„Pocące się szyby”, dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, a nawet problemy zdrowotne to konsekwencja dużej wilgotności w domu. Można ją jednak skutecznie usunąć.
Najważniejszym zadaniem w walce z wilgocią jest ustalenie jej źródła. Skuteczne usunięcie przyczyn ułatwia dalsze działania. W kolejnym kroku specjalistyczna firma osusza budynek. Kiedy to nastąpi, sprawdzane są zniszczenia i dopasowuje się technologię naprawczą. Nieco inaczej podchodzi się do wilgoci pochodzącej np. z zalania czystą wodą, a inaczej, gdy była ona zanieczyszczona. Warto więc zdać się na specjalistów, którzy rozprawią się z problemem.
Spis treści
(Nie)skuteczne metody walki z wilgocią
Wilgoć w domu to duży problem. Może prowadzić do wykwitów pleśni, a ta z kolei źle wpływa na zdrowie domowników. Istnieją nieskuteczne sposoby usuwania wilgoci. Wietrzenie, stosowanie pochłaniaczy wody, nagrzewnic, a także techniki inwazyjne mogą nie przynieść rezultatów lub będą one doraźne, chwilowe. Dzieje się tak, gdy pomija się etap znalezienia przyczyn powstawania wilgoci.
Nagrzewnice i pochłaniacze wody potrzebują energii elektrycznej. Im więcej sprzętu, tym wyższe koszty. Co gorsza, jak tylko wyłączysz takie urządzenie problem powraca. Narzędzia mogą przynieść okresową poprawę, ale bez identyfikacji źródła wilgoci to syzyfowa praca, która mocno obciąża budżet.
Efektywne osuszanie budynków
Skuteczna likwidacja wilgoci zaczyna się od „zakręcenia kurka”. Przede wszystkim należy ustalić przyczyny. Kiedy już masz pewność, że woda nie będzie wnikała w mury nieruchomości, wówczas możesz skorzystać z całego arsenału dostępnych metod profesjonalnej renowacji. Bardzo ważna jest kolejność prac, od tego zależy skuteczność działania.
Przyczyny powstawania wilgoci
Wilgoć w domu może pochodzić z gruntu. Wówczas mówi się o podciąganiu kapilarnym. Proces należy rozumieć, jako wchłanianie wody przez mury. Ściany chłoną ciecz, a ta przemieszcza się na kolejne kondygnacje degradując materiały budowlane i tworząc optymalne środowisko do wykwitu pleśni.
Wilgoć może pochodzić z zalania np., gdy pęknie rura u sąsiada. Zdarza się, że budynek ma złą wentylację, co prowadzi do powstawania wilgoci kondensacyjnej. Z wilgocią higroskopijną mamy do czynienia wtedy, gdy zasolone ściany chłoną wilgoć z powietrza. Wariant remontowy inaczej (wilgoć technologiczna) pojawia się, gdy woda użyta w procesie prac budowlanych nie zdążyła dostatecznie odparować.
Likwidacja wilgoci to proces, w którym liczy się kolejność działań. Jeśli któreś zostanie pominięte lub przesunięte, nie uzyskamy zakładanego efektu. Warto więc postawić na specjalistyczną firmę, która upora się z tym zadaniem. Dzięki temu zyskasz spokój na długie lata i oszczędzisz sobie nadmiarowych wydatków.