Jak przygotować swój ogród na czas jesienno-zimowy?

Chłodne jesienne powietrze, ulewne deszcze, silny grad i przejmujący mróz – pogoda, którą przyjemnie ogląda się oknem… ale tylko wtedy, gdy właściwie przygotuje się swój ogród. Barwne liście drzew i pokryte szronem igły choinek to niezaprzeczalny urok jesieni oraz zimy. Jednak wiele z roślin ogrodowych znacznie gorzej od nich radzi sobie w chłodne dni. Podpowiadamy, jak zadbać o przydomowy ogródek, by wiosną zastać go w jak najlepszym stanie.

Nie zapominaj o trawniku!

Gdy zbliża się jesień, trawa rośnie znacznie wolniej i często jest nawadniana przez naturę, czy to delikatnymi mżawkami, czy gwałtownymi opadami deszczu. Może się przez to wydawać, że pielęgnacja przechodzi na urlop aż do kolejnej wiosny. Zdecydowanie nie! Choć trawnik nie będzie wymagał już tak intensywnej uwagi z Twojej strony, jak podczas intensywnego wzrostu wiosną i częstym usychaniem latem, to od czasu do czasu trzeba mu jej trochę poświęcić.

Poza rzadszym, ale wciąż regularnym koszeniem, należy pamiętać o jesiennym nawożeniu. Warto wybrać nawóz z niską zawartością azotu, tak, by nie zwiększyć rozrostu trawy tuż przed zimą. Poszukując odpowiedniego, warto przejrzeć oferty, które oferuje internetowy sklep ogrodniczy. W przypadku braku nawożenia przez całą jesień, pokryty w zimowe miesiące śniegiem i lodem trawnik może znacznie stracić na jakości kolejnej wiosny. Jego właściciel powinien się spodziewać przede wszystkim przerzedzenia. Nie mniej istotne jest sprawdzanie, czy między trawą nie rozrastają się pasożytujące grzyby.

Każdą roślinę traktuj indywidualnie

Sposób przygotowania ogrodu na jesień i zimę uzależniony jest oczywiście od rodzaju posiadanych roślin. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, by każdą z nich traktować z osobna. Wszystkie gatunki kwiatów, krzewów i drzew mają swoje własne potrzeby, w tym wymagają innego zabezpieczenia. Jest jednak kilka bardzo ogólnych zasad, których warto się trzymać:

  • Iglaki doskonale znoszą jesień i zimę – nie wymagają więc specjalnego traktowania. I tutaj są jednak wyjątki, takie jak na przykład sosna himalajska, które należy przykryć przed przedostaniem się śniegu.
  • Powoli wstrzymuj się z przycinaniem drzew i krzewów liściastych – czynność ta stymuluje je do dalszego wzrostu.
  • Stosuj nawóz jesienny w przypadku drzew owocowych – pamiętaj też o regularnym zbieraniu owoców, tak, by te nie psuły się na trawniku.
  • Rośliny jednoroczne zamień na nowe gatunki – zasadź narcyzy, tulipany, hiacynty lub przebiśniegi. Sadzonki wygodnie zamówisz w internetowym sklepie ogrodniczym!
  • Przytnij suche łodygi – powstrzymaj się od przycinania krzewów na długości, zadbaj jednak o ich zdrowie. Uporządkuj swoje rośliny, oczyszczając je z ususzonych elementów.
  • Pamiętaj o estetyce – dbaj o regularne usuwanie spadających liści, zarówno z chodnika, jak i trawnika czy rabat.

Tak uporządkowany ogród możesz udekorować z myślą o nadchodzącej jesieni i zimie. Latarenki z ciepłym światłem czy szeroka gama różnych gatunków dyni to doskonały sposób na to, by wprowadzić do swojego ogródka iście jesiennego klimatu! Do tego drewniana ławka, ciepły koc, wciągająca książka, kubek herbaty z imbirem – i jesteście gotowi na kolejne chłodne wieczory.

 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button