Czy kot powinien jeść ryby?

Kot zajadający rybę to obraz obecny niemal w każdej bajce dla dzieci. Kolację przy świecach z dorodnym łososiem w roli głównej przygotowywał sobie chociażby Tom (ten od Jerrego). Futrzakom nie przeszkadzają przy tym żadne ości, skóry i inne, rybie dodatki. Czy tak samo jest w życiu? Czy serwowana karma mokra dla kota powinna zawierać rybę? A może lepiej postawić na świeże szprotki? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czy koty lubią ryby?

Chyba nie ma na świecie kota, który pogardziłby świeżą rybką. Wiedzą o tym wszyscy właściciele tych futerkowych czworonogów. Kiedy na blacie kuchennym przygotowywany jest świeży łosoś, dorsz albo dorada, większość kotów dałoby się niemal poćwiartować za chociażby niewielki kawałek tego przysmaku. Większość kotów miauczy wtedy wniebogłosy, próbując zmiękczyć serce swojego pana i wymusić na nim zaserwowanie przynajmniej małego kęsa. Oczywiście najczęściej właściciele najczęściej serwują wtedy pupilowi świeżą rybkę. Ewentualnie pomaga karma mokra dla kota z rybą. Czy to prawidłowe działanie? Czy kot na pewno może spożywać ryby?

Ryby ważne w kociej diecie

Należy uspokoić wszystkich właścicieli kotów. Ryby są jak najbardziej dopuszczalne w kociej diecie, a nawet wskazane. To bowiem doskonałe źródło łatwo przyswajalnego białka. Najczęściej taki dorsz zawiera aż 18 g białka na 100 g mięsa, łosoś 20 g białka na 100 g mięsa, a tuńczyk aż 24 g białka na 100 g mięsa. No ale w rybach chodzi nie tylko o białko. Zawierają one również dużą dawkę zdrowych tłuszczy. Można w nich znaleźć chociażby kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3. One z kolei działają przeciwzapalnie, regulują ciśnienie i pracę serca, wspierają odporność, a dodatkowo zapewniają zdrowy wygląd sierści i skórze. Ryby są zatem wskazane w kociej diecie.

Świeża ryba czy mokra karma?

Zarówno karma mokra dla kota, jak i świeża ryba będzie odpowiednia w diecie naszego czworonoga. Na pewno puszki będą zdecydowanie tańsze niż świeży kawałek dorsza, łososia lub tuńczyka. Poza tym w mokrej karmie często znajdziemy mieszankę ryb i mięs oraz podrobów, które również dostarczają kotu wielu, istotnych dla prawidłowego rozwoju składników. Najlepiej zatem postawić na wysokiej jakości, gotową karmę, a ewentualnie raz na jakiś czas zaserwować pupilowi świeżą rybkę w ramach nagrody. Grunt to przestrzegać zbilansowanej i zróżnicowanej diety. To zapewni kotu długie i zdrowe życie. Od czasu do czasu można też podać karmę suchą, która zaspokoi kocią potrzebę gryzienia i zadba o stan kociego uzębienia.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button