Doniczka ma znaczenie – czyli jak wybrać skrzynki i doniczki ogrodowe?

Wiosna! Trawa w końcu nabrała intensywnego, zielonego koloru, pąki kwiatów uwodzą swoim zapachem, cała fauna i flora budzi się do życia. Nic więc dziwnego, że tak chętnie przebywamy wśród tego pięknego krajobrazu, starannie aranżując swoją przestrzeń do relaksu i grillowania z najbliższymi. Z ogromną radością wytyczamy więc ścieżki, odrestaurujemy drewniane meble, wybieramy nowe dekoracje, planujemy punkty świetlne i przesadzamy kwiaty do doniczek, kwietników i nowych osłonek. Tylko, które z nich wybrać, aby zapewnić naszym roślinom komfortowy rozrost?

Czy doniczka ma znaczenie?

Tak! Kształt, rozmiar i materiał, z którego wykonana jest doniczka, jest kluczowym elementem – nierzadko decydującym o tym, czy roślina będzie miała szansę na swobodny i naturalny rozrost. Docelowo, wybrana forma, powinna nie tylko odprowadzać wodę, ale także pozwalać roślinom na rozwój korzeni i całej górnej, zielonej części. Nieodpowiedni kształt, nieodpowiednie materiały i niedostosowany format doniczki, może przysporzyć nam nie lada kłopotów, przyczyniając się do uśmiercenia naszego ulubionego krzewu lub drzewka.

Zatem, na co zwrócić uwagę, wybierając doniczkę do swojego ogrodu lub tarasu? 

  1. Na system odprowadzający wodę, znajdujący się w denku. Najczęściej przybiera on formę niewielkich dziurek lub regularnych otworów,
  2. Na użyte materiały, które muszą być odporne na czynniki zewnętrzne – w tym czynniki atmosferyczne. Szczególnie trwałe i popularne są doniczki wykonywane z kamienia, metalu lub drewna (po wcześniejszej impregnacji),
  3. Na stabilność doniczki – zwłaszcza, jeśli włożymy do niej roślinę rozrastającą się w jednym, określonym kierunku,
  4. Na rozmiar i kształt doniczki. Istotne jest, aby forma nie utrudniała rozrostu korzeni, aby nie okalała zbyt ściśle samej rośliny i aby nie przetłoczyła swoją estetyką pozostałych dekoracji.

Najczęściej popełniane błędy w doborze doniczki

Najczęstszym błędem, który popełniają młodzi ogrodnicy, jest wyłączne uwzględnianie estetyki, z jednoczesnym pominięciem funkcjonalności i docelowego zastosowania. O ile ręcznie malowane doniczki, mini-rzeźby lub antyczne formy są przepiękne(https://pm-m.pl/271-artykuly-dekoracyjne), to w rzeczywistości mogą… nie być dostosowane pod wymagania rośliny.

Doniczka, która nie reguluje poziomu wilgotności, może przyczyniać się do pleśnienia lub namnażania drobnoustrojów wewnątrz gleby.

Użyte lekkie i mało trwałe materiały przyczyniają się do kruszenia i pękania doniczek. Dodatkowo, za mała średnica może być przyczyną mniejszego rozrostu i rozkwitu drzewek lub krzewów.

Zanim więc kupisz doniczkę, zastanów się gdzie będzie jej docelowe miejsce, jaka roślina się w niej znajdzie i co rozumiesz poprzez pojęcie „wysokiej estetyki”?

Rodzaje donic

Wśród najpopularniejszych i najczęściej wybieranych doniczek, wyróżnić należy:

Doniczki wykonane z ceramiki

Estetyczne, surowe w swoim designie i wyjątkowo uniwersalne. Ze względu na różnorodne kształty i kolory, najczęściej wybieramy je do zarówno minimalistycznych, niewielkich roślin, jak i do masywnych, dużych drzewek. Ponadto, porowate ścianki donic ceramicznych pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza – zarówno w stronę korzeni, jak i do zewnątrz.

Szczególnie polecane i zachwalane są doniczki z tzw. mrozoodpornej terakoty, która przetrwa również ujemne temperatury.

Doniczki wykonane z drewna

Estetyczne, nawiązujące do najpopularniejszego stylu rustykalnego, będące alternatywą dla doniczki ogrodowe z trawy morskiej. Doskonale komponują się z zielenią i klasycznymi, drewnianymi meblami.

Drewniane kwietniki są dość trudne w pielęgnacji – wymagają zabezpieczenia przed wodą oraz stałej, regularnej impregnacji. Nie zaleca się, aby stosować je przy oczkach wodnych, pod dachami lub miejscami z nadmierna wilgocią gleby. Aby zmniejszyć ryzyko zapleśnienia, warto wyłożyć dół przepuszczalną folią.

Doniczki wykonane z plastiku

Lekkie, tanie, niepozorne i uwielbiane ze względu na swoją prostotę. Wykorzystywany materiał pozwala na mycie i płukanie w wodzie, co z pewnością docenią miłośnicy czystości.

Na tym jednak kończą się zalety tego materiału – wiotka konstrukcja podatna jest na zniszczenie, promienie słoneczne i niskie temperatury. Jeśli kupisz doniczki z plastiku, nie zapomnij wyłożyć ich kamieniami, kolorowym żwirem lub ozdobnymi kuleczkami ze szkła, dzięki którym cała formuła będzie cięższa i bardziej stabilna.

Doniczki wykonane z metalu lub aluminium

Minimalistyczne, surowe, estetycznie zdecydowanie najmniej efektowne. Inspirowane stylem przemysłowym, często wykorzystywane w miejscach mniej widocznych. Ich największą zaletą jest niska cena i wysoka odporność na wilgoć czy promieniowanie UV. Warto wkopać je w ziemię lub zastosować na trudnym, podmokłym terenie (np. przy oczkach wodnych lub fontannach).

Chcesz odświeżyć swój ogród i przesadzić ukochane rośliny w nowe miejsce? Pełna oferta doniczek i akcesoriów ogrodowych na stronie Pm-m.pl. 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button