Jak wybrać pierwszą maszynę do szycia?

Zaczynając swoją przygodę z tym pożytecznym hobby, jakim jest szycie, warto postawić na dobrą maszynę mechaniczną. Na szczęście sporo producentów maszyn, oprócz super nowoczesnych maszyn elektronicznych i komputerowych, produkuje nadal mniej skomplikowane technicznie modele mechaniczne. Pierwsza maszyna powinna raczej posiadać kilka najbardziej potrzebnych ściegów i funkcję obrębiania dziurek.

Zachęcająca liczba ściegów

Kupując pierwszą maszynę, nie ma sensu kierować się tym parametrem. Na początku wystarczą podstawowe ściegi i zygzak. Dobrze jeszcze mieć ścieg owerlokowy do wykańczania brzegów. Tak naprawdę na początku nie korzysta się ze wszystkich wymyślnych ściegów, zwłaszcza, że większość z nich to ściegi ozdobne. Jeżeli więc nie ma w planach szycia ubranek dziecięcych lub ciuszków dla lalek, to duża liczba ściegów jest zwyczajnie zbędna.

Maszyna nie musi być tania

Najtańsze maszyny do szycia można kupić już za kilkaset złotych. Zazwyczaj można je znaleźć w supermarketach i nawet mogą one mieć logo znanego producenta. Jednak trzeba mieć świadomość, że taka maszyna mam zazwyczaj plastikowe podzespoły. Oznacza to, że nie będzie zbyt trwała ani wytrzymała. jest to opcja dla kogoś, kto potrzebuje od czasu do czasu wykończyć firankę lub obrębić ściereczkę. Maszyny z metalowymi ramami i metalowymi podzespołami zazwyczaj zaczynają się od mniej więcej 1500 złotych.

Dodatkowe akcesoria

Dobra maszyna powinna posiadać w zestawie komplet stopek, gdzie każda nadaje się do innego rodzaju czynności. Zazwyczaj w wyposażeniu każdej maszyny znajduje się stopka podstawowa, stopka do wszywania krytych zamków błyskawicznych i stopka do podwijania brzegów. W maszynach zaawansowanych znaleźć można nawet stopkę do haftowania, która na ogół jest przeźroczysta i dodatkowo zasłania ząbki transportera. Umożliwia to dowolne poruszanie kawałkiem tkaniny, nie tylko w jednym kierunku. W przypadku wiodących producentów maszyn do szycia, istnieje możliwość dokupienia dodatkowych stopek. To samo tyczy się bębenków, igieł czy smarów do konserwacji. Każda dobra maszyna do szycia powinna mieć również możliwość zainstalowania dodatkowej szpulki nici. Ta opcja czasem się przydaje w przypadku podwójnego szwu za pomocą podwójnej igły, albo gdy dysponujemy niewymiarową szpulką.

Wolne ramię

Maszyna zasadniczo posiada w swej obudowie część, którą można nazwać mikro stolikiem. Pozwala to na wygodnie układanie tkaniny w czasie szycia. W większości urządzeń, część tego stolika można odłączyć w zależności od okoliczności. Przydaje się to głownie podczas szycia tak zwanego „okrągłego”, które wykonuje się przy szyciu rękawów czy węższych nogawek. Brak tej funkcji nie musi być tragedią dla osoby obytej z szyciem, jednak dla początkującego może być nie lada problemem.

Regulacje gęstości, docisku i naprężenia

Gęstość szwu, może mieć regulację skokową lub płynną. Nieco lepsza jest ta druga opcja, ponieważ można samodzielnie wybrać ten parametr. Regulacja docisku i naprężenia jest kluczowa w przypadku, gdy w planach jest szycie w różnych rodzajów materiałów – od grubych po te najcieńsze. Bardzo wygodną funkcją, jest również możliwość szycia wstecz. Pozwala to na mocne i pewne zakończenie szycia. Tak  zakończony szef na pewno się nie rozejdzie. Maszyny najnowszej generacji, zamiast tej funkcji mają mechanizm zawiązywania węzełków na początku i na końcu każdego szwu. W tym przypadku szycie wstecz nie jest konieczne.

Gwarancja i serwisowanie

Większość producentów daje na swoje wyroby kilkuletnią gwarancję. Zazwyczaj jest to dwa lata, ale zdarzają się gwarancje sześcioletnie. Oznacza to, że jednak mamy do czynienia z towarem dobrej jakości, co do czego producent ma pewność. Kupując maszynę do szycia, warto zainteresować się jakie są warunki serwisowania. Czy odpowiednie punkty są gdzieś w okolicy czy też konieczne będzie wysyłanie zdefektowanej maszyny do innego województwa. Marki bardziej znane mają gęściejszą sieć punktów serwisowych. Dodatkowo łatwiej dokupić popsutą część.

Przystępując do wyboru pierwszej maszyny do szycia, trzeba mieć świadomość, że nie istnieje model, który skupia wszystkie możliwe, pozytywne cechy takiego urządzenia. Dlatego warto dokładnie określić swoje potrzeby, a przede wszystkim budżet i dopiero przystąpić do przeglądania oferty rynkowej.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button