Coraz więcej Polaków świadomie dba o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedza stomatologa. Według dentystów najważniejsze w codziennej pielęgnacji jest dokładne mycie zębów. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej sięgamy po szczoteczki elektryczne i soniczne, które sukcesywnie wypierają tradycyjne szczotki do zębów ze względu na bardziej efektywne mycie. Jak działają szczoteczki soniczne, a jak elektryczne? Jakie są ich główne zalety i wady? Jaką szczoteczkę wybrać?
Spis treści
Działanie szczoteczki elektrycznej
Ze względu na ruch, jaki wykonują, szczoteczki dzielimy na: rotacyjne, obrotowo-pulsacyjne oraz wykonujące naprzemiennie obroty rotacyjne, oscylacyjne i pulsacyjne, czyli stosujące system 3D. Szczoteczki rotacyjne kierują naprzemiennie obroty w lewo i w prawo. W przypadku modeli obrotowo-pulsacyjnych dodatkowo wykonywany jest ruch dociskający do zębów. Urządzenia z systemem 3D wykonują poprzednie obroty oraz ruch w górę i w dół. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele są w stanie wykonać do 58 000 tysięcy drgań na minutę i pracują z częstotliwością do 400 Hz. Główki szczoteczek elektrycznych są okrągłe, dzięki czemu otaczają całą powierzchnię zęba. Obecnie najczęściej produkowane są szczoteczki akumulatorowe, które wymagają regularnego ładowania.
Działanie szczoteczki sonicznej
Szczoteczka soniczna emituje fale dźwiękowe, które wprawiają jej włókna w ruch drgający. Fale docierają na odległość do 4 mm od włókien i pobudzają mieszaninę śliny i pasty do zębów. W ten sposób powstają bąbelki powietrza, które skutecznie eliminują płytkę bakteryjną w przestrzeniach między zębami. Szczoteczki soniczne wykonują ruchy wymiatające i pulsacyjne. Ruch wymiatający chroni dziąsła przed uszkodzeniami mechanicznymi. Produkty tego typu są zasilane sieciowo, akumulatorowo lub bateryjnie. Urządzenie wykonuje od 31 000 do 96 000 obrotów na minutę i pracuje z częstotliwością do 20 000 Hz. Końcówki szczoteczek sonicznych są podłużne i nawiązują swoim kształtem do tradycyjnych szczoteczek.
Zalety i wady szczoteczki elektrycznej
Główka szczoteczki elektrycznej jest w stanie objąć powierzchnię całego zęba, dokładnie usuwając płytkę nazębną z przestrzeni między zębami oraz z kieszonek dziąsłowych. Szczoteczka masuje dziąsła, dzięki czemu wpływa korzystnie na przyzębie. Wadą szczoteczek elektrycznych jest konieczność dostępu do prądu. Nieumiejętnie stosowana może uszkodzić szkliwo oraz prowadzić do podrażnienia dziąseł.
Zalety i wady szczoteczki sonicznej
Użytkowanie szczoteczki sonicznej nie niesie za sobą ryzyka podrażnienia dziąseł oraz uszkodzenia szkliwa. Ponadto ten rodzaj szczoteczek zapobiega cofaniu się dziąseł i skutecznie czyści wszystkie szczeliny, chroniąc przed rozwojem kamienia nazębnego. Do wad szczoteczek sonicznych należy ich wysoka cena. Wymagają one również wymiany baterii lub ładowania akumulatorów.
Szczoteczka soniczna czy elektryczna – jaką wybrać?
Ze względu na zaawansowane technologie, zarówno szczoteczka elektryczna, jak i soniczna świetnie radzą sobie z osadem i kamieniem nazębnym. W obydwu rodzajach szczoteczek z wyższej półki cenowej znajdziemy wiele podobnych funkcji dodatkowych, takich jak pomiar czasu szczotkowania zębów czy czujnik siły nacisku. Wybór zależy więc od indywidualnych preferencji oraz stanu uzębienia. W przypadku wrażliwych zębów oraz dziąseł, lepszym rozwiązaniem będzie szczoteczka soniczna, która nie uszkadza szkliwa i nie podrażnia dziąseł. Używając szczoteczki sonicznej, można zrezygnować z nitkowania zębów, które powoduje u niektórych osób krwawienie. Umiejętne używanie szczoteczki elektrycznej również nie powinno powodować podrażnień, a ponadto urządzenia z systemem 3D zapewniają najdokładniejsze mycie zębów. Decyzja jest uzależniona również od naszych możliwości finansowych. Za najtańsze szczoteczki elektryczne zapłacimy około 50 złotych. Te z zaawansowanymi technologiami kosztują do 700 złotych. Ceny szczoteczek sonicznych zaczynają się od około 100 złotych, a kończą na około 1500 złotych. Bez względu na to, jaką szczoteczkę ostatecznie wybierzemy, warto pamiętać o systematycznym myciu jamy ustnej. Nawet najbardziej zaawansowane technologie nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie będziemy regularnie szczotkować zębów.