Jaką podkaszarkę wybrać? Przewodnik dla początkujących

Podkaszarka jest jednym z podstawowych narzędzi ogrodniczych zwłaszcza w ogrodach o małej powierzchni, gdzie z powodzeniem zastępuje zwykłą kosiarkę. Jeśli chodzi o większe przestrzenie, podkaszarka jest cały czas elementem niedocenianym, a przecież to właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie dotrzeć do tych elementów trawnika, z którymi zwykła kosiarka by sobie nie poradziła – do obszarów wokół drzew, krawężników czy rabatek – nie powinniśmy więc traktować jej jako zbędnego wyposażenia naszego ogrodu. Mimo rosnącej popularności podkaszarek wiele osób nie wie, jaki model wybrać – wśród podkaszarek zarówno te spalinowe, akumulatorowe, jak i sieciowe posiadają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się więc każdej kategorii z osobna.

Podkaszarka sieciowa do małych ogrodów

Polecana głównie dla posiadaczy niewielkich ogrodów, gdyż czynnikiem ograniczającym jest tutaj przewód zasilający, który trzeba podłączyć do zwykle oddalonego gniazdka. Jeśli teren nie jest duży, przemieszczanie się z kablem może nie być aż tak uciążliwe, jednak zawsze istnieje obawa przypadkowego przecięcia przewodu lub potknięcia się o niego. W zależności od zapotrzebowania, wysokości i gęstości roślin, możemy zdecydować się na kosę o słabszej (ok. 500 W) lub większej (nawet powyżej 1000 W) mocy pamiętając przy tym, że większa moc to cięższa maszyna. Jeśli dokonujemy zakupu cięższego modelu, musimy być pewni, że masa kosy jest kompensowana przez jej stabilne wyważenie. Należy wybierać takie podkaszarki, które dysponują teleskopowym drążkiem i regulowanym uchwytem, które umożliwiają dostosowanie wysokości urządzenia do wzrostu posiadacza. Plusem podkaszarek sieciowych jest z pewnością cena – relatywnie najniższa wśród wszystkich tego typu urządzeń, a także ich ekologiczność.

Podkaszarka akumulatorowa dla ceniących komfort

Osoby ceniące sobie wygodę, a także właściciele ogrodów z wieloma przeszkodami (drzewa, rabaty), w których podkaszarki sieciowe nie mają racji bytu, najczęściej decydują się na kosy akumulatorowe. Zazwyczaj są one lekkie, więc chętnie decydują się na nie kobiety. Urządzenia te nie wymagają podłączenia do prądu elektrycznego, dysponują za to akumulatorem, który wymaga regularnego ładowania. Ich pojemność jest zróżnicowana, dlatego zakup uzależniamy od wielkości ogrodu. Minusem kos akumulatorowych jest konieczność czasochłonnego ładowania akumulatora, czasami jest to nawet kilka godzin. Minusem jest także cena, która wzrasta wraz z dodatkowymi funkcjami urządzenia, jak tarcze tnące w miejsce nylonowych żyłek, teleskopowy uchwyt, czy możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy.

Podkaszarka spalinowa dla profesjonalistów

Ten rodzaj kosy przeznaczony jest do zadań specjalnych i nieczęsto wybierany jako element wyposażenia przeciętnego ogrodu – zwykle spotkać je możemy w parkach lub publicznych terenach zielonych. Podkaszarka spalinowa najczęściej posiada stalowe tarcze w miejsce nylonowej żyłki, co zwiększa jej potencjał i siłę tnącą, dlatego polecana jest do dużych areałów lub bardzo zaniedbanych ogrodów. Dysponuje także większą średnicą cięcia dochodzącą czasem do 50 cm, dzięki czemu praca z nią jest szybka i efektywna. Jej minusem jest dość głośna praca oraz waga, która znacznie przewyższa standardowy ciężar kos elektrycznych; niektórym użytkownikom przeszkadza także zapach spalin. Kosa ta wymaga częstego serwisowania i troskliwej opieki, jeśli ma bezawaryjnie służyć.

Niezależnie od tego, jaką podkaszarkę wybieramy, należy zawsze pamiętać o zasadach BHP i nie lekceważyć możliwości wypadku. Każda kosa posiada mniej lub bardziej zaawansowany system zabezpieczeń, jednak koniec końców to od nas zależy, w jakim stopniu przyczynimy się do poprawy bezpieczeństwa swojego i naszych bliskich. Praca w klapkach lub zgoda, by małe dzieci biegały po trawniku w trakcie jego koszenia są niedopuszczalne, podobnie jak brak okularów ochronnych lub słuchawek w przypadku głośnych urządzeń.

Każda z powyższych kos ma swoje wady i zalety, jednak należy pamiętać, że jakiekolwiek urządzenie z najniższej półki nie spełni pokładanych w nim nadziei. Z tego względu, jeśli decydujemy się na zakup podkaszarki, którą chcemy cieszyć się dłużej, niż przez jeden sezon, sięgnijmy głębiej do kieszeni. Taka inwestycja na pewno się zwróci.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button