Maty grzewcze – nowoczesne rozwiązanie dla domu

Gdy uwielbiamy zimą chodzić w bosych stopach po domu, lecz często nam one przemarzają to idealnym rozwiązaniem będą maty grzejne. Świetnie nadadzą się także dla rodzin posiadających małe dzieci, które uwielbiają bawić się na podłodze czy berbecie, które dopiero uczą się chodzić. Jakie są rodzaje mat grzewczych i jakie są ich zalety?

Rodzaje mat grzewczych

Na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje mat:

  • elektryczne – emitują ciepło, gdy przebiega przez nie prąd elektryczny. Mogą być umieszczone zarówno w nowo budowanych domach, jak i tych w trakcie remontu,
  • wodne – ciepło wytwarza gorąca woda, którą możemy ocieplać i pobierać z pieca na gaz, drewno czy węgiel. Zazwyczaj montowane w nowo powstających budynkach. W starszych budynkach konieczne jest skucie i położenie na nowo podłogi, co może okazać się zbyt czasochłonne i powodować dodatkowe koszty.

Zalety posiadania mat grzewczych

Maty są przede wszystkim rozwiązaniem praktycznym, nowoczesnym i wygodnym. Co jeszcze dobrego możemy o nich powiedzieć?

  • mogą samodzielnie zapewnić ciepło w danym pomieszczeniu, nie tylko wspomagać ogrzewanie domu,
  • są wykonane z wysokiej jakości materiałów,
  • można je szybko i łatwo zamontować samemu, bez pomocy ekipy remontowej,
  • nie wysuszają powietrza,
  • będą się sprawdzać w każdym pomieszczeniu. Od łazienki zaczynając, a kończąc na salonie,
  • brak kaloryferów, co zapewnia lepszą estetykę pomieszczenia,
  • ogromny wybór mocy mat grzewczych, co pozwala dobrać je do każdego pomieszczenia (również na dach lub ogród zimowy),
  • dobranie temperatury optymalnej jest niezwykle proste dzięki załączonemu termostatowi. Pozwala to nie tylko na ustawienie temperatury, ale także na zaprogramowanie w jakich godzinach ma pracować mata i ile ciepła wydzielać.

Jaką matę grzewczą wybrać?

Wybór odpowiedniej maty, zależy przede wszystkim od naszych osobistych potrzeb. Jeśli chcemy położyć matę w łazience czy kuchni, gdzie zastosowane są podłogi z takich materiałów jak gres czy płytki to moc takiej maty powinna wynosić minimum 150 W/m2. W przypadku, gdy na podłodze położone są panele, wykładziny, parkiet lub gdy nie chcemy mieć zbyt dużej temperatury w danym pomieszczeniu, moc może być mniejsza.

Gdy maty mają pełnić funkcję głównego ogrzewania całego budynku, ich moc powinna oscylować między 150 – 200 W/M2.

Podsumowanie

Mata grzewcza jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich ceniących wygodę i nowoczesne rozwiązania. Maty grzewcze są niezastąpione zwłaszcza zimą, przy niskich temperaturach. Pozwala cieszyć się ciepłem w całym pomieszczeniu, a jednocześnie nie wysusza powietrza i nie trzeba instalować kaloryferów.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button