Trawnik na wiosnę: co warto wiedzieć?

Każdy właściciel domu z ogrodem marzy o tym, by mieć piękny, zadbany trawnik. By osiągnąć ten cel, trzeba odpowiednio o niego zadbać. Nie tylko kwiaty i krzewy wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych po zimie. A zatem jak zadbać o trawnik wiosną?

Trawnik po zimie: jakie zabiegi należy wykonać, żeby prawidłowo o niego zadbać?

Jak naprawić dziury w trawniku? Nasiona traw

Wiosna to czas, w którym trawa zaczyna intensywnie rosnąć, a my przystępujemy do pierwszych prac w ogrodzie. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne można wykonać już wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, choć można do nich przystąpić również w maju. Zastosowanie odpowiednich zabiegów pomoże trawie w regeneracji, a trawnik zmieni się w piękny, soczyście zielony ”dywan”.

Trawnik po zimie: jakie zabiegi należy wykonać, żeby prawidłowo o niego zadbać?

Trawnik po zimie nie prezentuje się zachwycająco i nie ma w tym nic dziwnego. Może się na nim pojawić pleśń śniegowa czy też uszkodzenia spowodowane mrozem.

Podstawowym zabiegiem, jaki należy wykonać, by mieć piękny trawnik, jest posprzątanie go po zmie. Zbieramy śmieci, niedopałki papierosów, czy też pozostałości po zwierzętach. Pozbywamy się starych gałązek tudzież obumarłych resztek roślin. Oczywiście podczas tej czynności przydadzą nam się miotłograbie, które zdecydowanie ułatwią nam sprzątanie.

W związku z tym, że po zimie trawnik może charakteryzować się nierównościami czy wybrzuszeniami, należy wykonać wałkowanie trawnika. Brzmi enigmatycznie? Wałowanie trawnika polega na dociśnięciu darni do podłoża, a także wyrównanie gleby. Wykonujemy je wałkiem ręcznym. Warto podkreślić, że wałkowanie trawnika sprawdzi się przede wszystkim na glebach lekkich.

Kolejnym zabiegiem jest wertykulacja trawnika, która rozluźnia glebę i odmładza trawnik. Dzięki niej kolor trawnika staje się bardziej intensywny nasycony.

Pielęgnacja całej powierzchni trawnika to także napowietrzanie, piaskowanie podłoża oraz zapewniające zdrowy wzrost trawy nawożenie trawnika, które warto powtórzyć kilka razy.

Jeśli chodzi o pierwsze koszenie trawnika po zimie, najlepiej wykonać je, gdy źdźbła trawy osiągną powyżej 6 cm wysokości. Potem należy wykonywać regularne koszenie.

Jak naprawić dziury w trawniku? Nasiona traw

Pielęgnacja trawnika to także uzupełnienie ewentualnych ubytków. W tym celu należy zakupić nasiona traw, dopasowane do warunków panujących w ogrodzie. Jeżeli potrzebujesz uzupełnić braki w swoim trawniku, do zagęszczania wybierz trawę samoregenerującą. Delikatne źdźbła o intensywnym kolorze ozdobią otoczenie i wytrzymają najmroźniejsze zimy.

Artykuł partnera.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button