Konserwacja kotłów gazowych – jak powinien wyglądać serwis instalacji grzewczej?

Lato to idealna pora, aby wykonać przegląd instalacji grzewczej. W tym okresie warto umówić wizytę serwisanta, który zadba o Twoje urządzenie. Chcesz dowiedz się, dlaczego trzeba pamiętać o regularnej konserwacji kotła gazowego? Jakie czynności powinien przeprowadzić serwisant, aby dokładnie sprawdzić kocioł kondensacyjny? Jakie korzyści wynikają z systematycznych przeglądów instalacji grzewczej? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Konserwacja kotłów gazowych – zadbaj o swój spokój

Na samo słowo „serwis” niektórym osobom podnosi się ciśnienie i włos jeży na głowie o czekających wydatkach. Wypoczywając latem i korzystając z urlopu, masz zupełnie inne potrzeby i zapominasz o sprawach, które na dłuższą metę będą związane z Twoim poczuciem komfortu. Nikt nie chce przecież, aby zakupione urządzenia się psuły, a już na pewno wtedy, kiedy jesteś od nich najbardziej uzależniony. Przy awarii kotła gazowego w sezonie zimowym, generuje to niepotrzebny stres oraz presję, aby jak najszybciej ogrzać dom. Sezony przejściowe jak późna wiosna, lato i wczesna jesień są idealnym czasem, aby umówić wizytę serwisanta w celu przeprowadzenia konserwacji kotła gazowego.

Serwis kotłów gazowych – dlaczego warto go wykonywać?

Każde urządzenie, które posiadasz niezależnie czy jest to kocioł kondensacyjny, czy samochód, żeby działać, musi być objęte odpowiednią troską. Wszyscy wiemy, że przegląd techniczny auta powinno wykonać się raz w roku. Ta sama zasada dotyczy serwisu kotłów gazowych. Po każdym sezonie grzewczym musi ono zostać dokładnie sprawdzone, tak aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w późniejszym okresie. Wykonując regularną konserwację kotłów gazowych, badasz również stan podzespołów instalacji grzewczej. W głównej mierze przeprowadzając analizę spalin, będziesz wiedzieć, czy do komory spalania wpływa odpowiednia proporcja mieszanki gazu oraz powietrza atmosferycznego.

Serwis kotłów gazowych Saunier Duval przeprowadzamy w trybie pracy „kominiarz”, aby sprawdzić przepustowość systemu powietrzno-spalinowego. Regularna kontrola kotła gazowego oraz wszystkich podzespołów i instalacji pozwoli na wczesne wykrycie usterek. Daje także możliwość wymiany zużytych części oraz wykonania kompleksowego czyszczenia sprzętu. Prawidłowa i systematyczna konserwacja instalacji gazowej przekłada się na dłuższą żywotność i efektywność kotła.

Kocioł kondensacyjny – jakie czynności wykona serwisant podczas przeglądu?

Przegląd kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego i jednofunkcyjnego powinien zostać wykonany z należytą starannością i zachowaniem przyjętych norm oraz wiedzy technicznej serwisanta. Aby go wykonać, doświadczony specjalista potrzebuje od 45 do 60 min.

Kobieta umawia się na serwis kotła gazowego

W tym czasie serwisant powinien zrobić następujące czynności takie jak:

  • sprawdzenie czystości palnika oraz wymiana grafitowej uszczelki,
  • sprawdzenie czystości wymiennika ciepła,
  • kontrola ciśnienia gazowego na armaturze i zespole gazowym kotła,
  • kontrola ciśnienia hydraulicznego,
  • sprawdzeniu szczelności, drożności przewodów i armatury zabezpieczającej,
  • sprawdzenie wiązek elektrycznych, sprawdzenie syfonu kotła,
  • wykonanie pomiaru ciśnienia w membranowym naczyniu przeponowym,
  • sprawdzenie czystości filtrów,
  • sprawdzenie szczelności oraz stanu anody magnezowej w zasobniku ciepłej wody użytkowej,
  • wykonanie analizy spalin.

Podczas przeglądu pracownik serwisu grzewczego stwierdza, w jakim stanie są kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne lub jednofunkcyjne, dokonuje diagnozy usterek i czyści oraz w razie konieczności wymienia poszczególne podzespoły. Po przeglądzie powinien zostać sporządzony protokół, do którego pracownik serwisu dołącza odpis z analizatora spalin. Wykonanie powyższych czynności zapewnia o tym, że kocioł pracuje z najwyższą sprawnością oraz jest przygotowany na kolejny sezon grzewczy.

Konserwacja kotła – jakie korzyści z niej wynikają?

Systematyczność oraz profilaktyka są najlepszym sposobem na to, aby cieszyć się wysoką jakością pracy urządzeń marki Saunier Duval. Regularnie czyszczony kocioł kondensacyjny np. IsoFast/ IsoTwin Condens gwarantuje bezawaryjne działanie.

Warto wiedzieć, że zanieczyszczony, zaniedbany kocioł gazowy pracuje ze zdwojonym wysiłkiem. Aby ogrzać cały dom, niesprawne urządzenie zacznie pobierać znacznie więcej paliwa do procesu spalania. Bardzo szybko odczujesz to po podwyższonym rachunku za gaz.

Systematycznie wykonywany serwis kotłów gazowych to gwarancja bezpieczeństwa. Zaniedbane urządzenie, latami poddawane intensywnej eksploatacji, może zacząć emitować szkodliwe substancje. Efektem długotrwałych uchybień serwisowych bywa wydzielania się tlenku węgla, co jest sytuacją zagrożenia życia.

Regularne przeglądy i konserwacje kotła kondensacyjnego m.in. MicraCom Condens zaowocują sprawnym sprzętem, który będzie Ci służył długimi latami. Już teraz zamów usługę najwyższej jakości i skorzystaj z autoryzowanego serwisu Saunier Duval.

 

Artykuł sponsorowany.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button