Jakie prace ogrodowe wykonywać latem?

Lato to czas sprzyjający przesiadywaniu w ogrodzie. Warto w tym czasie szczególnie o niego zadbać. W jaki sposób? Podpowiadamy!

Kto z nas nie lubi relaksować się w ogrodzie latem? Jeśli jesteś fanem spędzania czasu na świeżym powietrzu, a zwłaszcza w ogrodzie, zrób wszystko, co w Twojej mocy, abyś wspominał to lato z uśmiechem na ustach!

Co masz do zrobienia w ogrodzie latem? Oto najważniejsze czynności:

Pielęgnuj drzewa i krzewy owocowe

Sezonowe cięcie jest niezwykle ważnym zabiegiem zwłaszcza dla drzew, które mają dużo wilków. To silne, pionowe pędy, które blokują dostęp światła w głąb korony, powodując, że owoce choćby jabłoni dojrzewają znacznie wolniej lub nie czerwienią się wcale.

Wytnij pędy o długości co najmniej 40 cm, rosnące pionowo do góry. Oszczędź jednak krótsze, rozkładające się łukowato pod skosem czy poziomo, gdyż mogą jeszcze owocować. „Wilki” powinieneś usuwać głównie wewnątrz oraz na szczycie drzew. Pędom rosnącym na zewnętrznym obwodzie korony okaż więcej tolerancji.

Ten sam problem dotyczy gruszy i śliwy. Lipiec i sierpień to czas ich cięcia. Silne pędy tych gatunków wytnij u samej nasady, natomiast słabsze odrosty śliwy zetnij nad piątym listkiem (od nasady) i skróć zwyczajowo na długość 12-15 cm. Cięcie letnie polega również na pozbyciu się pędów krzyżujących się ze sobą czy porażonych przez choroby.

Do prześwietlenia drzew owocowych użyj AMT 20 Li Kit. Zasilane akumulatorem litowo-jonowym 20 V (4 Ah) urządzenie wielofunkcyjne Alpina Garden pomoże Ci w usunięciu blokujących światło gałęzi, umożliwiając pracę bez uciążliwego kabla czy spalin.

Długi, teleskopowy trzonek o maksymalnym zasięgu ponad 4 m (operator wraz z narzędziem) zapewni dotarcie podkrzesywarką do miejsc w koronach drzew bez użycia drabiny, a nakładka sekatora przyda się w formowaniu wysokich żywopłotów.

Jakie prace ogrodowe wykonywać latem? 2

Dbaj o trawnik

Koszenie trawnika to czynność niezbędna w lecie. Koś systematycznie – raz w tygodniu – i obficie nawadniaj trawnik wczesnym rankiem albo późnym popołudniem. To wtedy właśnie parowanie wody jest mniejsze a słońce najsłabsze – nie narazisz więc trawy na poparzenie słoneczne.

Skracaj trawę na wysokość 4-5 cm, a już ściętą koniecznie zbierz z trawnika, ponieważ powstały pokos może utrudnić dostęp światła i tlenu do gleby oraz korzeni roślin. Wyjątkiem jest zabieg mulczowania, który polega na równomiernym pokryciu trawnika rozdrobnionym pokosem, który ograniczy parowanie wody z gleby w upalne dni.

AL5 51 SHQ to przykład kosiarki z opcją mulczowania. Jest niezwykle wszechstronna, ponieważ oprócz tej metody koszenia masz do wyboru jeszcze 3, a mianowicie: zbieranie i wyrzut boczny/tylny.  Zasilana czterosuwowym silnikiem Honda o pojemności 166 cm3, dzięki technologii OHV minimalizuje zużycie paliwa i redukuje poziom hałasu. Aż chce się kosić!

Pamiętaj, aby po każdym koszeniu ponownie podlać trawnik!

Podlewaj rośliny

Regularne nawadnianie roślin w porze letniej jest koniecznością, ponieważ w czasie upałów  potrzebują większej ilości wody. Nie podlewaj roślin w dzień, przy największym nasłonecznieniu. Grozi to poparzeniem kwiatów i liści, bo krople wody mają działanie podobne do soczewki skupiającej promienie słoneczne.

Pielęgnuj rośliny ozdobne

Lato to czas kwitnienia róż – poświęć im sporo uwagi, aby odwdzięczyły Ci się imponującymi kwiatami i długim okresem kwitnienia.

  • Odchwaszczaj je regularnie, aby nie musiały konkurować o dostęp do światła, wody czy składników odżywczych z innymi roślinami
  • Pamiętaj o częstym nawożeniu
  • Podlewaj róże obficie, ale nie za często
  • Regularnie przycinaj krzewy
  • Usuwaj przekwitłe kwiatostany

Pod koniec sierpnia wykonaj też ostatnie w sezonie przycinanie żywopłotu, aby rany zdążyły zagoić się przed zimą. W tych pracach pomogą Ci sekatory AHT 20 Li Kit zasilany akumulatorowo albo AHT 500 E elektryczny.

Usuwaj chwasty

Pamiętaj o systematycznym usuwaniu chwastów! Te niepożądane rośliny zabierają tym „dobrym” wodę i składniki pokarmowe. Są obecne wszędzie – począwszy od trawnika, po warzywnik i rabaty kwiatowe.

Jeśli twój ogród zaatakuje perz albo mniszek, a nie dasz rady zwalczyć go ręcznie, zastosuj herbicydy, czyli chemiczne środki chwastobójcze. Nie wykonuj jednak oprysków przy silnym nasłonecznieniu czy wietrze.

Walczysz z mchem? Przeprowadź wapnowanie albo zastosuj preparaty zawierające siarczan wapnia. Po kłopocie!

Pamiętaj też, że niektóre chwasty (takie jak przytulia czepna, rdest ptasi czy starzec) poddają się przy systematycznym koszeniu, w odróżnieniu od trawy, którą częste podcinanie pobudza do wzrostu.

Dbaj o oczko wodne

Pamiętaj o tym, aby oczko wodne miało regularnie uzupełnianą wodę. Zapewni to większą ilość tlenu w wodzie, co będzie z korzyścią dla roślin i rybek. Jeśli zajdzie taka potrzeba, usuń ze zbiornika glony i rozrastające się rośliny, ponieważ te nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.

Jak już zauważyłeś, lato to czas intensywnych prac ogrodowych. Do zrobienia jest jeszcze dużo, więc zadbaj o ogród i patrz, jak pięknie  prezentuje się latem!

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button