Jaki materiały wykorzystujemy do budowy domów energooszczędnych?

Mniejsze zużycie energii nie jest chwilową modą czy sposobem na podreperowanie domowego budżetu. To aspekt ważny zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i środowiska. Energooszczędne domy nie dość, że nie generują strat oraz pozwalają na znaczne oszczędności, to też nie wywierają negatywnego wpływu na naturę. Sekret ich efektywności tkwi w materiałach oraz technologiach. Jakie z nich okazują się najlepsze?

Technologie w eko domach

Dom energooszczędny musi być wybudowany za pomocą technologii, które spełniają określone kryteria przewodzenia ciepła i warunkują zmniejszenie wysokości opłat za energię. Wpływają także na komfort życia domowników i podnoszą jego jakość. Mowa m.in. o panelach fotowoltaicznych, dzięki którym masz możliwość korzystania z prądu za darmo, rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej. Jej działanie polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza odprowadzanego z pomieszczeń i ogrzewaniu nim tego świeżego. Dzięki temu nie dość, że pozbędziesz się pyłu oraz kurzu, to oszczędzisz na kosztach ogrzewania budynku.

budowa termalica

Materiały, w które warto inwestować

Instalacje i odpowiednie technologie to jednak dopiero początek drogi do stworzenia w pełni energooszczędnego domu. Największe znaczenie w osiągnięciu tego celu mają materiały – a dosadniej ich parametry termoizolacyjne, takie jak współczynnik przewodzenia i przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym większa gwarancja, że dom będzie ekonomiczny i ekologiczny. W tej kategorii prym wiodą bloczki z betonu komórkowego (jednym z producentów betonu komórkowego jest Termalica), które wyróżniają się najwyższym stopniem izolacyjności oraz wysoką dokładnością wymiarową. Ściany z nich wykonane zimą nie promieniują chłodem, a latem nie nagrzewają się. Są również ognioodporne, mrozoodporne i nie zawierają substancji toksycznych, przez co tworzą przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach.

Ocieplenie sposobem na oszczędność

W selekcji materiałów budowlanych kluczowy jest współczynnik przenikania ciepła, który od 2021 roku według nowych Warunków Technicznych, nie może przekraczać 0,20 W/(m2K). By więc całkowicie ograniczyć straty ciepła, warto zadbać o odpowiednie ocieplenie przegród zewnętrznych. W przypadku (najczęściej stosowanych) ścian dwu- i trzywarstwowych z betonu komórkowego o grubości 24 cm wykorzystuje się do tego celu styropian o grubości od 12 do 20 cm (przy współczynniku przewodzenia λ = 0,031 – 0,042 W/m2K).

Jest też rozwiązanie dla budowy ścian jednowarstwowych – bloczki TERMALICA EKSTRA o grubości 40, 48 cm które spełniają wymagane normy.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button