Zadbana kostka brukowa prezentuje się elegancko i podkreśla aranżację całego mieszkania czy ogrodu. Stale jest jednak narażona na różnego typu zabrudzenia i zanieczyszczenia, takie jak niechciana roślinność czy tłuste plamy z oleju, smaru lub benzyny. Jak skutecznie się ich pozbyć?
Spis treści
Mchy, chwasty i porosty – jak usunąć je z kostki brukowej?
Niechciana roślinność to jedno z najczęstszych zanieczyszczeń, z którymi muszą mierzyć się właściciele chodników czy podjazdów z kostki brukowej. Rozwija się ona szczególnie w miejscach słabo nasłonecznionych i wilgotnych. Zazwyczaj mchy, chwasty czy porosty usuwane są ręcznie przy pomocy szpachelki lub dedykowanego chwastownika. Natomiast pozostały zielony osad należy wyszorować wodą z detergentem. Ponieważ metalowe narzędzia mogą uszkodzić kostkę brukową, przy mniej rozrośniętej roślinności warto wypróbować metodę wypłukiwania. Do tego celu potrzebna jest myjka ciśnieniowa, której końcówkę nakierowuje się bezpośrednio na przekwity, uważając jednak, by jednocześnie nie uszkodzić także spoin. Przy bardziej uporczywych zanieczyszczeniach zadanie ułatwiają dołączone do urządzeń szczotki. Po wykonaniu takiego zabiegu kostkę można zabezpieczyć preparatem przeciwko porostowi roślin.
Tłuste plamy na kostce brukowej – jak się ich pozbyć?
Kostka na chodniku, podjeździe czy tarasie może z łatwością ulec zaplamieniu. Bardzo często są to plamy niezwykle trudne do usunięcia, takie jak plamy z oleju silnikowego, smaru czy zwykłego tłuszczu, który tryska na przykład z grilla. W przypadku takich zabrudzeń liczy się szybka reakcja. Jeśli plama zostanie zauważona natychmiast, należy zmyć ją przy pomocy myjki ciśnieniowej i płynu do mycia naczyń lub innego detergentu, który walczy z tłuszczem. Grubą warstwę tego typu preparatu nakłada się na plamę, a następnie spłukuje silnym strumieniem wody. Przed przystąpieniem do działania można zahamować proces wchłaniania oleju, posypując plamę piaskiem, a dopiero po chwili przystąpić do czyszczenia. Problem pojawia się wtedy, kiedy tłuszcz zdąży już głęboko się wchłonąć lub gdy mamy do czynienia ze starą plamą. W takich przypadkach konieczne jest użycie specjalnych odplamiaczy olejowych, które należy aplikować zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania. Po wykonaniu zabiegu chemicznego czyszczenia zaleca się jednak zaimpregnowanie powierzchni kostki oraz zabezpieczenie jej przed kolejnymi plamami.
Odnawianie, wzmacnianie i zapobieganie – czyli konserwacja kostki brukowej
Nie od dziś wiadomo, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Nowo położoną kostkę brukową warto zatem zaimpregnować, aby wzmocnić jej strukturę przed uszkodzeniami, zabrudzeniem i zaplamieniem. Impregnację przeprowadza się za pomocą specjalnych preparatów, które mogą dodatkowo chronić chodniki czy podjazdy przed rozwojem roślinności czy działaniem mrozu. Istnieją również środki, które nabłyszczają kostkę lub odnawiają jej kolor – te będą idealne do regeneracji starego bruku. Impregnacja powinna odbywać się w pochmurny dzień. Należy również przygotować do niej kostkę poprzez dokładne oczyszczenie i wysuszenie. Po jej wykonaniu nawierzchnia stanie się dużo bardziej odporna na zabrudzenia, co pozwoli w przyszłości czyścić ją z pomocą zwykłej wody pod ciśnieniem.
Dobry karcher i kostka wyczyszczona.