Mała toaleta – jak urządzić

Mała toaleta w bloku często stanowi duże wyzwanie kreatywne. Jak niewielkimi środkami uzyskać efekt komfortowego w użytkowaniu i estetycznego wnętrza? Jaka miska WC będzie najlepsza – wisząca, czy stojący kompakt? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając wyposażenie małej, modnej i wygodnej ubikacji.

Toaleta podwieszana – ile miejsca potrzebujemy?

To najpopularniejszy rodzaj toalet w nowoczesnym budownictwie. Musimy jednak pamiętać, że oprócz miski ustępowej, musimy zarezerwować część przestrzeni na stelaż podtynkowy i zostawić miejsce przed toaletą do swobodnego korzystania z ubikacji.

Potrzebujemy odpowiednio: miejsce o wymiarach 35-50 cm długości na 10-25 cm szerokości na stelaż i sposób jego wykończenia – w toaletach najczęściej są to płyty gipsowo-kartonowe oraz płytki, tapety lub płyty meblowe. Stelaż ma wysokość od 80 do 120 cm. Sama miska ustępowa ma średnie wymiary ok 40×55 cm. Do komfortowego użytkowania toalety potrzebujemy co najmniej 20 cm po obu stronach miski. Z przodu zostawiamy ok. 80×60 cm wolnej przestrzeni, aby swobodnie stać i siadać na desce. Zabudowa stelaża często wiąże się z czasochłonnym i skomplikowaną przebudową instalacji łazienki – jeśli szukamy prostszego rozwiązania, możemy wybrać toaletę typu kompakt ze spłuczką zewnętrzną.

toaleta z kompaktem wc
Kompaktowe toalety są proste w montażu – możemy podłączyć je do instalacji i wyregulować spłuczkę samodzielnie. Fot. Cersanit

Toaleta kompakt

Wbrew pozorom toalety kompaktowe doskonale odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach. Kompakty WC w małej toalecie sprawdzą się pod wieloma względami: całkowity rozmiar miski stojącej ze spłuczką jest porównywalny z wymiarem zabudowanego stelaża podwieszanego. Dostępne na rynku modele również występują w wariantach krótkich, co pozwala komfortowo urządzić wąskie ubikacje. Kolejną zaletą jest też ich niska cena – zestaw ze spłuczką jest często tańszy, niż wyposażenie podtynkowe.

WC kompakt jest bardzo uniwersalny, sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie, jak i w łazienkach remontowanych. Można stosować go wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości czy czasu na przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Do montażu miski kompaktowej nie musimy skuwać płytek – łatwo samodzielnie podłączymy toaletę.

Toalety kompaktowe też mogą być ekologiczne i oszczędne. Nowoczesne, bezkołnierzowe misy toalet i spłuczki do wc są dostosowane do usuwania nieczystości mała ilością wody 2/5 l lub 3/6 l. Nie musimy obawiać się o wysokość rachunków za zużycie i odprowadzenie wody a nasza łazienka będzie przyjazna środowisku.

wieszak na papier w toalecie
W małym i wąskim wnętrzu ubikacji w bloku wybierzmy akcesoria ścienne – wiszące uchwyty i wieszaki ułatwią sprzątanie łazienki. Fot. Cersanit

Mała umywalka do ubikacji

W małej toalecie nie może zabraknąć umywalki. Możemy wybierać spośród praktycznych, małych modeli ściennych. Wisząca umywalka optycznie nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu nie przytłoczymy wnętrza. W małej misie dalej swobodnie umyjemy miejsce. Jeśli lubimy nowoczesne rozwiązania, możemy wyposażyć ubikację w wąski blat i stawianą umywalkę o średnicy 30-35 cm.

Wymagający docenią małe szafki z umywalką – zestawy typu unik łączą zalety małej ceramiki z praktycznym miejscem do przechowywania. Szafka to estetyczne miejsce do ukrycia zapasowego papieru, mydła i środków czystości. Dostępne na rynku modele szafek z umywalką mają głębokość nawet 21.5 cm, dlatego sprawdzą się nawet w bardzo wąskiej ubikacji.

akcesoria łazienkowe koło umywalki
Rozmiar umywalki dobierzmy do dostępnej w ubikacji przestrzeni: do toalet najlepiej sprawdzą umywalki wiszące lub stawiane na blacie, o szerokościach od 30 do 60 cm. Fot. Domino

Akcesoria do toalety

W małej ubikacji wszystko musi mieć swoje miejsce. Pomoże nam w tym odpowiednio dobrane wyposażenie toalety. Warto zwrócić uwagę na estetyczne i praktyczne wieszaki na ręczniki przy umywalce, uchwyt papier toaletowy lub stojak na szczotkę – praktyczne dodatki mogą jednocześnie być bardzo stylowe.

wiszące akcesoria w toalecie
Wiszące akcesoria przy toalecie prezentują się dyskretnie i elegancko. Fot. Cersanit

Rodzaj wykończenia akcesoriów dobierzmy do koloru baterii umywalkowej – chromowane do armatury chromowanej a czarne do czarnej armatury. Wtedy wnętrze będzie spójne i dopracowane.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

2 komentarzy

  1. Mała toaleta to nie lada wyzwanie. U siebie mam prysznic, bo wanna by się nie zmieściła i biobidet na kibelku. Całość jest bardzo funkcjonalna jak na taką przestrzeń

  2. W sumie tak śmiechem żartem to po co większa toaletę robić, podstawowe rzeczy wystarczą, to nie musi być hala : D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button