Kawa jest powszechnym i bardzo lubianym napojem, który spożywa większość dorosłych osób. Z tego względu na rynku jest dostępnych wiele ekspresów, które umożliwiają przygotowanie gorącego naparu. Od lat uznaniem cieszą się wersje przelewowe, które pomimo coraz to nowszych technologii, wciąż są preferowane przez wielu konsumentów. Jak działa taki ekspres i co warto o nim wiedzieć?
Spis treści
Koncepcja i budowa ekspresu przelewowego
Ekspres przelewowy jest znany od wielu lat i jego główną zaletą jest fakt, że pozwala on przygotować większą ilość kawy podczas jednego procesu parzenia. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, zarówno na co dzień, jak i przy specjalnych okazjach. W ciągu standardowego dnia można przygotować sobie od razu parę porcji tego napoju, który dzięki funkcji podgrzewania, pozostaje cały czas gorący i gotowy do spożycia. Z kolei podczas rodzinnych uroczystości czy spotkań z przyjaciółmi, można przygotować jednocześnie wystarczającą ilość kawy dla kilku osób. W połączeniu z prostotą działania, przed laty uczyniło to ekspres przelewowy prawdziwym przełomem na rynku. W późniejszych latach pojawiły się jeszcze bardziej zaawansowane wersje ciśnieniowe, lecz tradycyjny wariant przelewowy, wciąż cieszy się sporym uznaniem. Producenci dokładają też wszelkich starań, by rozwijać te urządzenia, wzbogacając je o dodatkowe funkcje. Sama budowa takiego ekspresu jest natomiast bardzo prosta. Najważniejsze elementy to pojemnik na wodę, pojemnik na kawę (z filtrem) oraz dzbanek na gotową kawę. Niektóre ekspresy posiadają stały, metalowy filtr, natomiast w części wykorzystuje się jednorazowe, papierowe wkłady. Dostępne są także modele z wbudowanym filtrem, oprócz którego stosuje się także wersje jednorazowe, zapewniając całkowitą klarowność napoju. Całe urządzenie posiada też oczywiście element grzewczy oraz specjalną rurkę, którą przelewana jest gorąca woda. Pod dzbankiem umieszczona jest także płyta grzewcza, która zapewnia podtrzymywanie temperatury samej kawy.
Jak działa ekspres przelewowy?
Podobnie jak sama budowa, tak i zasada działania tego ekspresu jest stosunkowo prosta, co przekłada się również na dogodną obsługę tego urządzenia. W praktyce sam użytkownik musi jedynie nalać wodę, włożyć filtr i umieścić w pojemniku kawę, po czym pozostaje już jedynie uruchomienie ekspresu i oczekiwanie na przygotowany napój. Z tego względu jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za skomplikowanymi gadżetami oraz nadmiarem elektroniki. Jeśli chodzi o sam mechanizm działania, to po umieszczeniu wody oraz zmielonych ziaren kawy w wyznaczonych miejscach i uruchomieniu urządzenia, rozpoczyna się już proces parzenia. Woda jest podgrzewana, po czym specjalną rurką zostaje przelana przez zbiornik z ziarnami oraz filtr, czego efektem jest gotowy napój, który skapuje do dzbanka. Po zakończeniu parzenia, płyta znajdująca się pod dzbankiem pozostaje nagrzana, dzięki czemu napój jest nieustannie ciepły i można go sobie spokojnie dolewać. W niektórych urządzeniach płyta pozostaje nagrzana przez kilka godzin – w innych będzie działała do momentu wyłączenia urządzenia przez samego użytkownika. Wraz z rozwojem sprzętów na tym rynku, producenci zaczęli również tworzyć bardziej zaawansowane modele ekspresów przelewowych, by dorównywały one jakością kawie z ekspresów ciśnieniowych. Z tego względu obecnie można kupić modele ze zintegrowanymi młynkami do ziaren czy możliwością regulowania tego jak mocny aromat ma mieć parzony napój.
Jak dbać o ekspres przelewowy?
Odpowiednie obchodzenie się z takim urządzeniem, pozwoli cieszyć się jego działaniem nawet przez wiele lat. Kluczowa jest tutaj kwestia czyszczenia i przed przejściem do tej czynności, należy się upewnić, iż ekspres jest odłączony od prądu. Po każdym użyciu należy oczyścić lub wymienić filtr, zależnie od tego czy w danym modelu wykorzystana jest wersja stała, czy też stosuje się filtry jednorazowe. Regularnego mycia wymaga również pojemnik na wodę oraz dzbanek – te elementy można przeważnie myć nawet w zmywarce. Warto kontrolować także samą komorę grzewczą, pod kątem ewentualnego gromadzenia się tam kamienia. Jeśli nastąpiła taka sytuacja, to osadu można się pozbyć dzięki specjalnym środkom do zwalczania kamienia, dostępnym w formie tabletek lub płynu. Do wycierania samej obudowy ekspresu, wystarczy natomiast wilgotna ściereczka.