
Podłączenie domu do kanalizacji wydaje się wielu osobom czymś oczywistym, jednak w wielu miejscach, i wbrew pozorom nie dotyczy to tylko miasteczek czy wsi, jest to niemal luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Wynika to z faktu, że kolektor kanalizacyjny jest daleko od domu, przez co nie można instalacji podłączyć w taki sposób, by ścieki mogły do niego spływać grawitacyjnie. Co w takiej sytuacji można zrobić? Poznajcie najlepsze rozwiązania.
Spis treści
Czy przydomowa przepompowania ścieków to dobry wybór?
Jest wiele powodów, dlaczego dane gospodarstwo domowe nie może być podłączone do miejskiej kanalizacji. Często wynika to z faktu, że wylot ścieków znajduje się poniżej kolektora ściekowego. W takim przypadku niezbędne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które podniosą ścieki i zapewnią ich odprowadzanie. Świetnie sprawdzi się przydomowa przepompownia ścieków. Jest to niezwykle funkcjonalne urządzenie, które umożliwia podniesienie ścieków na wyższy poziom i ich transport do kolektora. Warto tutaj zauważyć, że przydomowa przepompownia ścieków działa pod ciśnieniem, zatem przewód łączący ją z kanalizacją miejską nie musi być w żadnym wypadku ułożony pod spadkiem. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Jednocześnie należy wiedzieć, że wbrew pozorom nie jest ono bardzo kosztowne i zapewnia niezwykłą wygodę.
Z czego powinna być zrobiona przepompownia ścieków?
Należy wiedzieć, że decydując się na przepompownię ścieków trzeba wybrać taki zbiornik, który jest trwały, odporny na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, korodowanie, ale też odporny na agresywne działanie ścieków. Doskonałym wyborem jest model wykonany z polietylenu, który rzeczywiście zapewnia maksymalną odporność, a przy tym jest szczelny, nawet po wielu latach. Alternatywą dla niego jest zbiornik wykonany z betonu. Jest on tańszy. W tym przypadku trzeba wiedzieć, że betonowe kręgi przypominają te, które były używane przy budowie studni. Oczywiście zbiornik zbiornikowi nierówny, dlatego należy zwrócić uwagę na to, aby beton był szczelny i jednocześnie zaizolowany zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz. Także same spoiny muszą być trwałe, aby ścieki nie zatruwały gruntów. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się wodoszczelna zaprawa. Działanie przepompowni ścieków jest nie jest skomplikowane. Pompownia może być wyposażona w pompę z rozdrabniaczem, która wypompowuje zanieczyszczenia, a jej działanie zależne jest od poziomu ścieków za pomocą np. wyłączników pływakowych. Ich zadaniem jest wyłączenie pompy, gdy ta wypompuje ścieki ze zbiornika. Tutaj do wyboru macie pompę zatapialną zamontowaną do prowadnic rurowych co umożliwia opuszczanie i wyciąganie pompy ze zbiornika na potrzeby serwisowania lub pompy zamontowane na stałe do zbiornika. Można również wybrać pompę wyposażoną w zawór bezpieczeństwa, która szczególnie sprawdzi się, gdy dojdzie do zatkania przewodu.
Szambo – czy warto się na nie zdecydować?
Oczywiście nie musicie inwestować w przepompownię ścieków podłączoną do kolektora kanalizacyjnego. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest zamontowanie tradycyjnego szamba. Wszystkie zanieczyszczenia będą bezpośrednio do niego wpływać. Pamiętajcie, że takie rozwiązanie nie jest maksymalnie wygodne, gdyż konieczne jest regularne wypompowywanie nieczystości, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku nieregularnego wywozu pojawia się nieprzyjemny zapach.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to dobre rozwiązanie
Jeżeli podłączenie do kolektora ściekowego jest dla Was nieopłacalne bądź niemożliwe z powodu nachylenia terenu, to zawsze możecie zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze niż szambo, gdyż nieczystości są neutralizowane, by zyskać płynną formę. W związku z taką technologią wywóz nieczystości konieczny jest raz do roku, a nie tak jak w przypadku małego szamba nawet raz w miesiącu. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że koszt wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku szamba.
Przedstawiliśmy Wam kilka rozwiązań. Naszym zdaniem najlepiej wybrać podłączenie do kolektora ściekowego, gdyż w ten sposób ponosicie tylko jeden wydatek, a potem nie czeka Was już zamawianie wozu asenizacyjnego.