Jak zbudować altankę ogrodową?

Altanka ogrodowa może stanowić doskonałe miejsce do wypoczynku dla całej rodziny lub grupy znajomych. Najpierw trzeba ją jednak zbudować, co wymaga od zainteresowanych osób odrobiny zaangażowania, wysiłku oraz poświęconego czasu. Na szczęście można sobie z tym poradzić samodzielnie, a do zbudowania altanki o powierzchni wynoszącej do 35 metrów kwadratowych nie trzeba mieć pozwolenia na budowę. Wystarczy samo zgłoszenie.

Budowa altanki ogrodowej – co trzeba wiedzieć?

Na samym początku warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego miejsca dla powstającej altany ogrodowej. Najlepiej jeśli będzie to powierzchnia zacieniona i z dala od zatłoczonej ulicy. W ten sposób można się będzie oddać błogiemu relaksowi i zapomnieć o codziennych troskach.

Najczęściej zainteresowani przystępują do budowy altanki z drewna. Są proste w budowie, a do tego bardzo atrakcyjne pod kątem wizualnym. Alternatywą są altanki z cegieł, kamienia czy też pustaków. Najmniejsze koszty poniesie się jednak przy budowie drewnianej altanki. Godne uwagi jest to, że altanę można stworzyć od podstaw według zamówionego od architekta projektu lub skorzystać z gotowych rozwiązań.

Altana ogrodowa – w jakie narzędzia trzeba się wyposażyć?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac montażowych warto wyposażyć się w komplet niezbędnych narzędzi i akcesoriów. W tym miejscu wypadałoby wymienić:

  • młotek, gwoździe i drabinę,
  • wiertarko-wkrętarkę wraz z kompletem wierteł,
  • miarkę, poziomicę i piłę do drewna,
  • rękawice i ubranie robocze,
  • kotwy, kątowniki i łączniki,
  • deski do ścian, na dach oraz na podłogę,
  • słupy konstrukcyjne,
  • gont, farby, lakiery i impregnaty.

Oczywiście wszystkie tego typu rzeczy można sobie zamówić przez Internet, a istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że część wspomnianych wyżej elementów zainteresowani mają w swoich garażach lub warsztatach.

Altanka ogrodowa – jak zabrać się za budowę?

Przechodząc do samej budowy wymarzonej altanki ogrodowej warto rozpocząć oczywiście od fundamentów. Kluczem do sukcesu okażą się stopy fundamentowe, tak aby drewno nie miało bezpośredniej styczności z betonem oraz drewnem. Betonowe stopy powinny znaleźć się na głębokości około 70-80 cm. Mogą być od siebie oddalone maksymalnie o 100 cm. Następnie mocuje się na nich kotwy i na całości osadza się drewnianą konstrukcję altany.

Jednym z najważniejszych punktów będzie zaimpregnowanie drewnianych elementów, tak aby nie narazić ich na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Mając postawione 4 słupki konstrukcyjne można przejść do prac związanych z dachem altanki. Najprostszym rozwiązaniem dla niezbyt doświadczonych osób będą dachy płaskie, które powinny mieć jednak niewielki spadek, tak aby nie było problemów z odprowadzaniem wody i śniegu. Alternatywą jest dach dwuspadowy z poszyciem dachówkowym lub blachodachówkowym. Jeśli inwestorzy mają taką potrzebę dach mogą pokryć również gontem.

Przy budowie ścian altanki ogrodowej przydadzą się eleganckie i estetyczne kratownice, które sprawią, że cała konstrukcja stanie się dużo ciekawsza i bardzie urokliwa.

Budowa altany ogrodowej to tylko pierwsza początek. Dbanie o stan altany pomoże zachować ją w dobrej kondycji przez wiele lat. Dzięki odpowiedniej konserwacji, użytkowanie altany ogrodowej będzie czystą przyjemnością. W celu utrzymania altany ogrodowej w nienagannym stanie, warto skorzystać z dedykowanych plandek, taki jak: https://firmadp.pl/blog/szczelna-plandeka-na-altanke. Szczelna plandeka niweluje negatywny wpływ niekorzystnych warunków atmosferykach. Plandeki są wodoodporne, wiatroodporne oraz bardzo wytrzymałe.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button