą nie przynieść rezultatów lub będą one doraźne, chwilowe. Dzieje się tak, gdy pomija się etap znalezienia przyczyn powstawania wilgoci.

Nagrzewnice i pochłaniacze wody potrzebują energii elektrycznej. Im więcej sprzętu, tym wyższe koszty. Co gorsza, jak tylko wyłączysz takie urządzenie problem powraca. Narzędzia mogą przynieść okresową poprawę, ale bez identyfikacji źródła wilgoci to syzyfowa praca, która mocno obciąża budżet.

Efektywne osuszanie budynków

Skuteczna likwidacja wilgoci zaczyna się od „zakręcenia kurka”. Przede wszystkim należy ustalić przyczyny. Kiedy już masz pewność, że woda nie będzie wnikała w mury nieruchomości, wówczas możesz skorzystać z całego arsenału dostępnych metod profesjonalnej renowacji. Bardzo ważna jest kolejność prac, od tego zależy skuteczność działania.

Przyczyny powstawania wilgoci

Wilgoć w domu może pochodzić z gruntu. Wówczas mówi się o podciąganiu kapilarnym. Proces należy rozumieć, jako wchłanianie wody przez mury. Ściany chłoną ciecz, a ta przemieszcza się na kolejne kondygnacje degradując materiały budowlane i tworząc optymalne środowisko do wykwitu pleśni.

Wilgoć może pochodzić z zalania np., gdy pęknie rura u sąsiada. Zdarza się, że budynek ma złą wentylację, co prowadzi do powstawania wilgoci kondensacyjnej. Z wilgocią higroskopijną mamy do czynienia wtedy, gdy zasolone ściany chłoną wilgoć z powietrza. Wariant remontowy inaczej (wilgoć technologiczna) pojawia się, gdy woda użyta w procesie prac budowlanych nie zdążyła dostatecznie odparować.

Likwidacja wilgoci to proces, w którym liczy się kolejność działań. Jeśli któreś zostanie pominięte lub przesunięte, nie uzyskamy zakładanego efektu. Warto więc postawić na specjalistyczną firmę, która upora się z tym zadaniem. Dzięki temu zyskasz spokój na długie lata i oszczędzisz sobie nadmiarowych wydatków.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button