Stacja parowa – jak działa? Jaką wybrać?

Stacja parowa to świetne rozwiązanie dla osób, które dużo oraz dość często prasują. Kto powinien się na nią zdecydować?

Co to jest?

Stacja parowa, którą możemy również nazywać generatorem pary to specyficzny rodzaj żelazka, w którym wykorzystywana jest para wodna, wydostająca się z urządzenia pod sporym ciśnieniem dochodzącym do 6,5 barów. Takie działanie sprawia, że tkaniny są szybko wygładzane. Jeszcze do niedawna takie urządzenia wykorzystywane były jedynie przez krawców lub na pokazach mody, jednak w pewnym momencie nastąpił przełom. Opinie wielu użytkowników mówią, że stacje parowe prasują znacznie lepiej niż żelazka, lecz ich cena jest znacznie wyższa. Dobrej jakości stacja parowa będzie nasz kosztowała około 1000 złotych, a nie jest to górna granica tego segmentu.

Jak to działa?

Rożnica między żelazkiem, a stacja parową jest zasadnicza. Para w żelazku jest wytwarzana w samym urządzeniu, a w stacji parowej tworzy się ona w przeznaczonym do tego bojlerze, który jest odpowiedzialny za jej generowanie pod sporym ciśnieniem. Wspomniany bojler jest ulokowany w specjalnej stacji, w której umieszczamy żelazko. Stopa żelazka jest podłączona do stacji za pomocą długiego przewodu, w którym zaimplementowana jest rurka odpowiedzialna za przekazywanie pary.

W stacji parowej zawsze wykorzystany jest spory zbiornik na wodę, którą w większości modeli będziemy zmuszeni dolewać w czasie prasowania. Minimalne ciśnienie, jakie wytwarzają stacje, wynosi 3,5 barów, dzięki czemu tkaniny są rozluźnione i wygładzone. Warto także dodać, że to właśnie para jest elementem prasującym, a nie samo żelazko i jego ciężar. Dzięki temu żywotność prasowanych ubrań będzie znacznie większa.

Jak wybrać odpowiednią stację parową?

To, jaki sprzęt wybierzemy, jest zależne od naszych potrzeb i tego, jak często prasujemy. Są jednak rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w czasie zakupu. Należą do nich:

  • Ciśnienie. Im jest większe, tym prasowanie będzie lepiej przebiegało.
  • Czas podgrzewania. Mówi nam, ile czasu upływa pomiędzy uruchomieniem stacji parowej, a jej gotowością do prasowania. Optymalną wartością jest 120 sekund.
  • Moc. Jest to parametr odpowiedzialny za szybkość produkcji pary i powinien równać się 950–3100 watom.
  • Długość przewodu. Warto, aby nie była mniejsza niż 2 metry.
  • Pojemność zbiornika. Optymalną wielkością jest przedział od 1,5 litra do 2,5.
  • Wykonanie stopy. Mamy do wyboru rozwiązania aluminiowe, ceramiczne, szafirowe czy szklane.

Stacja parowa czy żelazko?

Jeszcze do niedawna stacja parowa była profesjonalnym rozwiązaniem, które były stosowane jedynie przez fachowców. Aktualnie spotykamy ją w wielu domach. Jest ona skuteczne oraz naprawdę szybka. Sprawdzi się w szczególności w dużych rodzinach, w których po praniu mamy całą stertę ubrań do prasowania. Jest to także ciekawe rozwiązanie dla osób, które szyją w swoim domu. Bez względu na to, czy robią to zawodowo, amatorsko czy dla rodziny, to stacja parowa w wielu sytuacjach może być naprawdę nieoceniona. Jest ona w stanie rozprasować każdą zaszewkę czy szew w bardzo krótkim czasie.

 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button