Jak w bezpieczny sposób przechowywać papiery wartościowe

Przechowywanie papierów wartościowych oraz innych ważnych dokumentów to bardzo odpowiedzialne zadanie. Należy przede wszystkim zabezpieczyć je przed uszkodzeniem, a także małymi dziećmi, które nieświadomie mogą zniszczyć dokumentację. Jak w bezpieczny sposób, a w dodatku niskim kosztem przechowywać papiery wartościowe?

W komodzie czy w banku?

Niegdyś papiery wartościowe przechowywane były w teczkach bądź w segregatorach, które umieszczało się w szafie czy w komodzie. Z kilku powodów nie jest to najlepsze rozwiązanie – papiery są bowiem dostępne dla każdego, kto przebywa w mieszkaniu. Co więcej, możemy uszkodzić je w bardzo prosty sposób, zupełnie nieświadomie. Nawet szafki zamykane na klucz nie dają odpowiedniego zabezpieczenia, bowiem można je w stosunkowo łatwym sposobem otworzyć. Alternatywnym rozwiązaniem, z którego korzysta wiele osób, jest przechowywanie papierów wartościowych w skrytce bankowej. Schowkom tym nie można odmówić bezpieczeństwa, jednak przechowywanie papierów wartościowych poza domem jest zwyczajnie niewygodne dla ich posiadacza. Przede wszystkim nie mamy do nich dostępu o każdej porze, a dodatkowo za samą usługę przechowywania dokumentów będziemy musieli zapłacić. Niektóre instytucje oferują co prawda darmowe przechowywanie papierów wartościowych, lecz jednocześnie nakładają na klienta wyższe opłaty z innego tytułu. Dlatego też o wiele lepiej jest przechowywać dokumentację w domu, niemniej jednak w pewnym i bezpiecznym miejscu, czyli w sejfie.

Jak w bezpieczny sposób przechowywać papiery wartościowe 2

Nie w szafie, a w sejfie

Czy w mieszkaniu można znaleźć miejsce, do którego nie będą miały dostępu osoby nieuprawnione. Oczywiście, a jest nim sejf. Dokumentów, takich jak papiery wartościowe nie należy przechowywać w szafkach, segregatorach czy koszulkach. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie w domu profesjonalnego sejfu, który zapewni nam właściwą ochronę dokumentacji. Modele sejfów, które sprawdzą się w każdym domu, znajdziemy tutaj: https://sejfexpert.pl/. Pozostaje pytanie, jak właściwie wybrać idealny sejf? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby oraz możliwości. W mniejszych mieszkaniach lepiej sprawdzają się niewielkich rozmiarów sejfy, które zostaną zamontowane w ścianie. W nieco większych metrażowo nieruchomościach mamy szersze możliwości, choć wielu właścicieli mieszkań także decyduje się na sejf ścienny, który prezentuje się niezwykle elegancko, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Jeśli dodatkowo chcemy ubezpieczyć posiadane kosztowności, to będziemy musieli zainwestować w sejf o odpowiednich zabezpieczeniach, którego wymaga większość ubezpieczycieli. Dokładne zapisy na ten temat znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Sejf nie tylko dla papierów wartościowych

W sejfie możemy przechowywać nie tylko papiery wartościowe, ale również środki pieniężne, a także cenne przedmioty, które chcemy zabezpieczyć przed dziećmi czy nieproszonymi gośćmi. Warto zaplanować, co dokładnie będziemy przechowywać w sejfie, jeszcze przed jego zakupem. Dzięki temu w lepszy sposób możemy dobrać jego model, a także wielkość. Warto mieć przy tym na uwadze, że sejf to rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko w mieszkaniach, ale również w przedsiębiorstwach. W siedzibie firmy, która inwestuje w papiery wartościowe, trudno znaleźć bardziej odpowiednie miejsce do ich przechowywania, niż sejf. Dostęp do niego może mieć jedynie właściciel firmy bądź osoba przez niego upoważniona, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo dokumentacji. Firmowy sejf powinien znajdować się w jak najmniej widocznym miejscu, na przykład w prywatnym gabinecie właściciela przedsiębiorstwa.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button