Odkurzacze bezprzewodowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które są zirytowane plączącym się pod nogami kablem i koniecznością ciągłego podłączania tradycyjnego odkurzacza do prądu, przy przechodzeniu do kolejnych pomieszczeń. Jest to również alternatywa dla robotów sprzątających, z uwagi na możliwość przystosowania takiego urządzenia do realizacji kilku zadań. Jak działają odkurzacze bezprzewodowe pionowe, czy jest to opłacalne rozwiązanie i na co zwrócić uwagę przy wyborze tego sprzętu?
Spis treści
Czym tak naprawdę są odkurzacze bezprzewodowe?
Odkurzacze bezprzewodowe to urządzenia zasilane akumulatorem, które w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli przewodowych, występują w pionowej formie. Zasięg takiego sprzętu jest tym samym ograniczony pracą samej baterii, a nie długością kabla. Ułatwia to zatem sprzątanie oddalonych od siebie pokojów czy domów piętrowych i pozwala uniknąć problematycznego zmagania się z długim kablem. Charakterystycznym elementem konstrukcji jest brak elastycznej rury, typowej dla klasycznych modeli przewodowych. W tym przypadku całość jest oparta na jednej, sztywnej konstrukcji. Poszczególne elementy są ze sobą zintegrowane, a w większości urządzeń nie montuje się również worków jednorazowych. Takie modele posiadają zbiornik, który ulokowany jest zwykle w pobliżu rączki lub nad samą szczotką. To tam gromadzone są zebrane zanieczyszczenia, więc wystarczy wyjąć taki pojemnik, oczyścić go i włożyć z powrotem. Poszczególne modele posiadają też dodatkowe opcje i możliwości, które mogą uczynić z takiego odkurzacza, główne urządzenie do sprzątania całego domu czy mieszkania. Korzystając z nich można swobodnie wyczyścić tapicerki na meblach, a często odkurzacze te umożliwiają także zbieranie płynów, więc można z nich skorzystać do uprzątnięcia rozlanego napoju. Część modelów zawiera także funkcję czyszczenia na mokro, umożliwiającą choćby wypranie dywanu.
Wady i zalety odkurzaczy bezprzewodowych pionowych
Główną zaletą tego rozwiązania jest brak kabla, co umożliwia swobodniejsze poruszanie się z odkurzaczem. Urządzenia te są z reguły lżejsze niż warianty przewodowe, więc bez problemu można je podnieść, sięgając nimi na szafki, kanapy czy inne elementy umeblowania. Kompaktowa konstrukcja takich odkurzaczy sprawia, że zajmują one mniej miejsca podczas przechowywania – jednocześnie są wyższe niż tradycyjne modele, więc nie wymagają aż takiego pochylania się podczas sprzątania. Z taką konstrukcją wiąże się jednak fakt, że często urządzenia nie dysponują wystarczająco dużą mocą, a lepsze warianty są znacznie droższe. Warto natomiast podkreślić, że modele pionowe pracują zwykle ciszej niż standardowe odkurzacze. Sam pojemnik na zanieczyszczenia to element wiążący się zarówno z zaletami, jak i wadami. Z jednej strony jest to ekologiczne rozwiązanie, gdyż użytkownicy takich odkurzaczy nie muszą kupować worków jednorazowych, lecz jednocześnie oznacza to konieczność czyszczenia takiego zbiornika. W takim przypadku przeważnie dochodzi do kontaktu z zanieczyszczeniami i może to być szczególny problem dla osób zmagających się z alergiami. Wśród wad należy także wymienić ograniczenia wynikające z pojemności baterii. Jeżeli akumulator nie zostanie naładowany, to przed przystąpieniem do odkurzania może się okazać, iż z urządzenia nie można w danej chwili skorzystać.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza bezprzewodowego?
Liczne zalety odkurzaczy bezprzewodowych sprawiają, że wzbudzają one zainteresowanie wielu osób. Przy ewentualnym zakupie trzeba jednak zwrócić uwagę na pewne aspekty, od których będzie zależało to czy urządzenie spełni oczekiwania użytkownika. Jednym z ważnych punktów jest moc, od której będzie zależała efektywność odkurzania. Im będzie ona wyższa, tym odkurzacz będzie lepiej oczyszczał, szczególnie bardziej wymagające powierzchnie, takie jak dywany. Istotnym aspektem użytkowym jest ilość oraz rodzaj końcówek – dostępne są takie do konkretnych powierzchni, takich jak dywany, wykładziny czy parkiety. Zapewniają one optymalny poziom oczyszczenia, umożliwiają dotarcie do trudno osiągalnych przestrzeni i zapobiegają rysowaniu się danego podłoża. Posiadacze dużych domów powinni zwrócić uwagę na wybór urządzeń z możliwie jak największym pojemnikiem na zanieczyszczenia. W kontekście komfortu użytkownika, warto wybierać modele o jak najniższym poziomie hałasu. Wreszcie ostatnim bardzo ważnym punktem jest zweryfikowanie czasu działania urządzenia. Producenci podają jaki jest maksymalny czas działania akumulatora, a także ile czasu będzie potrzebne do jego ponownego naładowania. Na rynku dostępne są modele działające od kilkunastu minut do ponad godziny, więc różnice mogą być w tym przypadku naprawdę znaczące.