Jak właściwie wybrać miejsce dla klimatyzatora?

Zmienia się podejście właścicieli nieruchomości do tego, czym jest luksus. Coraz częściej klimatyzacja jest klasyfikowana jako instalacja codziennego użytku, a posiadanie klimatyzatora w domu staje się normą.

W okresie nasilających się upałów letnich posiadanie klimatyzacji jest koniecznością. Na szczęście upowszechnienie technologii sprawia, że koszty zakupu i montaż klimatyzacji są do udźwignięcia przez coraz liczniejsze grono inwestorów. Późniejsza eksploatacja nie wymusza też angażowania ponad miarę wygórowanych środków. Chcemy poruszyć kilka ważnych kwestii dotyczących samej budowy urządzeń oraz aspektów technicznych, a także zagadnień prawnych umożliwiających zakładanie klimatyzacji w pewnych okolicznościach.

Klimatyzacja – komfort za rozsądną cenę

Dzięki klimatyzacji atmosfera wewnątrz pomieszczeń zasiedlonych przez ludzi pozbawiona jest czynników niesprzyjających. Filtry zainstalowane w klimatyzatorach wychwytują najdrobniejsze pyłki zawieszonych w powietrzu. Zarówno kurz, jak i znajdujące się tam alergeny zostają wychwycone przez wkłady filtrujące. Działanie klimatyzacji wpływa pozytywnie na samopoczucie ludzi dotkniętych schorzeniami układu oddechowego i alergiami na czynniki biologiczne.

Klimatyzator właściwie nastawiony dba o stałą wartość temperatury i wilgotności. Komfort termiczny większość ludzi odczuwa przy temperaturze 23-26 ℃ i wilgotność 40-60%.

Rewelacyjną funkcją jest jonizator powietrza. Urządzenie wytwarza nadmiar jonów ujemnych, neutralizujących dodatnio naładowane cząsteczki.

Systematyka klimatyzatorów

Klimatyzatory do użytku domowego można podzielić na trzy zasadnicze rodzaje, biorąc pod uwagę ich budowę.

a) klimatyzatory przenośne – są to urządzenia kompaktowe; wszystkie podzespoły aparatu zostały zamknięte w jednej obudowie; zaletą ich jest mobilność; są często stosowane w budynkach, w których z różnych względów nie ma możliwości zastosowania klimatyzacji z podziałem na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną (np. obiekty zabytkowe lub mieszkania w blokach)
b) klimatyzatory typu split – składają się z dwóch oddzielnych urządzeń z własnymi obudowami, połączonych systemem rur; zaletą jest zmniejszenie poziomu hałasu wewnątrz pomieszczenia; jednostka zewnętrzna instalowana na ścianie poza pomieszczeniem wytwarza hałas o znacznym natężeniu
c) klimatyzatory multisplit – zasada działania jest identyczna, jak w punkcie poprzednim; zasadniczą różnicą jest możliwość zastosowania klimatyzacji w wielu pomieszczeniach, przy wykorzystaniu jednej jednostki zewnętrznej.

Rodzaje klimatyzatorów ze względu na miejsce montażu

a) klimatyzatory ścienne, sufitowe i podłogowe – montowane w widocznych miejscach; nowoczesny design sprawia, że są ozdobą pomieszczeń
b) modele kasetonowe – urządzenia o znacznych rozmiarach instalowane w systemie zabudowy w kasecie ukrytej ponad sufitem
c) urządzenia kanałowe – stosowane w rozległych instalacjach, gdzie powietrze transportowane jest kanałami do klimatyzowanych pomieszczeń.

Warunki montażu urządzeń klimatyzacyjnych

Montaż klimatyzacji w domu obwarowany jest pewnymi zasadami. Dla jednostki wewnętrznej głównym ograniczeniem jest możliwość, niehamowanej przeszkodami budowlanymi i wyposażeniem, cyrkulacji powietrza. Wszelkie przeszkody na drodze strumienia powietrza zmniejszą wydajność urządzenia.

Dodatkowo biorąc pod uwagę podstawowe prawa fizyki, lepiej jest zainstalować nawiew jak najwyżej, by zaistniała możliwość naturalnej cyrkulacji chłodnego powietrza, które jest cięższe i opada w dolne partie pomieszczenia schładzając po drodze powietrze w górnych rejonach. Instalatorzy zalecają montaż urządzeń w okolicach okien. Tam powinno następować intensywne mieszanie ciepłych i zimnych mas powietrza.

Należy jednak pamiętać o tym, by nawiew klimatyzatora nie był skierowany bezpośrednio w miejsce, gdzie zwykle przebywają ludzie (biurko do pracy, kanapa przed telewizorem, miejsce zabaw dzieci). Bezpośrednia ekspozycja na chłodne powietrze może wywoływać przewlekłe przeziębienia. Biorąc pod uwagę powyższe, najkorzystniejszym miejscem na jednostkę wewnętrzną będzie przeciwległa ściana względem miejsca docelowego.

Dla wydajnej pracy klimatyzatora ważna jest nie tylko bezkolizyjna propagacja zimnego powietrza. Nie powinna być ograniczana również możliwość swobodnego zasysania powietrza.

Warto też pamiętać o odsunięciu aparatury klimatyzacyjnej od źródeł ciepła, które wpływają na obniżenie sprawności.

Także niewskazana jest obecność sprzętu elektrycznego wrażliwego na skropliny pary wodnej, wytrącające się wewnątrz urządzeń pod wpływem ekspozycji na powietrze o temperaturze przekraczającej punkt rosy.

Ważna jest pozycja jednostek wewnętrznej i zewnętrznej względem siebie. Jeśli zewnętrzny agregat musi być zainstalowany powyżej wewnętrznego, konieczne jest wykonanie tzw. pułapki olejowej, zapobiegającej przedostawaniu się środka smarnego w kierunku parownika.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Oto dwa bardzo ważne wskaźniki, wpływające na samopoczucie i koszty eksploatacji:

a) poziom hałasu – parametr szczególnie ważny w sypialniach; długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje hałas o natężeniu około 80 dB może być szkodliwy dla zdrowia; jednostki wewnętrzne, w zależności od mocy, nie przekraczają poziomu 65 dB
b) klasa energetyczna – parametr dość łatwy do określenia; wszystkie potrzebne informacje znajdują się na naklejce z graficzną wizualizacją zużycia energii elektrycznej; dokładne parametry z tego przedziału charakterystyki technicznej znajdują się w instrukcji obsługi; producenci podają średnioroczne zużycie energii oddzielnie dla chłodzenia i grzania (jeśli klimatyzator posiada funkcję ogrzewania).

Z czym muszą się zmierzyć właściciele nieruchomości?

W mniejszym stopniu dotyczy to nieruchomości jednorodzinnych. Tu decyzja o zakupie i montażu klimatyzatora uzależniona jest od decyzji właściciela.
Wszyscy mieszkający w budownictwie wielorodzinnym, którzy mieli kiedyś zamiar zainstalować klimatyzator we własny mieszkaniu, wiedzą jakie to trudne. Zazwyczaj spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, zasłaniając się burzącym równowagę, wpływem jednostki zewnętrznej, na wygląd fasady, odmawiają zgody na instalację urządzenia na ścianach bloków. Pomyślnym zbiegiem okoliczności jest posiadanie loggii. Wnętrze zabudowanego balkonu nie zalicza się do substancji wspólnej i pozostaje w zasięgu decyzji właściciela mieszkania.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button