Kanapa, która znajduje się w pokoju dziecięcym to mebel szczególnie istotny. Zanim rodzice zdecydują się na zakup upatrzonego modelu, powinni wziąć pod uwagę kilka kwestii, aby uniknąć późniejszego dyskomfortu. Jaka zatem powinna być kanapa do pokoju dziecka, aby korzystanie z niej nie przysparzało żadnych problemów?
Spis treści
Dlaczego kanapy są tak popularne?
Najpierw warto podkreślić, że kanapy to idealne rozwiązanie, gdy mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń. Składane kanapy zabierają mało miejsca i nie ograniczają swobodnego poruszania się po pokoju, co jest niezwykle ważne. Dzieci spędzają przecież dużo czasu na aktywnej zabawie i źle znoszą przebywanie w miejscu, gdzie niemożliwa jest nieskrępowana ekspresja ruchowa. Oprócz tego, że są niezwykle funkcjonalne, bo można na nich spać, a także odpoczywać i bawić się w ciągu dnia, to mogą stanowić wspaniałą ozdobę pokoju. Nowoczesne kanapy mają często bardzo atrakcyjny dla dzieci design, a w dodatku są wygodne.
Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnej kanapy do pokoju dziecięcego? Z pewnością trzeba tu wymienić:
- bezproblemowe rozkładanie
- solidne wykonanie i rodzaj wypełnienia
- twardość
- obicie: powinno być odporne na zabrudzenia i miłe w dotyku
- wielkość powierzchni do spania i skrzyni na pościel
- łączenia i załamania: powinno być ich jak najmniej albo wcale
Warto pamiętać, że czasami używa się wymiennie słów kanapa i wersalka. Tymczasem wersalka w pokoju dziecka lub dorosłego zawsze jest wyposażona w skrzynię na pościel oraz w dwie ramy z tapicerką, co nie jest regułą w przypadku kanap.
Zdarza się, że dziecko ma do dyspozycji większy pokój. Wtedy dobrym pomysłem jest wyposażenie takiego pomieszczenia w mebel służący tylko do spania, czyli w łóżko lub rozkładaną kanapę oraz w dodatkową, mniejszą, nierozkładaną kanapę. Taki mebel to znakomite miejsce dziennego wypoczynku i zabawy z rodzeństwem lub z dziećmi, które są gośćmi.
Systemy rozkładania kanap dziecięcych
Kanapy do pokoju dziecka to zazwyczaj modele rozkładane. Nawet naprawdę niewielkie, jednoosobowe kanapy można rozłożyć na noc. Trzeba koniecznie sprawdzić, jaki jest mechanizm ich rozkładania i składania. Są różne mechanizmy, a jednym z najpopularniejszych jest DL. Rozłożenie kanapy zaczyna się w tym przypadku od łatwego wysunięcia siedziska, następnie trzeba tylko położyć oparcie. Inne popularne systemy to klik-klak – typowe jest tu łączenie na środku, które powinno być jak najmniej wyczuwalne. Można też wybrać system easy lift, polegający na podniesieniu siedziska i pociągnięciu go w swoją stronę. Istnieją także inne mechanizmy, ale trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że niektóre wymagają odsunięcia kanapy od ściany.
Trwałość i jakość oraz rodzaj wypełnienia
Kanapa, która ma zostać ustawiona w dziecięcym pokoju nie może być meblem wątpliwej jakości. Trudno zaprzeczyć, że na rynku znajduje się obecnie mnóstwo modeli, które zachęcają do kupna niską ceną albo obiciem z modnym lub szczególnie atrakcyjnym dla dzieci wzorem. Jednak trzeba zachować czujność i nie kierować się tylko tymi aspektami. Inwestując w kanapę niskiej jakości, nie można spodziewać się cudów, a raczej tego, że w krótkim czasie ulegnie ona zniszczeniu, chyba, że ma stać tylko dla ozdoby. Oczywiście trudno będzie wytłumaczyć dziecku, by z dużym umiarem korzystało ze swojej nowej kanapy!
Tanie kanapy zazwyczaj mają nietrwałe i niezbyt przyjemne w dotyku tkaniny obiciowe, które jednak wyróżniają się zazwyczaj tym, że mają wzór szczególnie przykuwający uwagę dziecka. Nie wszystkie kanapy z obiciem o bajkowym deseniu to ”pułapka”, ale koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić parametry takiego mebla przed zakupem. Bardzo ważna jest nie tylko sama tkanina obiciowa, ale również wypełnienie kanapy. Jeśli kanapa ma być wykorzystywana do spania, to dobrze będzie postawić na kanapę wyposażoną w materac – najlepiej ze sprężynami kieszeniowymi. Taki materac jest wyjątkowo wygodny i dostosowuje się do kształtu ciała, ponadto wyróżniają się dużą wytrzymałością. Można też spodziewać się zadowolenia z zakupu, jeśli w kanapie zastosowano materace bonellowe lub pianki wysokoelastyczne. Ważne jest to, aby materac nie był zbyt twardy, ale też nie za miękki. To istotne nie tylko dla wygody, ale też dla zdrowia kręgosłupa, który musi być dobrze podtrzymywany. Wypełnienie materaca musi też zapewniać swobodną cyrkulację powietrza.
Materiał obiciowy
Oprócz tego, co zostało ustalone powyżej, trzeba dodać, że materiał obiciowy powinien być odporny na trudno usuwające się zabrudzenia. Czyszczenie go nie powinno być problemem – a trzeba przygotować się na to, że dziecko niejednokrotnie czymś poplami kanapę. Wybierając kanapę, należy zasięgnąć informacji na temat tego, jak wytrzymałe na otarcia są tkaniny (ile mają cykli), a także jaka jest ich odporność na promienie słoneczne. Jeśli dziecko jest alergikiem, najlepsze będzie model ze ściąganą tapicerką.
Wymiary
Niezwykle ważne są wymiary kanapy. Dla dzieci kilkuletnich w sam raz będzie sofa o długości od 130 -160 centymetrów, jednak nastolatek powinien spać na sofie dłuższej. Liczy się też szerokość – niektóre dzieci nie lubią spać na zbyt wąskich kanapach, a więc w ich przypadku rozkładane modele jednoosobowe nie są najlepszym rozwiązaniem. Trzeba też sprawdzić wielkość skrzyni na pościel przed zakupem. W jej wnętrzu powinna zmieścić się gruba zimowa kołdra i poduszki.
Łączenia mogą przeszkadzać
O ile kanapy do dziennego wypoczynku dla dziecka mogą mieć dość wyraziste łączenia i spore załamania, to jednak jeśli chodzi o modele do spania, to sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli powierzchnia, na której się śpi jest nierówna, to zasypianie może być utrudnione, także jakość snu bywa nienajlepsza.
Jak widać, wybór kanapy do pokoju dziecięcego to dość złożone zadanie. Oprócz pierwszego wrażenia, liczą się parametry, o których producent nie zawsze informuje w sposób wyraźny. Inwestycja w taki mebel powinna być inwestycją na długie lata, a nie na jeden sezon, co niestety jest możliwe, gdy wybierze się bardzo tani model.