Fornirem określane są cienkie płaty drewna o grubości od 0,6 do przeważnie 2-3 mm. Płaty te podczas ostatniego etapu produkcji są odpowiednio impregnowane. Fornir współcześnie odwzorowuje słoje różnych gatunków drzew. Najczęściej powstaje on z dębu, sosny, buku czy też jesionu. Bardzo modne i popularne są również forniry z drzew egzotycznych, takich jak palisander, teak oraz heban. Fornir zaliczany jest do okleiny ekskluzywnej i dość kosztownej bez względu na sposób oraz czas jej powstawania. Wyróżnia się obecnie dwa podstawowe rodzaje forniru: naturalny oraz modyfikowany. Fornir naturalny jest wynikiem skrawania wierzchniej warstwy drewna. Jedyną ingerencją człowieka w tym przypadku jest łączenie ze sobą poszczególnych płatów. W procesie tym bardzo istotne jest zachowanie kolejności, w jakiej płaty były skrawane. W ten bowiem sposób zostaje zachowana ciągłość wzoru. Fornir modyfikowany powstaje również z naturalnego drewna. W tym jednak przypadku stosowane jest specjalne barwienie, którego celem jest uzyskanie wzoru usłojenia wybranego gatunku drzewa, na przykład egzotycznego. Jeśli chodzi więc o fornir modyfikowany to widoczna struktura pnia drzewa jest dziełem człowieka, aczkolwiek do złudzenia przypomina naturę.
Spis treści
Podstawowe zastosowanie forniru
Najczęściej cienkie plastry drewna przyklejane są na powierzchnie płyt meblowych. Metoda oklejania mebli fornirem znana jest od stuleci i najstarsze tego typu meble należą współcześnie już do niezwykle cennych antyków. Obecnie renomowani producenci tworzą ekskluzywne zestawy mebli do salonu, sypialni, kuchni, czy też łazienki. Powstają również pojedyncze, dekoracyjne meble fornirowane, takie jak: komody, konsole oraz sekretarzyki doskonale sprawdzające się w stylowych, tradycyjnych wnętrzach. Wiele tego rodzaju unikatowych mebli tworzonych jest na zamówienie. Popularne są również panele ścienne, parapety, drzwi oraz ramy luster i obrazów z forniru. Impregnując fornir błyszczącym lakierem uzyskuje się płaty drewna o wysokim połysku. Stosując tradycyjny lakier lub woskowanie, fornir będzie odznaczał się powierzchnią półmatową. Jeśli marzeniem klienta są meble matowe to wówczas środkiem impregnacyjnym zabezpieczającym przed działaniem czynników zewnętrznych będzie bejca.
Dlaczego warto zdecydować się na meble z forniru?
Meble fornirowane to dość kosztowny wydatek. Ze względu jednak na niekwestionowaną długowieczność tej okleiny oraz jej niezwykły efekt wizualny coraz więcej osób decyduje się na posiadanie mebli z forniru w swoim mieszkaniu lub gabinecie. Przede wszystkim tego rodzaju wyposażenie wnętrz to luksus, naturalność, elegancja oraz wysokiej klasy estetyka. Naturalna okleina fornirowana jest tym trwalsza, im grubszy jest płat drewna. Dodatkowo, odpowiednia impregnacja skutecznie chroni fornir przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu jest to materiał dużo bardziej odporny na wodę, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, aniżeli okleina laminowana. Jeśli się o nie odpowiednio dba, meble fornirowane są w stanie przetrwać długie lata w stanie niezmienionym. I to odróżnia je od mebli drewnianych, które przez lata mogą się odkształcać. Ponadto, meble fornirowane pomimo swej wysokiej ceny są mimo wszystko tańsze od mebli drewnianych. Fornir to jednak prawdziwe, naturalne drewno, które dodaje wnętrzu ciepła i przytulnego klimatu. Warto również wiedzieć, że kolor forniru wraz z upływem czasu ulega pewnej zmianie, głównie pod wpływem nasłonecznienia. Z tego względu przez wstępny okres użytkowania nie należy ustawiać na meblach żadnych dekoracji. Zmiana koloru to niewątpliwy urok forniru, gdyż czyni to meble bardziej unikatowymi i niepowtarzalnymi.
Jak właściwie pielęgnować fornir i w jaki sposób przebiega jego renowacja
Przede wszystkim na meblach fornirowanych nie należy stawiać żadnych gorących przedmiotów, natychmiast usuwać wodę z ich powierzchni oraz nie używać do ich czyszczenia żadnych detergentów. Do mycia forniru wystarczy ciepła woda oraz flanelowa szmatka. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można użyć delikatne mydło bez dodatku balsamów oraz alkoholu. Gdy pragniemy odnowić fornirowane powierzchnie wówczas najlepiej jest zdać się na fachowców. Istnieją również rozmaite domowe sposoby na renowację forniru. Można w tym celu posłużyć się specjalnymi preparatami do nabłyszczania mebli fornirowanych. Wszelkie zarysowania można próbować zamaskować orzechem włoskim, a głębię koloru odzyskać poprzez delikatne pocieranie forniru przestudzoną kawą rozpuszczalną bez dodatku cukru.