Rośliny pachnące do ogrodu — praktyczny poradnik

Ogród to miejsce w którym możemy odpocząć, zrelaksować się i nasycić zmysły. Świeże powietrze, kojąca zieleń, śpiew ptaków pozwalają zatrzymać się w codziennym pędzie. Dopełnieniem tego obrazka są rośliny o pięknych zapachach, które dodatkowo mogą mieć także działanie aromaterapeutyczne, lub przywoływać wspomnienia z dzieciństwa. W poniższym artykule znajdziesz praktyczny poradnik dotyczący rekomendowanych roślin pachnących oraz ich pielęgnacji.

Korzyści posiadania roślin pachnących w ogrodzie

rośliny pachnące 2.png

Są takie zapachy, na które czeka się cały rok. Drzewa owocowe, lilaki, czy jaśminowce to rośliny których zapach lubią chyba wszyscy. Dodatkowo intensywniej pachnące rośliny mogą wabić więcej zapylaczy, co wpływa pozytywnie na wielkość plonu warzyw czy owoców, a także sprzyja bioróżnorodności w ogrodowym ekosystemie. Jednak zapach wydzielają nie tylko kwiaty, ale także liście i pędy wielu roślin, co sprawia że możemy wykorzystać je w kuchni. Olejki aromatyczne wydzielające się przy poruszeniu rośliną mogą także mieć działanie odstraszające komary, czy szkodniki warzyw np. aromat cebuli posadzonej obok marchwi odstrasza połyśnicę marchwiankę. Dodatkowo wiele aromatycznych surowców roślinnych wykorzystywane jest w ziołolecznictwie i aromaterapii.

Przeczytaj artykuł “Monstera deliciosa — uprawa bez tajemnic”.

Wybór roślin pachnących — co warto wiedzieć?

rośliny pachnące 3.png

Wybierając rośliny do ogrodu, także te najpiękniej pachnące, zawsze należy brać pod uwagę ich wymagania. Warto decydować się na takie gatunki, którym jesteśmy w stanie zapewnić dogodne dla nich warunki, aby rosły zdrowo, bezproblemowo i co roku cieszyły nas obfitym kwitnieniem. Pamiętajmy także, aby pokrój, kolor kwiatów, czy ulistnienie rośliny zgrywało się z pozostałymi elementami na rabacie. Kwiaty, mimo iż zachwycające, nie są długotrwałe, dlatego warto także zwracać uwagę na to, jak dany gatunek wygląda poza okresem kwitnienia. Każda roślina kwitnie w innym terminie, dlatego rozważnie dobierając gatunki, będziemy mogli się cieszyć pięknymi zapachami przez cały sezon. Do popularnych roślin pachnących, które warto wybrać do ogrodu, należą między innymi lawenda, jaśminowiec, róża, floks, piwonia, a także zioła takie jak bazylia, mięta, werbena cytrynowa, tymianek oraz rozmaryn.

Przeczytaj artykuł “Trzykrotka — czyli tradescantia bez tajemnic!”.

Jak zapewnić optymalne warunki dla roślin pachnących?

Rośliny o pięknych zapach mają różne wymagania, charakterystyczne dla danego gatunku. Zacznij od wyboru odpowiedniego miejsca dla roślin, biorąc pod uwagę ich potrzeby względem nasłonecznienia i rodzaju gleby. Sadzenie roślin w miejscach zacisznych, lub przy nagrzewających się ścianach budynków dodatkowo wzmacnia ich aromat. Warto zadbać o odpowiednie nawadnianie, zwłaszcza podczas kwitnienia. Przesuszenie w trakcie formowania kwiatów może skrócić ich żywotność. Warto regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty, aby zmobilizować roślinę do produkcji kolejnych. W przypadku ziół należy regularnie przycinać pędy, aby roślina rozkrzewiała się i zagęszczała, a także aby móc dodać aromatyczne listki do potraw, lub zrobić z nich przepyszne, letnie napoje.

Najlepsze miejsca w ogrodzie na rośliny pachnące

rośliny pachnące 4.png

Rośliny pachnące warto sadzić w całym ogrodzie, aby stworzyć zróżnicowaną przestrzeń zapachową. Jednym z najlepszych miejsc dla roślin pachnących jest pobliże wejścia do domu lub tarasu, aby już na wstępie przywitać gości przyjemnym aromatem. Wiele osób, które jako dzieci spędzały wakacje na wsi wspomina cukierkowy zapach floksów wdzierający się do domu po otwarciu okien przez babcię. Można także posadzić wiele gatunków roślin pachnących w jednym miejscu, aby stworzyć “oazę zapachową” dostarczającą zmysłom wielu bodźców. Dobrym miejscem dla roślin pachnących są rabaty kwiatowe lub ogród ziołowy, gdzie rośliny te mogą służyć nie tylko jako ozdoba, ale również jako źródło naturalnych przypraw i aromatycznych ziół.

Podlewanie roślin pachnących — jak często i ile wody potrzebują?

rośliny pachnące 5.png

Podlewanie roślin pachnących zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj rośliny, rodzaj gleby, temperatura, nasłonecznienie oraz wilgotność powietrza. Mówiąc ogólnie rośliny pachnące preferują umiarkowane podlewanie, aby gleba była wilgotna, ale niezbyt mokra, ponieważ zbyt duża ilość wody może prowadzić do obecności chorób i szkodników. Warto dbać o odpowiednie nawodnienie zwłaszcza w czasie kwitnienia, aby przedłużyć żywotność kwiatów. Pamiętaj, aby rośliny pachnące nawadniać rano lub wieczorem, gdy temperatura jest niższa. Dzięki temu zmniejszysz straty wody z powodu wyparowania. Należy także unikać moczenia kwiatów.

Kwiaty pachnące wieczorem

Niektóre kwiaty pachną intensywnie wieczorem, co jest to związane z procesem ich zapylania. Rośliny te emitują intensywny aromat, aby przyciągnąć nocne owady zapylające, takie jak ćmy. Wiele z tych roślin posiada białe lub jasne kwiaty, które mogą łatwo zauważyć nocne owady, a ich intensywny aromat przyciąga je jeszcze bardziej. Rośliny, które wieczorami pachną szczególnie mocno są wieczornik damski, maciejka oraz tuberoza. Jeśli chcemy cieszyć się aromatem kwiatów pachnących wieczorem, warto posadzić je w pobliżu miejsc, w których spędzamy czas na koniec dnia, takich jak taras czy okna sypialni.

Jakie krzewy sadzić w pełnym słońcu?

Roślinami dobrze radzącymi sobie na słonecznych stanowiskach są w dużej mierze te pochodzące z krajów o gorącym klimacie, np. z obszarów basenu Morza Śródziemnego. Są odporne nie tylko na bezpośrednie promienie słoneczne, ale także na okresowe susze. Jeżeli w Twoim ogrodzie jest dużo słońca, a chcesz cieszyć się pięknym zapachem, polecamy rośliny takie jak lawenda, floks, lilia, goździk, piwonia i jaśminowiec.

 

Artykuł partnera.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button