Jak wybrać internet stacjonarny?

Niezależnie od tego, czy właśnie skończyła Ci się umowa z dotychczasowym dostawcą, czy przeprowadzasz się do nowego mieszkania, przed Tobą ważny wybór nowego internetu stacjonarnego. Przeczytaj, czym powinieneś się kierować, przeglądając oferty operatorów internetu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając internet stacjonarny?

Internet stacjonarny to usługa, którą zdecydowanie warto mieć w domu, zwłaszcza jeśli chcesz oglądać filmy i seriale w najlepszej jakości oraz grać, pracować czy uczyć się bez zakłóceń. Wybierając stałe łącze, warto zwrócić uwagę na:

  • Prędkość pobierania danych – to jeden z najważniejszych parametrów, na który w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę. Wariant do 300 Mb/s to minimum, jeśli chcesz swobodnie korzystać z internetu, ale oczywiście im szybsze łącze, tym lepsza płynność działania sieci. Jeżeli nie chcesz być ograniczany w korzystaniu z internetu stacjonarnego, wybierz najszybszą oferowaną przez danego operatora opcję.
  • Limit danych – jeżeli dostawca wprowadza jakiekolwiek ograniczenia w dostępie do sieci to znak, że powinieneś mu grzecznie podziękować i zwrócić się ku innej firmie. Stacjonarny internet bez limitu to obecnie standard, którego można oczekiwać od największych, ogólnopolskich operatorów.
  • Typ połączenia – aktualnie najnowocześniejszy i najbardziej funkcjonalny jest światłowód. Jeżeli pod Twoim adresem jest on dostępny, warto wybrać właśnie ten typ połączenia. Światłowód zapewnia doskonałą prędkość pobierania i wysyłania danych, a co za tym idzie, najlepszą możliwą do osiągnięcia jakość korzystania z internetu stacjonarnego.
  • Dodatkowe usługi – zapoznaj się dokładnie z ofertą operatora. Może okazać się, że oprócz internetu stacjonarnego ma do zaoferowania również inne usługi, których potrzebujesz, np. telewizję kablową, dostęp do platformy streamingowej czy usługi telefoniczne. Wszystko to w pakiecie zwykle kosztuje dużo mniej niż z osobna.
  • Przeznaczenie internetu – decydując się na internet stacjonarny, warto zadać sobie pytanie, do czego go potrzebujesz. Jeżeli zamierzasz głównie przeglądać Facebook i odbierać e-maile, nie musisz inwestować w najszybsze łącze. Prawdopodobnie wystarczy Ci najtańszy internet o podstawowej prędkości łącza. Natomiast, jeśli regularnie korzystasz z platform streamingowych, uczysz się i pracujesz zdalnie, grasz online, to szybkie i wydajne łącze internetowe jest Ci niezbędne.
  • Liczba użytkowników – to, ile osób będzie korzystać z internetu stacjonarnego, ma ogromne znaczenie przy wyborze stałego łącza. Im więcej osób, tym więcej potrzeb się pojawia. Dlatego jeśli kupujesz internet nie tylko dla siebie, weź pod uwagę oczekiwania wszystkich domowników.

Jaki internet wybrać?

To, jaką ofertę internetu domowego wybierzesz, w dużej mierze zależeć będzie od Twojego miejsca zamieszkania i dostępnej infrastruktury w okolicy. Jeżeli do wyboru masz ogólnopolskiego operatora lub małą, lokalną sieć, zdecydowanie warto skłonić się ku pierwszej opcji. Duże firmy coraz częściej oferują dostęp do światłowodu i to nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach. Zaletą światłowodu jest symetryczność łącza – prędkość wysyłania jest równa prędkości pobierania. Zapewnia to najwyższą jakość połączenia podczas oglądania filmów, w trakcie grania czy prowadzenia videorozmów. Nawet jeśli pod Twój adres nie został jeszcze doprowadzony światłowód, to warto zdecydować się na operatora, który ma ten typ połączenia w swojej ofercie. Sieć światłowodów w Polsce rozrasta się sukcesywnie i z pewnością już niebawem będziesz mógł do niej dołączyć.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button