Co zrobić, aby przedłużyć żywotność materaca?

Przyjmuje się, że standardowo powinno się wymieniać materac co 10 lat. Jest to oczywiście maksymalny okres, który może ulec skróceniu, jeśli nieprawidłowo materac użytkujemy lub o niego nie dbamy. Co zatem zrobić, by jak najbardziej przedłużyć żywotność materaca? Musicie stosować się do kilku zasad, dzięki którym materac pozostanie dłużej w dobrym stanie. Warto to robić, ponieważ w ten sposób zapewniacie też sobie komfortowy wypoczynek. Przejdźmy teraz do konkretów, które pozwolą Wam zadbać o żywotność materaca.

Co zrobić, aby przedłużyć żywotność materaca?

Przyjmuje się, że standardowo powinno się wymieniać materac co 10 lat. Jest to oczywiście maksymalny okres, który może ulec skróceniu, jeśli nieprawidłowo materac użytkujemy lub o niego nie dbamy. Co zatem zrobić, by jak najbardziej przedłużyć żywotność materaca? Musicie stosować się do kilku zasad, dzięki którym materac pozostanie dłużej w dobrym stanie. Warto to robić, ponieważ w ten sposób zapewniacie też sobie komfortowy wypoczynek. Przejdźmy teraz do konkretów, które pozwolą Wam zadbać o żywotność materaca.

Najważniejsze kwestie dla żywotności materaca

Możecie nie zdawać sobie z tego sprawy, ale Wasz materac naprawdę każdej nocy ciężko pracuje. Jest poddawany kilkugodzinnym bezustannym naciskom, które przyczyniają się do zużywania zastosowanych w nim materiałów. Do tego też dochodzą różnego rodzaju zaniedbania i brak wiedzy związanej z prawidłowym użytkowaniem materacy. Materac może przez to szybciej stracić swoje najważniejsze właściwości, którymi są odpowiednie podparcie ciała i zapewnienie Wam komfortowego snu. Jak temu zapobiec?

Zacznijmy od podstaw i najważniejszych zasad, które wpływają na żywotność materaca. Przede wszystkim musi mieć on zapewnioną dobrą cyrkulację powietrza, dzięki której nie będzie gromadziła się w nim wilgoć. To dlatego materac należy kłaść na ramie łóżka lub stelażu, a nie bezpośrednio na podłodze. Ważne jest też codzienne wietrzenie materaca. Należy ściągnąć z niego poduszki i kołdrę, otworzyć okno i pozostawić tak na kilkadziesiąt minut.

Materac nie może też cały czas leżeć na tej samej stronie. Poszczególne części naszego ciała różnią się wagą i z inną siłą oddziałują na materac. To sprawia, że zużywa się on nierównomiernie, dlatego by temu zapobiec należy regularnie przewracać materac. W przypadku materacy dwustronnych zmieniać górę z dołem, a także przewracać je o 180 stopni. Na materacach jednostronnych można spać tylko na jednej stronie, dlatego w ich przypadku obracamy je jedynie o 180 stopni.

Co jeszcze można zrobić, by przedłużyć żywotność materaca?

Materac jest tak zbudowany, by wytrzymać nacisk leżącego człowieka. Jeśli pozwolicie dzieciom po nim skakać, to bardzo prawdopodobne jest uszkodzenie jego konstrukcji. Nie powinno się też bardziej obciążać brzegu materaca, np. długo na nim siedząc.

Na materac bardzo źle wpływa wilgoć, a jeszcze gorzej zalanie większą ilością płynów. Może to skutkować jego szybszym zużyciem się, dlatego najlepiej nic na łóżku nie jeść ani nie pić. Jeśli jednak zdarzyłoby się Wam bardzo mocno zamoczyć materac, to należy postawić go pionowo do wysuszenia. Nie ma gwarancji, że nie obniży się przez to jego jakość, ale pozostawienie go w poziomym ułożeniu pomoże płynom wnikać głębiej w warstwy materaca.

Jeśli naprawdę chcecie zadbać o materac, to warto stosować akcesoria ochronne. Dobrym zabezpieczeniem jest na pewno pokrowiec, w którym materac się zawsze znajduje, ale nie zawsze można go ściągnąć. Zdejmowany pokrowiec ma tę zaletę, że można często go prać, chroni materac przed kurzem i drobnymi zanieczyszczeniami lub poplamieniami. Nie będzie jednak wystarczający, gdy zalejemy materac całą szklanką soku lub korzysta z niego małe dziecko, albo inna osoba mająca problemy z kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych. W takich przypadkach o wiele lepiej  sprawdza się mata ochronna.

Żywotność materaca a dbanie o czystość

Na stan materaca wpływa też dbanie o higienę. Należy go często odkurzać, by do środka nie wniknęły kurz i roztocza. Przykrywanie materaca kolejną warstwą materiału, jakim jest narzuta też mu nie służy. Hamuje ona przepływ powietrza, więc materac gorzej oddycha. Gromadzi się w nim wilgoć, a wraz z nią grzyby i roztocza. Spanie na takim materacu na pewno nie jest dobre dla zdrowia i trzeba będzie go szybciej wymienić. Lepiej całkowicie zrezygnować z narzuty.

Warto też często zmieniać pościel, na której śpimy. Pościel wchłania pot, znajduje się na niej kurz i resztki naskórka. To wszystko może przenikać do materaca i znowu powodować rozwój bakterii. Aby temu zapobiec ważne jest oczywiście zachowanie higieny, ale możemy też wystawiać co jakiś czas materac na działanie promieni słonecznych. Jeśli w sypialni zaczyna świecić słońce, to jest to dobry moment, by całkowicie odsłonić materac i pozwolić działać antybakteryjnym promieniom.

Zadbaj o żywotność swojego materaca

Mamy dla Was jeszcze jedną radę, która pozwoli Wam zachować materac w dobrym stanie przez długi czas. Zawsze stosujcie się do zaleceń producenta dotyczących prania i czyszczenia materaca, a także jego użytkowania. On najlepiej wie, w jaki sposób prawidłowo dbać o materac, by mógł jak najdłużej Wam służyć. Jeśli zastosujecie się do naszych wskazówek, to na pewno zapewnicie sobie komfort snu na lata.

Artykuł powstał przy współpracy z https://materace-dla-ciebie.pl

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button