Dekoracje wielkanocne w stylu zrób to sam (DIY)

Ozdoby wielkanocne budują świąteczny nastrój i wprowadzają wiosenny klimat. Zarówno klasyczne, jak i nowoczesne dekoracje tworzą kompozycję symbolizującą przyrodę budzącą się do życia po zimowym letargu. W sklepach dostępny jest szeroki wachlarz ozdób wielkanocnych, ale nie trzeba wychodzić z domu, by pięknie udekorować mieszkanie na ten wyjątkowy czas. Odrobina kreatywności i wyobraźni wystarczą, aby wspólnie z bliskimi stworzyć unikalne ozdoby, a jednocześnie umocnić pozytywne relacje między domownikami.

Świąteczne spotkania przy stole to piękna polska tradycja. Warto nadać tym chwilom niezwykłej oprawy. Dekoracje na Wielkanoc sprawią, że uroczyste śniadanie czy obiad upłyną w przyjemnej atmosferze. Wielkanocne dodatki tworzą w domu wyjątkową atmosferę. To przede wszystkim pisanki, figurki zajączków, wianki, świece, stroiki na stół, girlandy czy ozdobne palemki.

Dekoracje wielkanocne

Podstawowym akcesorium kojarzonym ze Świętami Wielkanocnymi jest koszyczek wiklinowy wypełniony jedzeniem, gotowy do poświęcenia przez kapłana w Wielką Sobotę. W koszyczku znajdują się produkty, które mają przypisane symboliczne znaczenie wiążące się bezpośrednio z Wielkanocą. Obok na świątecznym stole i w wiosennych aranżacjach wnętrz pojawiają się ozdoby wielkanocne, które podkreślają podniosły nastrój świąt.

Najważniejszym symbolem Wielkanocy jest baranek, który stanowi metaforę Zmartwychwstałego Chrystusa. Z tego względu dekoracje wielkanocne w kształcie baranka umieszcza się zazwyczaj w centralnym miejscu koszyczka i stołu. Często pojawiającym się symbolem jest jajko pod postacią ozdobnych pisanek oraz innych ozdób wielkanocnych. Jajko symbolizuje nowe życie, płodność i odrodzenie.

W niektórych regionach Polski zajączek wielkanocny przynosi dzieciom prezenty  Pojawia się także w ozdobnych figurkach na stół w salonie. Zając ma symbolizować budzącą się do życia naturę i płodność. Na stole warto zaaranżować stroik z kwiatów oraz bukszpanu lub postawić dekoracyjny wianek z bukietami bazi, żonkili lub tulipanów.

Jak zrobić ozdoby wielkanocne w domu?

Najpiękniejszą dekoracją są własnoręcznie przygotowane ozdoby wielkanocne. Ich wykonanie to również przyjemne zajęcie, które umocni pozytywne relacje między domownikami. Wspólne malowanie pisanek lub wycinanie kolorowej girlandy jest miłą odmianą od codziennych spraw i obowiązków.

Dobrym pomysłem jest zaangażowanie wszystkich domowników bez względu na wiek. Wspólne tworzenie pisanek, kraszanek czy wydmuszek jest dla dzieci nowym doświadczeniem, a dla dorosłych powrotem do dzieciństwa. Można je później umieścić w szklanym naczyniu i wyeksponować w widocznym miejscu.

Proste dekoracje wielkanocne

Do przygotowania pisanek można użyć prawdziwych jajek, wydmuszek lub jajek dekoracyjnych, np. styropianowych. Aby zachwyciły formą, a jednocześnie były pamiątką wspólnie spędzonych chwil, należy pomalować je farbkami, pisakami, ozdobić brokatem lub wydrapać na nich dowolne wzorki.

Do wielkanocnych klasyków dekoracyjnych należą pojemniki z rosnącą rzeżuchą. Można je kupić w sklepach, ale bez problemu przygotujesz je samodzielnie. Potrzebujesz tylko nasiona rzeżuchy, trochę waty i wybrany rodzaj pojemnika, np. skorupkę jajka. Umieść wilgotną watę w pojemniku, obsyp nasionami i regularnie spryskuj wodą. Po kilku dniach uzyskasz zieloną łączkę, którą będzie można postawić na stole.

Ozdoby wielkanocne DIY

Ciekawą dekoracją wielkanocnego stołu jest stroik w kształcie gniazda ptaków. Na białej paterze do ciasta wystarczy ułożyć suchą słomę, trawę i gałązki. Tak przygotowaną kompozycję zabezpieczamy na wszelki wypadek klejem, aby nie zmieniała położenia. Następnie umieszczamy w gnieździe pisanki.

Wielkanocną dekoracją stołu, komody czy drzwi wejściowych mogą być wianki. Aby przygotować taką ozdobę, potrzebujesz gałązek, pistoletu z klejem na gorąco, kawałka drucika i wybranych ozdób, np. kolorowych jajek lub kwiatów. Z gałązek uformuj wianek, zwiąż go drucikiem, a następnie przyklej do niego ozdoby przy pomocy kleju na gorąco.

Jak zrobić zająca wielkanocnego z filcu?

W stroiku świątecznym można umieścić zająca wielkanocnego. Zając będzie także oryginalną ozdobą na świąteczny stół, okno lub komodę. Zwyczaj wywodzi się z tradycji niemieckiej, gdzie w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych zając chodzi z koszykiem wielkanocnym i zostawia dzieciom niewielkie prezenty lub słodycze w wystawionych na ten cel koszyczkach. Rano dzieci wyruszają na poszukiwania upominków ukrytych w różnych miejscach.

Na wstępie można ściągnąć szablon z internetu, wydrukować i wyciąć. Wycięty szablon odrysujcie na dwóch kawałkach kolorowego filcu, pamiętając, aby drugi obrys był odbiciem lustrzanym pierwszego. Oba wycięte szablony zszyjcie za pomocą muliny, pozostawiając ok. 2 cm niezszytej przestrzeni. Przez ten otwór wsuniemy wypełnienie zająca. Wypełniacz dostaniecie w każdej pasmanterii. Można też użyć zwyczajnej waty. Po wypełnieniu zająca zszywamy otwór.

Jak udekorować okno na Święta Wielkanocne?

Motyw zajączków z filcu możemy wykorzystać do wielkanocnej girlandy, by powiesić ją na oknie lub ścianie. Tworzymy szablon niewielkiego zajączka, a następnie wycinamy kilkanaście zwierzątek w różnych kolorach. Zajączki możemy ozdobić niewielkimi pomponami w miejscu ogona, a później przyszywamy lub przyklejamy do kawałka jutowego lub bawełnianego sznurka.

Innym ciekawym pomysłem jest zawieszenie na ramie okna kolorowych, wielkanocnych kurcząt czy ozdobnych jajek. Ozdoby przywiąż za pomocą wstążek, a następnie przymocuj do karnisza.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button