Jak skutecznie zwalczyć mrówki w domu?

Z reguły – pożyteczne i pracowite stworzenia, które nie wchodzą w drogę człowiekowi. Jednak sytuacja ta wygląda całkiem inaczej, kiedy owady te pojawiają się w domu. Nie są one niebezpieczne, ale bywają dość uciążliwe, szczególnie, gdy wchodzą do jedzenia lub łazienki. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości trwale, ale w sposób nieszkodliwy dla zdrowia człowieka i domowych pupili? Podpowiemy kilka prostych, sprawdzonych sposobów.

Skąd biorą się mrówki w domu?

Mrówki nie biorą się znikąd. Musi istnieć jakaś droga, którą przedostają się z zewnątrz do środka. Podobnie, jak większość innych szkodników i owadów, mrówki pojawiają się w miejscach, gdzie czeka je wyjątkowo dobre źródło pożywienia. Z tego powodu ciągną do miejsc z wysoką wilgocią, dużą ilością jedzenia, schronieniem i temperaturą odpowiednią dla rozwoju larw. Nawet pojedyncza mrówka może zwiastować całą plagę. Mrówki błyskawicznie przekazują sobie informacje o nowym, dogodnym lokum, przez co z jednej może w ciągu jednego dnia zrobić się cała armia.

Cechą charakterystyczną tych owadów jest poruszanie się stale po tych samych, ustalonych ścieżkach. Dokładnie obserwując ruchy mrówek, można skutecznie określić, którędy wchodzą one do domu. Mogą to być drzwi, okna, a nawet drobne pęknięcia lub dziury. Oprócz ustalenia trasy, warto także w ten sam sposób odnaleźć ich gniazdo. Gdy mrówki doprowadzą Cię do swojej kolonii, masz już wszystkie potrzebne informacje, aby skutecznie wytępić je ze swojego domu.

Domowe sposoby na mrówki

Zanim sięgniesz po kupne środki chemiczne, warto wypróbować sposoby na pozbycie się mrówek, które znały już nawet nasze babcie. Wiele z nich zaskakuje swoją skutecznością, a przy tym nie jest szkodliwa dla innych mieszkańców domu ani środowiska.

  • Sok z cytryny – jego kwaśny zapach i smak efektywnie odstrasza mrówki. Jednak ten naturalny sposób działa stosunkowo krótko, dlatego powinno się stosować taki oprysk przynajmniej raz dziennie.
  • Woda z czosnkiem – jest to zapach nieco mniej przyjemny dla ludzi, ale dlatego też jest tak skuteczny w walce z owadami. Zalej rozgniecione ząbki wodą i spryskaj obszary uczęszczane przez mrówki.
  • Soda oczyszczona – bezwzględny sposób na szkodniki różnego rodzaju. Soda posiada ten atut, że jest bezzapachowa i każdy posiada ją już w swoim domu.

Do innych skutecznych metod należą także: pieprz czarny, drożdże lub skórki pomarańczy – intensywne, nieprzyjemne dla mrówek zapachy. Jednak jeżeli nic z tych sposobów nie działa, czas zwrócić się po specjalistyczną pomoc silnych, chemicznych preparatów owadobójczych.

Preparaty mrówkobójcze

Na rynku dostępnych jest wiele różnych firm środków owadobójczych, które będą skuteczne na mrówki w domu. Możesz wybrać jeden z kilku różnych metod:

  • Spray – jest skuteczny raczej przy pojedynczych osobnikach. Ma działanie natychmiastowe, ale tylko punktowe.
  • Proszek – działa kontaktowo i pokarmowo. Sypkie środki są skuteczne tylko, gdy mrówki je spożyją.
  • Oprysk – najlepszy do stosowania na małych powierzchniach. Często sprzedawany jest w koncentracie, który rozcieńcza się z wodą i opryskuje skażony obszar.
  • Trutki – dobra metoda do zwalczania całych kolonii, nawet na czas kilku lat.

Pamiętaj jednak, aby po profesjonalne preparaty sięgać w ostateczności, ponieważ mają też szkodliwe działanie na ludzi i zwierzęta. Podstawą walki z mrówkami jest zapobieganie, czyli utrzymywanie odpowiedniego poziomu czystości i higieny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button