Stacje pogodowe – jaką wybrać i na co zwracać uwagę

Jeszcze do niedawna prognozą pogody interesowali się wyłącznie rolnicy i emeryci, może jeszcze wczasowicze. Anglosaska kultura rozmowy o pogodzie wydawała się nam zawsze nieco ekscentryczna i nudna przede wszystkim. Szybko jednak i dla nas temat pogody stał się początkiem wielu rozmów, rozważań, planów i decyzji. Trudno byłoby znaleźć jakikolwiek serwis informacyjny pozbawiony prognozy pogody a telewizja oferuje odrębny kanał podający jej szczegóły przez 24 godziny na dobę.

Stacja pogodowa, co to jest? 

Stacja pogodowa to niezwykle pożyteczne urządzenie przypominające trochę zegar, czasem radio. Kupujemy je po to, by przez całą dobę mieć szybki dostęp do informacji o pogodzie. Stacja dokonuje pomiaru podstawowych elementów każdej prognozy pogody:

  • temperatury
  • ciśnienia
  • wilgotności powietrza

ale też:

  • prędkość wiatru
  • jego kierunek
  • ilość opadów
  • promieniowanie UV

Stacja pogodowa składa się z modułu wewnętrznego, czyli wyświetlacza pokazującego parametry pogody oraz czujników zewnętrznych i wewnętrznych: termometr, higrometr, deszczomierz, anemometr. Czujniki zbierają informacje o cechach warunków klimatycznych panujących wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz obiektu.

moduły stacji pogodowej

Dla kogo stacja pogodowa? 

Stacja pogodowa jest niezwykle użytecznym urządzeniem zwalniającym nas ze śledzenia telewizyjnych, radiowych i online prognoz pogody. W każdym momencie mamy dostęp do informacji o aktualnym stanie pogody na zewnątrz i warunkach klimatycznych wewnątrz. Dla niektórych z nas możliwość bieżącej oceny pogody jest niezwykle istotna. Oczywiście pierwszą grupą zawodową, dla której będą to ważne informacje to rolnicy, działkowicze i podróżnicy. Z prognoz pogody dostępnych poprzez stację korzystają też meteopaci, dla których nadwrażliwość na warunki pogodowe często stanowi przeszkodę w podejmowaniu wielu aktywności.

Stacje pogodowe – jaką wybrać?

Wybierając stację pogodową najpierw należy określić swoje potrzeby, które zdeterminują ilość funkcji, w które będzie wyposażone nowe urządzenie. Jeżeli interesuje nas wyłącznie ciśnienie powietrza i temperatura lepiej wybrać model podstawowy, z pewnością spełni on swoje zadanie a nie wydamy na niego dużych pieniędzy.

Ilość funkcji i dokładność pomiarów ma  istotny wpływ na cenę urządzenia. Najtańsze ze stacji można otrzymać już za trochę ponad 20 zł, te najdroższe sięgają kilkuset złotych.

Stacje pogodowe – na co należy zwrócić uwagę? 

Kupując stację pogodową swoją weryfikację warto zacząć od zakresu pomiaru temperatury przez urządzenie. Wysokiej klasy stacja zmierzy ją na szerokiej skali, np. : od – 40 do +65 °C. Jednak rynek oferuje również takie, które zakończą pomiar przy -10°C, co w naszych warunkach klimatycznych może być niewystarczające. Ważnym miernikiem jakości urządzenia będzie wpisany w jego działanie margines błędu pomiaru temperatury. Jeżeli warunkiem nabycia stacji jest właśnie ten wskaźnik, margines błędu nie powinien przekroczyć 0,5 °C.

Niezwykle ważnym kryterium wyboru powinien być dla nas rodzaj zasilania urządzenia. Najpraktyczniejszą formą jest jego działanie bezprzewodowe, z zasilaniem pochodzącym od baterii. Taki dopływ energii umożliwia ustawienie stacji w dowolnym miejscu. Także czujnik zewnętrzny zwykle jest zasilany baterią. Jeżeli decydujemy się na stację pogodową wyposażoną w sensory zewnętrzne wówczas warto zdecydować się na czujniki zasilane już energią słoneczną.

Istotnym elementem budowy stacji pogodowej jest wielkość wyświetlacza i pokazywanych na nim parametrów. Warto dostosować go do potrzeb wszystkich członków rodziny, również tych gorzej widzących. Pomocne okaże się tutaj podświetlenie wyświetlacza umożliwiające odczyt nocą czy wczesnym rankiem, bez zapalania światła. Najczęściej wyświetlacze stacji pogodowych są czarno-białe, chociaż można znaleźć modele kolorowe.

Ciekawym rozwiązaniem jest radiowa stacja pogody, bezprzewodowa, funkcjonująca dzięki falom radiowym. Wybierając jednak taki model warto pamiętać o skali zasięgu radiowego, zwykle jest to do 100m.

Stacje pogodowe to praktyczny sposób na rozpoczęcie dnia i planowanie obowiązków i przyjemności. Nie zabiera właściwie w ogóle miejsca a spełnia wiele pożytecznych funkcji.

 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button