Jakie drzewa i krzewy przycinamy jesienią? Jak to robić?

Choć przycinanie drzew i krzewów kojarzy się zwykle z wiosennymi zajęciami, są rośliny, które „pod nożyce” trafiają również jesienią. Jest to czynność konieczna, by rosły we właściwy sposób, a w sezonie obficie nam owocowały. Tak naprawdę roślin, które przycinamy jesienią jest stosunkowo niewiele – warto jednak wiedzieć, które to i jak należy się z nimi obchodzić.

Kupując i sadząc młode rośliny jesienią powinniśmy je odpowiednio przygotować na nadchodzącą zimę. Ma to ogromne znaczenie, jeśli wiosną chcemy mieć ogród pełen pięknie rozkrzewionych, ukwieconych i owocujących roślin. Przycinanie ma również duży wpływ na odciążenie systemu korzeniowego, który może skanalizować wszystkie swoje siły na rozrastaniu, a nie wyłącznie odżywianiu rozrośniętych gałęzi.

  • Pamiętajmy, że przycinamy wyłącznie krzewy i drzewa liściaste oraz owocowe, które zimą tracą swoje ulistwienie.
  • Nie przycinamy za to iglaków i innych roślin zimozielonych.

Przygotowując się do cięcia drzew i krzewów należy dokładnie zapoznać się z zasadami postępowania z konkretnymi gatunkami.

Przycinanie drzew owocowych jesienią

Kiedy przychodzi jesień, „pod nożyce” trafić powinny również drzewa i krzewy owocujące na tegorocznych pędach. Przycinamy je najpóźniej w listopadzie.

  • Maliny i jeżyny przycinamy tuż po opadnięciu wszystkich liści, wycinając pędy tuż nad ziemią (wyłącznie te, które w sezonie letnim owocowały).
  • Jeśli chodzi o czarne porzeczki, pozbywamy się pędów starszych niż czteroletnie.

Pod koniec września warto przyciąć orzech włoski, a w listopadzie – leszczynę. Usuwamy pędy najsłabsze, uszkodzone, chore, krzyżujące się, zdeformowane lub po prostu wyglądające źle. Pamiętajmy, by nie odkładać operacji na zimę, gdyż niezdrewniałe końcówki przemarzną. Nie warto również czekać do wiosny, ponieważ nadmierny wyciek soków osłabi roślinę.

Jesienne cięcie jabłoni przywraca równowagę między podziemną i nadziemną częścią drzewa, a także ma niebagatelny wpływ na kształt przyszłej korony. Drzewka jednoroczne bez rozgałęzień przycinamy na wysokości 90 centymetrów, natomiast w przypadku dwuletnich skracamy przewodnik i porządkujemy nieco pędy boczne.

Pamiętajmy, że właściwe przycięcie drzew owocowych ma ogromny wpływ na kondycję drzewa, reguluje obfitość korony i wzrost rośliny, poprawia wygląd i owocowanie, poprawia jakość owoców, minimalizuje ryzyko chorób i ataków szkodników oraz ułatwia zbiory.

Więcej na ten temat: Kiedy, jak i czym przycinać gałęzie drzew owocowych?

Cięcie krzewów ozdobnych jesienią

Krzewy ozdobne przycinamy jesienią, by zachować ich zwarty pokrój i ograniczyć możliwość nadmiernego rozrastania się pędów. Umożliwi to także kontrolowanie kształtu roślin. Usuwamy pędy najstarsze, zdrewniałe przycinając u samej podstawy. Pozostawiamy jedynie jednoroczne oraz dwuletnie pędy, co pozwoli im pięknie rozwinąć się na wiosnę.

Niektóre krzewy i drzewa, takie jak jeżyny ozdobne, derenie czy wierzby białe przycinamy dopiero wiosną, żeby nie pozbawiać ich na zimę kolorowych pędów.

Sanitarne cięcie krzewów jesienią

W listopadzie przycinamy również krzewy starsze kwitnące wczesną wiosną na zeszłorocznych pędach. Pod nożyce trafiają wyłącznie pędy chore, stare, zdeformowane, uszkodzone, krzyżujące się lub zbyt długie. Podobny zabieg wykonujemy w przypadku forsycji, porzeczek ozdobnych, dereni czy jaśminowców.

Przycinanie krzewów jesienią to również doskonały sposób na ich odmłodzenie. Pozwalając krzewom na obfity rozrost doprowadzimy do ich słabego kwitnięcia i kiepskiego owocowania. Chcąc odmłodzić roślinę, późną jesienią usuwamy wszystkie osłabione, zdeformowane, powyginane, cienkie gałązki. Grubsze gałęzie przycinamy zawsze na wysokości ok. 30 cm.

Po zabiegu odmłodzenia, następnej jesieni wybieramy najsilniejsze i najokazalsze pędy, a resztę po prostu usuwamy. Dzięki temu nasze leszczyny, lilaki, krzewuszki, tawuły, kaliny, głogi i berberysy będą piękniejsze niż dotąd.

Czym przycinać drzewa i krzewy?

Chcąc mieć pewność, że nasze prace ogrodowe zawsze przebiegać będą bezproblemowo i efektywnie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Właściciele ogrodów pełnych obfitych drzew i krzewów mogą rozejrzeć się za nożycami na wysięgniku:

– Akumulatorowe nożyce do gałęzi, ile kosztują? Opinie

Narzędzie zasilane przez akumulator pozwoli skutecznie przycinać nawet trudno dostępne gałęzie bez użycia siły. Ostre nożyce tną nawet najgrubsze drewno, a hak usuwa gałęzie, które zaczepiły się o koronę drzewa.

Przede wszystkim jednak należy ściśle trzymać się zasad opisanych w powyższych akapitach i nie przycinać roślin, które tego nie potrzebują. Mądre i skuteczne prace ogrodowe sprawią, że wiosną będziemy cieszyć się pięknym, kwitnącym sadem i podwórkiem.

Czytaj także: Podcinanie tujek: kiedy, jak i czym podciąć tuje?

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button