Ciepłe podłogi w domu. Jak zmniejszyć utratę ciepła przez podłogę?

Wysokie koszty ogrzewania i rosnąca świadomość ekologiczna skłaniają do poszukiwania sposobów na ograniczenie utraty ciepła z budynku. Ważne jest nie tylko ocieplenie ścian i dachu, ale i zmniejszenie strat przez podłogę. Odpowiednia izolacja i wybieranie materiałów wykończeniowych wysokiej klasy sprawia, że podłogi są cieplejsze, a poziom utraty ciepła wyraźnie spada. Jak ograniczyć utratę ciepła przez podłogę?

Prawidłowa izolacja termiczna podłóg

Podłogi podobnie jak ściany można docieplać za pomocą styropianu. Styropian XPS o grubości 10-12 centymetrów ma optymalność grubość, by ograniczyć efekt zimnej i nieprzyjemnej podłogi w domu. Skutecznie izoluje powierzchnię i zmniejsza straty ciepła przez podłogę. Dzięki temu w całym domu jest cieplej, a po podłogach można chodzić boso bez dyskomfortu wywołanego chłodem. Gruba warstwa styropianu jest ważna w szczególności w domach jednorodzinnych na parterze, gdzie podłoga dzieli część mieszkalną od piwnicy.

Odpowiednie materiały wykończeniowe na podłogę

Utratę ciepła przez podłogę zmniejszają materiały wykończeniowe takie jak panele winylowe. Panele są miłe w dotyku, a po ułożeniu ich na specjalnej piance grubość warstwy izolującej jest grubsza. Dzięki temu chodzenie po podłodze w samych skarpetkach lub boso nie powoduje uczucia dyskomfortu. Panele winylowe są ciepłe podobnie jak drewno. Dodatkowo ograniczają wnikanie wody w podłoże, gdyż są w 100% wodoszczelne. Zapobiegają gromadzeniu się wilgoci w betonowej wylewce pod panelami i ograniczają ryzyko rozwoju grzyba.

Efekt ciepłej podłogi dają również panele laminowane. Ich powierzchnia jest przyjemniejsza w dotyku niż zimne płytki bądź wykładzina PCV położona bezpośrednio na beton. Warto również dodać, że na rynku bez trudu znaleźć można panele laminowane, które są wodoszczelne. Panele sprawdzają się dobrze w pokoju dziecięcym, salonie i sypialni, a więc w pomieszczeniach, w których wypoczywa się w wolnym czasie oraz w nocy. Są na tyle ciepłe, że małe dzieci mogą bawić się na podłodze bez ryzyka, że zmarzną.

Nowoczesne dywany i wykładziny dywanowe

Grube dywany i wykładziny dywanowe sprawiają, że utrata ciepła przez podłogę jest mniejsza. Stanowią dodatkową warstwę izolacyjną, dlatego w starszych budynkach lub w domach z niedostatecznym dociepleniem podłogi i fundamentów trudno z nich zrezygnować. Dywan sprawia, że w pomieszczeniu zostaje więcej ciepła, a dzieci i pozostali domownicy mogą siedzieć na dywanie podczas zabawy, oglądania telewizji lub wykonywania ćwiczeń fizycznych. Nowoczesne dywany wyglądają stylowo, dlatego z powodzeniem można umieszczać je w salonach bądź podłogach dziecięcych.

Wykładzina dywanowa sprawdza się z kolei jako sposób na docieplenie podłogi w starym budynku bez ponoszenia dużych kosztów. Jeśli podłoga z drewna, parkiet lub wykładzina PCV nie zapewniają odpowiedniego komfortu termicznego, można położyć bezpośrednio na nie wykładzinę dywanową. W ten sposób w pomieszczeniu zrobi się cieplej, a koszt szybkiego remontu wyniesie zaledwie kilkaset złotych. Takie rozwiązanie nie sprawdza się na dłuższą metę, jednak daje czas na przygotowanie się do kapitalnego remontu.

Ochrona fundamentów przed wilgocią

W celu ograniczenia utraty ciepła przez podłogę zawsze powinno się zadbać o prawidłową izolację fundamentów. Mokre fundamenty potęgują uczucie chłodu i przyczyniają się do rozwoju grzyba w piwnicy oraz na ścianach zewnętrznych budynku. Zawilgocone fundamenty należy jak najszybciej osuszyć, zaizolować, a następnie zadbać o izolację podłóg dzielących piwnicę i parterową część domu. Dzięki temu w całym budynku będzie cieplej.

Materiał promocyjny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button