Jak samodzielnie wykonać choinkę na pniu?

Większość z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez pięknie wystrojonego świątecznego drzewka. Nic więc dziwnego, że choinki to dekoracje, które ozdabiają nie tylko domy, ale również ulice czy galerie handlowe. Gotowe iglaki nie należą jednak do najtańszych. Istnieją jednak skuteczne sposoby pozwalające na samodzielne wykonanie choinki na pniu. Dowiedz się jak krok po kroku zrobić idealne i przede wszystkim oryginalne drzewko świąteczne.

Żywa choinka na pniu – jak prawidłowo ją wykonać?

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest przygotowanie w pełni naturalnej, żywej choinki oraz umieszczenie jej w doniczce. Drzewko będzie się dobrze trzymało, jeśli zostanie dodatkowo obciążone kamieniami bądź bryłami skalnymi. Aby cieszyć się piękną oraz świeżą choinką przez dłuższy czas wystarczy więc tutaj jedynie pamiętać o jej systematycznym podlewaniu.

Osoby, które nie dysponują prawdziwym iglakiem mogą pokusić się o zrobienie własnej choinki przy pomocy żywych gałęzi. Idealnie sprawdzi się tutaj świerk lub jodła. Mniejsze drzewka można stworzyć nawet przy pomocy pojedynczych gałązek, które później zostaną odpowiednio uformowane. Następy krok polega na wybraniu odpowiedniego stojaka dla drzewka. Może to być zarówno drewniana skrzynka jak i ceramiczna doniczka. Należy jednak szczególną uwagę zwrócić na rozmiar choinki, bowiem żywe gałęzie są dosyć ciężkie, a słaba podstawa nie będzie w stanie prawidłowo utrzymać iglaka. W stojaku powinno się umieścić gąbkę florystyczną oraz zamontować w niej gruby kij, który będzie stanowił pień choinki. Do skutecznego montażu warto używać przede wszystkim kleju na gorąco. Kiedy cała konstrukcja jest już stabilna oraz właściwie przycięta należy rozpocząć stopniowe przymocowywanie do niej gałęzi. W tym zadaniu szczególnie przydatny okaże się sekator, dzięki któremu będzie można przyciąć iglaki na wybraną długość. Przyczepianie gałęzi należy rozpocząć od dołu zostawiając przy tym miejsce na widoczny pień. Do tego celu używa się najczęściej drutu florystycznego. Koniecznie trzeba nim mocno okręcić gałęzie tak, aby jak najlepiej się trzymały. Nie można zapominać również o tym, że długość gałęzi powinna maleć wraz z wysokością. Na samym końcu powinno się zamaskować trzonek kija zwijając kilka gałęzi w kapturek i umieszczając je na czubku. Gotowe! Wykonaną w taki sposób choinką można już skutecznie dekorować wybrane miejsce. Osoby, które chcą dodatkowo ozdobić także stojak muszą zabrać się za to zadanie jeszcze przed umieszczeniem gałęzi, aby później nie uszkodzić niechcący pnia drzewka.

Sztuczna choinka na pniu krok po kroku

Tak samo jak w przypadku żywego modelu, również i tutaj przygotowywanie choinki należy rozpocząć od wybrania właściwego stojaka. Sztuczne gałęzie zazwyczaj są bardzo lekkie, dlatego tym razem można wykorzystać zwykłe pudełko albo doniczkę. Szczególnie przydatny okaże się jednak w pełni naturalny drewniany pień. Sama podstawka musi być na tyle stabilna, aby skutecznie utrzymywała całe zrobione drzewko. W naturalnym pniu wystarczy tylko wywiercić otwór, a następnie umieścić w nim całą konstrukcję. Za pień syntetycznej choinki może także służyć drewniany kijek, który w jak największym stopniu będzie imitował naturalne drzewo. Na trzonek konstrukcji należy więc nałożyć stożek wykonany ze styropianu będący korpusem świątecznej choinki. Następnie, zaczynając od samego dołu do korpusu trzeba po kolei przyklejać klejem na gorąco wcześniej przygotowane sztuczne gałęzie iglaków lub girlandy. Oczywiście wedle uznania można je również dodatkowo przyciąć lub dowolnie ukształtować. Aby uniknięć nieestetycznych białych prześwitów warto przed samym umocowaniem gałązek pomalować wybrany stożek na zielono albo brązowo. Niektórzy decydują się także na ozdobienie syntetycznych gałęzi białą lub szarą farbą czy śniegiem w sprayu. Tak własnoręcznie wykonaną choinkę można już zacząć dowolnie dekorować. Prawidłowo zrobione sztuczne drzewko świąteczne nie będzie się znacznie różniło od żywego iglaka. Wesołych Świąt!

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button