Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D – nowy wymiar dekoracji ściennych

Nowoczesny rynek materiałów wykończeniowych obejmuje wiele sposobów dekorowania powierzchni. Ostatnio na sklepowych półkach zaczęły pojawiać się tapety 3D. Przyciągają uwagę i są w stanie odmienić każde pomieszczenie. 

Funkcje tapety 3D

Decydujesz się na remont swojego mieszkania i chcesz uzyskać stylowe wykończenie, które przyciągnie uwagę Twoich gości? Cóż, w takim razie warto przyjrzeć się tapetom z efektem głębi. Taki materiał wykończeniowy nie może pozostać niezauważony – wystarczy wyobrazić, że zamiast ścian widzisz realistyczne wysokie góry, gęsty las lub żyjące własnym życiem nocne miasto. Najważniejsza jest prawidłowa aranżacja pozostałych części pomieszczenia i osiągnięcie maksymalnej harmonii we wnętrzu.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 2

Czym się różni tapeta 3D od klasycznej fototapety? Dla 3D tapet producenci stosują specjalną technologię, zwaną również efektem stereoskopowym. To dzięki niemu tworzona jest iluzja objętości i trójwymiarowości obrazu. Wygląda to tak, niby obraz na ścianie tak naprawdę się nie kończy (na przykład droga ciągnąca się w dal).

Tak więc zwykła fototapeta może oddać po prostu realistyczny obraz. Natomiast format 3D posunął się jeszcze dalej i pozwala odtworzyć fakturę obrazu lub zdjęcia.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 3

Proces produkcji fototapety składa się z kilku etapów. Przede wszystkim wybierany jest pożądany obraz i ustawiane są jego parametry. Następnie zdjęcie lub grafika jest wprowadzana do specjalnego programu komputerowego, gdzie specjaliści przetwarzają plik, nadając mu realistyczny efekt. Dopiero teraz płótno jest gotowe do druku, a więc należy wybrać odpowiedni materiał, na którym obraz zostanie utrwalony.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 4

To ważne! Warto zwrócić szczególną uwagę na projektowanie małych pomieszczeń z wykorzystaniem tapet 3D. Chodzi o to, że takie obrazy świetnie wyglądają dopiero z pewnej odległości. W zbyt małym pomieszczeniu mogą działać przytłaczająco.

Zalety tapet 3D

Dlaczego coraz więcej osób wybiera tapety 3D do dekoracji wnętrza? Stosunkowo młode, tapety 3D są obecnie u szczytu popularności z wielu powodów:

 • Atrakcyjny wygląd. To pierwsza rzecz, która wyróżnia tapetę 3D spośród innych materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych. Pozwalają one uzyskać realistyczną kompozycję i stają się akcentem w każdym wnętrzu.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 5

 • Tapety 3D dają nieograniczone możliwości dekoracyjne. Obecnie wybrać 3D fototapety o różnych wzorach można w sklepie internetowym. Ale to nie jedyny sposób na zdobycie oryginalnej ozdoby. Można zamówić wydruk fototapety 3D według swojego własnego projektu. Może to być piękna grafika, rodzinne zdjęcie, rysunek itd. Oprócz swobody projektowania zaletą jest również możliwość wyboru absolutnie dowolnego rozmiaru fototapety. Teraz nie trzeba się martwić, że obraz będzie za duży/za mały na ścianę. 
 • Łatwość pielęgnacji. Fototapety 3D mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wybierane są tapety winylowe ze specjalną ochronną i odpychającą kurz warstwa akrylową. Dzięki niej z łatwością umyjesz tapetę wilgotną szmatką, bez obaw o zniszczenie obrazu. 

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 6

 • Wizualne powiększenie pomieszczenia (co jednak sprawdza się tylko w wystarczająco dużych pomieszczeniach). Obraz z efektem głębi tworzy iluzję rozszerzenia pokoju. To tak, jakby pokój był zanurzony w obrazie, był częścią zdjęcia. 
 • Łatwość montażu; Tapeta 3D nie wymaga specjalnego kleju i nie ma szczególnych zasad naklejania.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 7

 • Długa żywotność (niektóre rodzaje tapet mogą służyć dłużej niż 20 lat).
 • Zgodność z wymogami bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
 • Podział pomieszczenia na strefy. Jeśli konieczne jest wydzielenie kilku stref w jednym pomieszczeniu, często stosuje się ścianki działowe, zasłony lub regały. Jeśli jednak zależy nam na efektywnym zagospodarowaniu przestrzeni, można po prostu podkreślić jedną ze stref fototapetą z efektem 3D. 

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 8

 • Ekologiczność.
 • Odporność na zużycie. Ta sama ochronna warstwa zapobiega powstawaniu kurzu i pozwala uniknąć różnych mechanicznych uszkodzeń powierzchni tapety.

Wady tapet 3D

Pomimo dużej liczby pozytywnych cech tapety 3D mają również pewne wady:

 • Materiał wykończeniowy wymaga maksymalnie równej powierzchni. Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że proces klejenia tapety 3D jest dość prosty. Jednak na etapie przygotowawczym należy usunąć wszystkie drobne defekty (pęknięcia, wióry, resztki poprzedniego materiału wykończeniowego) ze ściany. W przeciwnym razie może ucierpieć realistyczny wygląd tapety.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 9

 • Tapeta 3D dopiero zaczęła się pojawiać na rynku. Dlatego raczej nie znajdziesz dużego wyboru w zwykłych sklepach z materiałami budowlanymi. Lepiej kontaktować się z wyspecjalizowanymi sklepami internetowymi, które mogą zaoferować zarówno projekt, jak i stworzenie produktu na wymiar.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 10

Rodzaje i cechy fototapet 3D

Dziś producenci oferują wiele modeli tapet 3D. Ze względu na materiał rozróżnia się następujące rodzaje tapet 3D:

 • Papierowa tapeta 3D to nie tylko najtańszy, ale także przyjazny dla środowiska materiał. Dzięki temu można je wykorzystać do dekoracji sypialni lub pokoju dziecięcego.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 11

 • Flizelina lub winyl. Taka tapeta 3D idealnie sprawdzi się w pomieszczeniu o dużej wilgotności (na przykład w kuchni). Dzięki specjalnej technologii produkcji powierzchnia takiego płótna nie boi się wody i brudu.

Pomysły na wnętrze z tapetą 3D

Główną cechą tapet 3D jest ich uniwersalność. W zależności od wybranego motywu takie tapety mogą pasować do każdego rozwiązania wnętrzarskiego. Za tę właściwość odpowiada różnorodność materiałów, co pozwala na zamontowanie fototapety nie tylko w sypialni czy salonie, ale nawet w kuchni czy łazience. Przyjrzyjmy się stylowym i oryginalnym pomysłom na udekorowanie każdego pokoju za pomocą tapety 3D.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 12

Kuchnia

Zacznijmy od najtrudniejszej części. Mianowicie – od pomieszczenia o dużej wilgotności. Ze względu na ten szczegół wcześniej nie zalecano naklejania tapet w kuchni. Jednak czasy się zmieniają, a nowoczesne technologie umożliwiają zastosowanie takiego materiału wykończeniowego na ścianach kuchni i jadalni.

Jednak papierowa tapeta 3D w kuchni nie jest najlepszą opcją. Nawet najdroższe i wysokiej jakości tapety nie są w stanie wytrzymać wysokiej wilgotności, pary i brudu, pojawiających się podczas gotowania. Natomiast tapety winylowe czy flizelinowe doskonale wpasują się we wnętrze i poradzą sobie w tych trudnych warunkach.

Jeśli chodzi o motyw na tapecie we wnętrzu kuchni, wszystko zależy od preferencji właściciela i cech wystroju. 

Sypialnia

W sypialni może występować coś takiego jak ściana akcentująca. Zazwyczaj znajduje się u wezgłowia łóżka. To właśnie na niej zaleca się naklejenie fototapety.

Projekt 3D tapety do sypialni może być zróżnicowany. Najczęściej wybierane motywy to:

 • przyroda (głównie ocean, las i góry);
 • abstrakcyjne motywy;
 • duże miasta.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 13

Wszystko zależy od tego, jaki styl wnętrza panuje w pomieszczeniu. Na przykład w futurystycznej sypialni świetnie będzie wyglądać tapeta 3D z wizerunkiem np. Nowego Jorku. A do pokoju w stylu orientalnym można wybrać zdjęcie kwitnącej wiśni. Najważniejsze jest, aby spróbować udekorować przestrzeń w spokojnych kolorach, które sprzyjałyby odpoczynkowi i relaksacji.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 14 Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 15 Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 16

To ważne! Realistyczny wygląd tapety 3D może być źle odebrany przez Twój układ nerwowy. Przy długim przebywaniu w pomieszczeniu z obrazem 3D niektórzy ludzie zaczynają odczuwać osłabienie, zawroty i bóle głowy. Dlatego przed naklejeniem tapety 3D w sypialni zalecamy zapoznanie się z reakcją swojego ciała na takie obrazy. 

Salon

Salon to chyba jedyne pomieszczenie, w którym nie ma ograniczeń dotyczących stosowania tapet 3D. Najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad tworzenia wnętrza. Zazwyczaj największy pokój w domu, salon pozwala na wykorzystanie zarówno jasnych, jak i ciemnych tonów w dekoracji ścian.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 17 Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 18 Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 19

Można umieścić ogromny obraz na całej powierzchni ścian lub wybrać pojedynczą tapetę 3D do wnętrzu salonu, aby skupić uwagę na określonej części pokoju.

Wybór motywu zależy od preferencji osobistych. W salonie wykorzystywane są 3D tapety o różnych wzorach:

 • Natura;
 • Zwierzęta
 • Małe i duże miasta;
 • Abstrakcyjne wzory.

Do salonu w stylu prowansalskim można wybrać zdjęcie francuskich uliczek. Dla stylu klasycznego – kopie słynnych klasycznych obrazów.

Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 20 Alternatywna rzeczywistość mieszkania. Tapeta 3D - nowy wymiar dekoracji ściennych 21

Fototapety 3D można wykorzystać we wnętrzu na wiele sposobów. Duży wybór motywów pozwala wybrać opcję, która idealnie sprawdzi się w Twoim wnętrzu. Nawiasem mówiąc, tapeta 3D na ścianie nadaje się do każdego stylu wnętrzarskiego – najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni obraz. W takim przypadku dekoracja ścienna z pewnością przyciągnie uwagę gości domu i stanie się prawdziwym akcentem we wnętrzu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button