Garderoba idealna – metody na organizację ubrań

Pomieszczenie służące za garderobę pełni ważną funkcję w każdym domu czy mieszkaniu. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń sprzyja utrzymaniu porządku w ubraniach, dodatkach i akcesoriach. Jeżeli nie dysponujesz wolnym pokojem, możesz wydzielić garderobę z innego pomieszczenia, np. dużego salonu lub sypialni. Gdy i ta ewentualność nie wchodzi w rachubę, naucz się właściwie wykorzystywać miejsce w szafie. Możliwości są duże.

Posiadanie dobrze zaprojektowanej garderoby to marzenie wielu osób. Dzięki praktycznemu zaplanowaniu i organizacji możemy stworzyć idealną przestrzeń, która ułatwi codzienne wybieranie ubrań. Mając odpowiedni przegląd posiadanej odzieży, butów i dodatków, zawsze będziesz wiedzieć co na siebie włożyć.

Garderoba idealna

Garderoba jako odrębne pomieszczenie jest rozwiązaniem wygodnym. Wyposażona w nowoczesne akcesoria znacznie ułatwi nam nie tylko układanie odzieży i dodatków. Jej ważną zaletą jest to, że pozwala uwolnić inne pomieszczenia w domu od zajmujących dużo miejsca szaf, szafeczek, komód i pawlaczy. Aby w garderobie można było się swobodnie przebierać, potrzeba wolnej przestrzeni. Dzięki temu dostęp do ubrań będzie błyskawiczny, a przy tym zachowamy w niej porządek. Minimalna szerokość przejścia w garderobie wynosi 80 cm, ale jeżeli będziemy się w niej przebierać, niezbędne jest ok. 120 cm szerokości.

Wnętrze garderoby powinno być optymalnie rozplanowane. Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie garderoby na wymiar, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że jest to przestrzeń dopasowana do twoich potrzeb oraz upodobań. Projektant zaplanuje rozmieszczenie półek, szuflad, drążków na ubrania, luster czy oświetlenia. Można w niej znaleźć miejsce także na odkurzacz, mopa czy deskę do prasowania. Zabudowa na zamówienie sprawdzi się również w przypadku małych i nieustawnych pomieszczeń.

Jak tanio urządzić garderobę?

Na początek warto sporządzić plan i dokładnie przemyśleć, jak chcesz wykorzystać dostępną przestrzeń. Oblicz ile miejsca potrzeba na wieszaki, półki czy szuflady. Dobrze jest sporządzić inwentaryzację garderoby. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią do zagospodarowania, pomyśl o garderobie we wnęce lub przekształceniu części pokoju w garderobę. W obu przypadkach sprawdzą się wysokie półki czy drążki na ubrania.

Jeśli nie posiadasz dużych zasobów finansowych na inwestycję, szukaj oszczędnych rozwiązań. Jednym z nich jest zakup używanych mebli lub elementów wyposażenia, które znajdziesz na stronach z ogłoszeniami czy w sklepach z używanymi przedmiotami. Innym pomysłem jest zrobienie mebli samodzielnie, np. półki z desek lub wieszaków z rur. Stara komoda i szafa po odpowiedniej adaptacji przydadzą się jako elementy nowej garderoby.

Jak wydzielić garderobę w pokoju?

Nawet w niewielkim pomieszczeniu jest możliwość wygospodarowania garderoby, w której każdy domownik będzie przechowywał wszystkie swoje ubrania. Garderoba w sypialni będzie doskonałą alternatywą dla ogromnej szafy. Można oddzielić przestrzeń za pomocą drzwi przesuwnych lub ścianki działowej. Na podobnej zasadzie można zorganizować garderobę w pokoju każdego domownika. Większość prac możemy wykonać własnoręcznie.

Oddzielna garderoba będzie funkcjonalna, jeśli dysponujemy powierzchnią co najmniej 3,5-4 mkw. Aby wyprasowane ubrania wiszące na wieszakach nie pogniotły się, pomieszczenie musi mieć głębokość 60-70 cm. Półki na jeden rząd składanych ubrań powinny mieć głębokość co najmniej 35-40 cm, na bluzki, koszule i spódnice wystarczy 100 cm miejsca pod drążkami, a na płaszcze, sukienki i spodnie trzeba zostawić 150 cm.

Jak układać rzeczy w garderobie?

Ważne jest umiejscowienie konkretnych półek i pojemników. Wysoko możesz umieścić pościel i koce, z których często nie korzystasz. Na dole sprawdzą się wysuwane pojemniki, do których sięgasz codziennie, np. po bieliznę. W codziennym utrzymaniu porządku pomoże ci wydzielenie różnych stref, m.in. na ubrania codzienne i bardziej eleganckie, buty czy akcesoria. Możesz również zastosować różne systemy przechowywania, takie jak kosze czy pojemniki na dodatki.

Jak zorganizować ciuchy w szafie? Przydatne będą specjalne organizerki na bieliznę, kosmetyki czy biżuterię. Możesz również wykorzystać różne rozwiązania praktyczne, takie jak haki na wieszaki czy systemy do przechowywania szali i apaszek. Pozostaw trochę miejsca na przyszłe dodatki do garderoby. Pamiętaj o miejscu do przechowywania sezonowych ubrań.

Jak zmieścić dużo ubrań w małej szafie?

Ubrania, które używamy sezonowo, powinny być zlokalizowane wyżej i głębiej w szafie, najlepiej w workach próżniowych. Natomiast odzież, którą używamy częściej, musimy mieć na wyciągnięcie ręki, czyli od razu po otwarciu szafy. Rzeczy leżące poskładaj w równe kostki, starając się dopasować ich szerokość do szerokości półki.

Stosy ubrań w szafie na półkach nie mogą być zbyt wysokie, ale możemy zaplanować dwa słupki na jednej półce. Ubrania wiszące powinniśmy podzielić według długości. Miejsce pod krótszymi możemy wykorzystać na drugi wieszak lub pudełka. Odzież, buty i dodatki o podobnym przeznaczeniu umieść blisko siebie w szafie.

Jak zmniejszyć ilość ubrań?

Aby zmniejszyć ilość ubrań, podziel ubrania na kilka grup: do zatrzymania, do zastanowienia oraz do wyrzucenia z szafy. Ocen stan i rozmiar rzeczy do zatrzymania i zastanowienia. Zastanów się czy z każdą z tych rzeczy możesz stworzyć co najmniej trzy stylizacje. Dzięki temu będziesz posiadać w szafie ubrania, które wzajemnie do siebie pasują i możesz ubrać je wszędzie.

Jak składać swetry, żeby zajmowały mało miejsca? Najpopularniejszym sposobem jest składanie swetrów ciasno w kostkę. Poskładane układaj na sobie, lekko dociskając powstałą wieżę z ubrań. Możesz też zwinąć swetry w rulon lub powiesić je na wieszakach w szafie czy garderobie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button