Traktorki ogrodowe – jeden sprzęt, wiele zastosowań

Traktorki ogrodowe i ridery przeznaczone są do pielęgnacji dużych trawników. Jednak szeroki wybór wyposażenia dodatkowego czyni z nich uniwersalne maszyny do wykonywania różnych prac w ogrodzie przez cały rok. Poznaj ich możliwości.

Co to jest traktorek ogrodowy?

Traktorek ogrodowy należy do kategorii kosiarek samojezdnych. Został zaprojektowany z myślą o ułatwieniu koszenia rozległych trawników. Duża szerokość robocza i wydajny układ tnący umożliwiają szybkie i dokładne ścinanie trawy. Poza tym ciągniki ogrodowe wyposażone są w fotel dla operatora, który zapewnia wygodę i komfort podczas pracy. Obsługa kosiarki może wydawać się skomplikowana, ale w rzeczywistości jest dość prosta i intuicyjna.

Dużym uznaniem cieszą się traktory ogrodowe Husqvarna, które posiadają wiele zalet. Obsługuje się je za pomocą pedałów, co pozwala na kierowanie obiema rękami. Przekłada się to na wygodę i bezpieczeństwo w każdych warunkach. Na szczególną uwagę zasługuje urządzenie tnące ClearCut™, które jest połączeniem trwałości, wydajności i skuteczności koszenia. Zapewnia doskonałe rezultaty nawet w trudnych warunkach.

Traktorki Husqvarna wyposażone są w 3 systemy koszenia – zbieranie, mulczowanie (BioClip) lub wyrzucanie. Zmiana trybu wymaga jedynie użycia dźwigni na pulpicie. Ciągniki wyróżniają się także wyjątkową technologią sterowania, która ułatwia koszenie wokół różnych przeszkód. Efektem jest mniej nieskoszonych miejsc i pełna swoboda manewrowania.

Ogromną zaletą traktorka ogrodowego jest bogata gama akcesoriów dodatkowych, które poszerzają zakres zastosowania maszyny.

Traktor ogrodowy to więcej niż kosiarka. Poznaj jego możliwości

Podstawową funkcją ciągników ogrodowych Husqvarna jest wydajne koszenie. Traktorki można jednak wyposażyć w różne dodatkowe przystawki i akcesoria. Dzięki temu stają się uniwersalnymi maszynami i zyskują większą funkcjonalność. Mogą być wykorzystywane do różnych prac w ogrodzie i wokół domu przez cały rok. Przynosi to także jeszcze jedną korzyść – eliminuje konieczność kupowania innych urządzeń i zmniejsza problem z ich przechowywaniem.

Pielęgnacja trawnika traktorkiem ogrodowym

Traktory ogrodowe Husqvarna mogą być wyposażone w:

 • szczotkę do wydajnego zamiatania powierzchni wokół domu, a nawet odśnieżania,
 • lemiesz do odśnieżania, który jest niezastąpiony zimą,
 • zbieraczkę do wydajnego zbierania skoszonej trawy,
 • wertykulator (brona prętowa) do przeprowadzania zabiegu wertykulacji, czyli usuwania zbitej warstwy filcu, co znacząco poprawia kondycję trawnika,
 • aerator kolcowy lub rukowy do przeprowadzania zabiegu aeracji, czyli napowietrzania trawnika, dzięki czemu woda, składniki odżywcze i tlen docierają do korzeni trawy,
 • pojemne przyczepy wykonane z mocnej stali z unoszoną klapą ułatwiającą załadunek i rozładunek,
 • nakładkę BioClip® do mulczowania, czyli rozdrabniania skoszonej trawy – pozostawiony na trawniku pokos szybko zamienia się na naturalny nawóz wzbogacający glebę w cenne składniki odżywcze, ponadto redukuje parowanie wody z gleby, co zapobiega wysuszaniu darni i ogranicza konieczność częstego nawadniania,
 • rozsiewacz o dużej pojemności z regulacją rozsiewania, który może być wykorzystywany do aplikacji nawozów,
 • wał o ciężarze 182 kg (po napełnieniu wodą) do skutecznego wyrównywania i ubijania podłoża ze świeżo posianymi nasionami,
 • brona pazurowa do usuwania mchu,
 • mocna brona z praktycznymi gumowymi kołami i sprężynowymi zębami, która np. szybko przywróci żwirowej ścieżce schludny wygląd.

Dla kogo traktorek ogrodowy to dobre rozwiązanie?

Traktorki ogrodowe Husqvarna są chętnie wykorzystywane w gospodarstwach, sadach, jak również na terenach zielonych użyteczności publicznej. Są to jednak maszyny o uniwersalnym przeznaczeniu i sprawdzą się w każdym ogrodzie, którego powierzchnia przekracza 1000 m².

W ofercie Husqvarna dostępne są ciągniki ogrodowe różnych serii, dzięki temu każdy może wybrać maszynę dostosowaną do swoich potrzeb i oczekiwań. Dla użytkowników kupujących swój pierwszy traktor, którzy posiadają niewielkie lub średniej wielkości ogrody, dobrym rozwiązaniem jest seria 100. Te kompaktowe maszyny są proste w obsłudze, intuicyjne w sterowaniu oraz bezpieczne.

Czytaj więcej w poradniku: „Najlepszy pomocnik ogrodowy – dla kogo robot, a dla kogo rider?

Traktory ogrodowe serii 200 przeznaczone są do ogrodów średniej wielkości i dużych. Charakteryzują się doskonałą wydajnością, małym promieniem skrętu i komfortem użytkowania. Posiadają pedały ułatwiające obsługę oraz wzmocnioną obudowę i układ tnący. Z kolei do całorocznej pracy w ogrodach średniej i dużej wielkości dedykowane są traktorki serii 300 o wysokiej mocy. Wygodne i w pełni wyposażone maszyny doskonale sprawdzają się podczas różnych prac w ogrodzie, zapewniając doskonałe rezultaty.

Traktorek ogrodowy czy rider – co wybrać?

Kosiarki samojezdne to szeroka kategoria maszyn. Należy do niej także rider z urządzeniem tnącym zamontowanym z przodu i silnikiem z tyłu. To rozwiązanie zwiększa widoczność obszaru pracy z fotela kierowcy, daje kontrolę oraz zapewnia zwrotność. Ridery docierają w miejsca trudno dostępne. Bez problemu pracują w wąskich przestrzeniach, na stokach i w zróżnicowanym terenie. Doskonale sprawdzają się do pielęgnacji dużych, rozległych ogrodów z dużą ilością kwiatów, nasadzeń i architektury ogrodowej. Ponadto mogą być wyposażone w różnego rodzaju osprzęt, co sprawia, że są maszynami uniwersalnymi.

 

Natomiast traktory ogrodowe posiadają urządzenie tnące zamontowane pod maszyną, zaś silnik mają z przodu. Najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach o nieskomplikowanym kształcie, z niewielką ilością nasadzeń, bez architektury ogrodowej. Są to jednak urządzenia wielozadaniowe o szerokim zakresie zastosowania.

Wybór odpowiedniej kosiarki samojezdnej Husqvarna powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem i wielkością terenu, na jakim urządzenie ma pracować.

 

 

Dowiedz się więcej ⇊

Zastanawiasz się, czy traktory ogrodowe Husqvarna do koszenia trawy sprawdzą się lepiej niż ridery? Przy wyborze odpowiedniego sprzętu do pracy w ogrodzie trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na dostępne funkcje maszyny. Liczne akcesoria sprawiają, że traktorki ogrodowe są maszynami uniwersalnymi i pozwalają one na oszczędność miejsca np. w garażu. To wszystko dlatego, że nie ma konieczności zakupu osobnej maszyny do odśnieżania, do zbierania skoszonej trawy, czy do aeracji i wertykulacji trawnika. Cechuje je głównie niezawodność i wielofunkcyjność, co pozwala na posiadanie jednego sprzętu do wielu prac w ogrodzie.

Traktor ogrodowy to idealne rozwiązanie dla każdego posiadacza własnego ogrodu, sadu lub innego pasma zieleni. Służy do pracy nawet na nierównym terenie, docierając do trudno dostępnych miejsc, a szerokość cięcia jest znacznie większa niż przy użytkowaniu maszyn tj. kosiarki spalinowe. Wszystko w zależności, jaką moc i rodzaj silnika wybierzesz. Dzięki większej mocy silnika jesteś w stanie obsłużyć znacznie większy trawnik i wcale nie zajmie Ci to dużo czasu. Prosta technika sterowania, łatwość obsługi i spora wydajność sprawiają, że koszenie trawy staje się nie tylko szybkie, ale i komfortowe, spełniając wszelkie oczekiwania użytkownika maszyny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button